Marzec - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów

Obrazek posta

Drodzy Patroni i Patronki,

Najistotniejszym filarem naszej działalności są postępowania przed sądami krajowymi i europejskimi, w które zaangażowani są nieustannie wszyscy prawnicy i prawniczki Wolnych Sądów. Sprawy, które prowadzimy, wymagają setek godzin mozolnej i drobiazgowej pracy, która z racji swojego charakteru nie jest przez nas dokumentowana i publikowana w mediach społecznościowych. Zapewniamy jednak, że działania obozu rządzącego nie uchodzą naszej uwadze i to właśnie dzięki Państwu możemy skutecznie się im przeciwstawić. 

Czym zajmowaliśmy się w marcu?

 

 


7 marca Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował 36 skarg przeciwko Polsce. Sprawy dotyczą m.in naruszenia prawa do niezależnego i niezawisłego sądu, w związku z wydawanymi przez neosędziów w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego orzeczeniami o nieuwzględnieniu skarg kasacyjnych wnoszonych przez obywateli.

W jednej z nich - Stępień przeciwko Polsce pełnomocnikami skarżącego są Maria Ejchart-Dubois, adw. Sylwia Gregorczyk-Abram i adw. Michał Wawrykiewicz. 

 

 

17 marca w Brukseli zakończyła się pierwsza edycja Our Rule of Law Academy - programu edukacyjnego dla studentów prawa z całej Europy zainteresowanych tematem praworządności.

Organizatorzy zaprosili autorytety akademickie z zakresu prawa konstytucyjnego i unijnego z wielu europejskich uniwersytetów. W projekcie uczestniczyła odbywająca u nas praktyki Katarzyna Niedźwiecka, która pod egidą prof. Laurenta Pecha przygotowywała zalecenia odnośnie wskazanych zmian w mechanizmach unijnych służących ochronie niezawisłości sędziowskiej. Natomiast adw. Michał Wawrykiewicz podczas rozpoczęcia Akademii mówił o szczególnej roli prawników w czasach kryzysu demokracji, a także ich odpowiedzialności w sytuacji zamachu na państwo prawa.

Zwieńczeniem projektu będzie dokument zawierający propozycje zmian mających na celu wzmocnienie ochrony rządów prawa we Unii Europejskiej, który zostanie zaprezentowany przedstawicielom instytucji unijnych. 


 

 

 

 

Tego samego dnia, 17 marca, adw. Paulina Kieszkowska-Knapik uczestniczyła zdalnie w obradach Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Brukseli, na której zaopiniowała tkwiącą w Trybunale Przyłębskiej nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. 

 

 

To nie koniec zmagań adw. Kieszkowskiej-Knapik z wszelkimi przeciwnikami demokratycznego państwa prawa: jest ona aktywnie zaangażowana we wsparcie izraelskiego społeczeństwa obywatelskiego w ich protestach przeciw kontrowersyjnej reformie wymiaru sprawiedliwości, oto jej wiadomość skierowana do obrońców izraelskich wolnych sądów.

 


 

28 marca ostatni z zawieszonych przez zlikwidowaną Izbę Dyscyplinarną sędziów - Maciej Ferek z Sądu Okręgowego w Krakowie został przywrócony do orzekania.

Praktycznie wszystkie okoliczności towarzyszące tej sprawie budzą zgorszenie, lecz decyzja Izby Odpowiedzialności Zawodowej, nawet pomimo okoliczności przywrócenia sędziego do pracy, jest niewątpliwym powodem do radości wszystkich obrońców polskiej demokracji.

Niestety nie oznacza to, że represje dotykające sędziów orzekających niezgodnie z oczekiwaniami władzy ustały. Izba Dyscyplinarna już nie istnieje, lecz obóz rządzący, po 8 latach nieustępliwego osłabiania mechanizmów wymiaru sprawiedliwości mających gwarantować niezawisłość sędziowską, dysponuje całym repertuarem środków służących do wywierania nacisków na wszystkich sędziów i prokuratorów w kraju. Monitorowanie i archiwizacja wszystkich represji jest jednym z podstawowych zadań Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS, czyli koalicji 13 organizacji (w tym Wolnych Sądów) zrzeszających sędziów i prokuratorów, organizacje pozarządowe oraz inicjatywy zaangażowane w obronę praworządności w Polsce. 

Pełnomocnikami sędziego Ferka w jego postępowaniu przed ETPCz są adw. Sylwia Gregorczyk-Abram i adw. Michał Wawrykiewicz.

Tego samego dnia, adw. Paulina Kieszkowska-Knapik w programie „RZECZoPRAWIE” opowiedziała o obradach komisji LIBE z 17 marca 2023 r., na której poruszano problem przestrzegania praworządności w Polsce. 

„Powiedzieliśmy tym gremiom, że sytuacja polskiej praworządności stale się pogarsza i nie ma żadnych oznak zatrzymania tej destrukcji. Różne ustawy, które rzekomo miałyby uruchamiać środki i realizować kamienie milowe, nie rozwiązują rzeczywistych problemów. Neosędziowie dalej orzekają, pozostają przepisy ustawy kagańcowej i rzecznicy dyscyplinarni nadal mają pełne instrumentarium wobec sędziów” - mówiła założycielka Wolnych Sądów.

28 i 29 marca w Mediolanie prowadziliśmy warsztaty dla studentów na Uniwersytecie Bocconi, a następnie spotkaliśmy się z prawnikami, sędziami oraz przedstawicielami włoskich organizacji społecznych. Wydarzenie to powstało w ramach naszego międzynarodowego projektu „Protecting Free Courts in Europe”, w którym prowadzimy warsztaty w europejskich stolicach na temat: wniosków z polskiej walki o praworządność, narzędzi, które mogą być wykorzystane przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego i ekspertów prawnych do przeciwdziałania atakom na sądownictwo oraz sposobów komunikacji między prawnikami, a społeczeństwem.

Wolne Sądy reprezentowali adw. Paulina Kieszkowska-Knapik, adw. Sylwia Gregorczyk-Abram i adw. Michał Wawrykiewicz.

 

30 marca Maria Ejchart-Dubois i sędzia Maciej Ferek z SO w Krakowie byli gośćmi programu „Fakty po Faktach” w TVN24. Oprócz odniesienia się do słów Jarosława Kaczyńskiego, w których stwierdził, że „Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego, a każdy, kto to kwestionuje, kwestionuje obowiązujące prawo" mówili m.in o:

  • okolicznościach przywrócenia do orzekania sędziego Ferka przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej i dlaczego nie został on „odwieszony”;
  • politycznych powodach przywracania sędziów zawieszonych przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną;
  • innych formach represji, które spotykają niezawisłych sędziów;
  • stanie „Trybunału Konstytucyjnego” i próbach wywierania presji przez Jarosława Kaczyńskiego na zasiadających w nim sędziów.


Tego samego dnia w „Gazecie Wyborczej” ukazał się wywiad z adw. Michałem Wawrykiewiczem w którym opowiedział m.in. o tzw. Trybunale Przyłębskiej, noweli ustawy o SN i wstrzymanych unijnych funduszach przysługujących Polsce. 

"Bo przecież niezależne wolne sądownictwo jest jedyną formą kontroli rządzących, a ta władza nie chce być kontrolowana. I jest jedyną formą ochrony nas, obywateli, przed szaleństwem władzy. A władza nie chce, aby obywatele mieli taką tarczę, jaką są niezależne sądy." - mówił adw. Michał Wawrykiewicz.

Postanowiliśmy pójść z duchem czasu i położyć większy nacisk na komunikowanie się z naszymi odbiorcami za pośrednictwem rolek, czyli krótkich filmów publikowanych na Facebooku, Instagramie oraz TikToku. Oto jedna z nich - nagrana z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocy. 

 

Wesołych świąt!

Kolejny update #WolnychSądów już za miesiąc! Dziękujemy, że jesteście z nami!

Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego opracowania, wysyłanego kilka razy w roku, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, w którym rzetelnie i na bieżąco przekazujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności.

Newsletter ukazuje się w języku angielskim. Aby otrzymywać od nas newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”: https://wolnesady.org/#newsletter

Najnowsze lutowe wydanie Newslettera jest dostępne TU.

Patroni mogą także dołączyć do zamkniętej grupy na Facebooku, którą znajdziecie klikając w poniższy link: https://www.facebook.com/groups/930236207611935

Zobacz również

Grudzień - podsumowanie miesiąca
Kwiecień - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów
“Business as usual? Not anymore…” – Raport o wpływie kryzysu praworządności na bezpieczeńs...

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...