Drodzy Patroni i Patronki,
Najistotniejszym filarem naszej działalności są postępowania przed sądami krajowymi i europejskimi, w które zaangażowani są nieustannie wszyscy prawnicy i prawniczki Wolnych Sądów. Sprawy, które prowadzimy, wymagają setek godzin mozolnej i drobiazgowej pracy, która z racji swojego charakteru nie jest przez nas dokumentowana i publikowana w mediach społecznościowych. Zapewniamy jednak, że działania obozu rządzącego nie uchodzą naszej uwadze i to właśnie dzięki Państwu możemy skutecznie się im przeciwstawić.
Jednym z prowadzonych przez nas postępowań jest zakomunikowane 13 lutego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka osiem skarg przeciwko Polsce złożonych przez sędziów, którzy zwrócili się do Trybunału w związku z postanowieniem Prezydenta RP o odmowie powołania ich na stanowiska sędziowskie (połączone sprawy 35890/22 Kaspryszyn przeciwko Polsce).
Sprawę prowadzą: Maria Ejchart-Dubois, adw. Sylwia Gregorczyk-Abram i adw. Michał Wawrykiewicz w ramach Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS.
W pracy nad skargami ogromną rolę odegrała również nasza prawniczka Małgorzata Majewska, bez której trudno wyobrazić sobie działanie Wolnych Sądów!
Dlaczego komunikacja tej sprawy jest istotna? Adw. Sylwia Gregorczyk-Abram obszernie opowiedziała o skargach i ich znaczeniu:
Oprócz nieustającej walki o zachowanie demokratyczne państwo prawa w Polsce, w lutym szczególną uwagę poświęciliśmy Ukrainie. Oddaliśmy głos ofiarom, ich rodzinom i prawnikom im pomagającym - to z ich perspektywy pokazywaliśmy jak Rosja łamie prawa człowieka. Wolne Sądy wraz z Ukraińską Helsińską Unią Praw Człowieka (UHHRU) wspierały obywateli Ukrainy przy składaniu skarg przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasbourgu.
Tak powstało Justice 24, międzynarodowy projekt, który ma na celu dokumentację zbrodni wojennych dokonywanych przez Rosję w Ukrainie oraz przyznanie zadośćuczynienia ofiarom pokrzywdzonym przez rosyjską inwazję.
Przez cały miesiąc publikowaliśmy w naszych mediach społecznościowych grafiki stworzone przez niezawodną Zuzię z fragmentami wywiadów przeprowadzonych w ramach inicjatywy Justice 24. Całość mogą Państwo przeczytać na stronie internetowej projektu.
Zwieńczeniem całego miesiąca był nowy film Wolnych Sądów opublikowany w rocznicę inwazji, w którym obecni (i przyszli) przedstawiciele zawodów prawniczych wyrazili swój sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.
"My, przedstawiciele zawodów prawniczych, których misją jest stać na straży wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie, chcemy głośno wyrazić nasz sprzeciw wobec nieustannego łamania standardów i praw człowieka dokonywanych przez Rosję na terenach niepodległej Ukrainy. Żądamy sprawiedliwości dla ofiar wojny i rozliczenia zbrodniarzy wojennych. O utworzenie specjalnego trybunału w tym celu apelowała również na forum ONZ 22 lutego Ołena Zełenska - pierwsza dama Ukrainy.
Nasz sprzeciw to wyraz moralnego weta i wezwanie do solidarności z narodem ukraińskim. To nasza wspólna odpowiedzialność stanąć w obronie wolności i godności ludzkiej. Po doświadczeniach II Wojny Światowej nie możemy pozwolić na to, aby sprawcy okrutnych zbrodni przeciwko ludzkości pozostali bezkarni. Ofiary tej wojny zasługują na sprawiedliwość."
W nagraniu wzięli udział:
Prof. Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2015-2021, Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS
Piotr Czapla - Aplikant adwokacki, Wolne Sądy
Bartłomiej Dąbrowski - Prawnik, Wolne Sądy
Maria Ejchart - Dubois - Prawniczka, Wolne Sądy
Sylwia Gregorczyk - Abram - Adwokatka, Wolne Sądy
Paulina Kieszkowska - Knapik - Adwokatka, Wolne Sądy
Natalia Klima - Piotrowska - Adwokatka, Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej
Katarzyna Kwiatkowska - Prokuratorka, Prezeska Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”
Dr Michał Laskowski - Sędzia Sądu Najwyższego, Prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Karnej
Dr Hanna Machińska - Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2017-2022, Wykładowczyni Akademicka
Małgorzata Majewska - Prawniczka, Wolne Sądy
Katarzyna Niedźwiecka - Studentka prawa
Mikołaj Pietrzak - Adwokat, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie
Przemysław Rosati - Adwokat, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
Maria Salawa - Aplikantka adwokacka
Michał Terebecki - Aplikant adwokacki
Igor Tuleya - Sędzia Sądu Okręgowego, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”
Michał Wawrykiewicz - Adwokat, Wolne Sądy
Dr Katarzyna Wiśniewska - Adwokatka, Wolne Sądy
Prof. Mirosław Wyrzykowski - Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 2001-2010
Patrycja Zaborowska - Studentka prawa
Waldemar Żurek - Sędzia Sądu Okręgowego, Stowarzyszenie Sędziów „Themis”
Apel Wolnych Sądów ukazał się 28 lutego w "Gazecie Wyborczej"
Czym jeszcze zajmowaliśmy się w lutym?
3 lutego w Subiektywnym Przeglądzie Wydarzeń mec. Sylwia Gregorczyk-Abram mówiła o:
13 lutego organizacje wchodzące w skład Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS zwróciły się z apelem do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w związku ze skierowaniem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przez Prezydenta RP do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.
14 lutego adw. Sylwia Gregorczyk-Abram w poranku radia TOK FM u Jana Wróbla mówiła m.in o pogłębianiu się chaosu prawnego z powodu orzeczeń sędziów nominowanych przez neoKRS możliwości uporządkowania go dzięki projektowi „Porozumienie dla Praworządności”.
Wieczorem, w Faktach Po Faktach, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram i dr Piotr Kładoczny (Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Uniwersytet Warszawski) mówili o sprawie wypadku kolumny premier Beaty Szydło z samochodem, które prowadził Sebastian Kościelnik.
15 lutego Komisja Europejska powiadomiła o wniesieniu do TSUE skargi przeciwko Polsce w związku z naruszeniami prawa unijnego przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. Z tej okazji Maria Ejchart-Dubois nagrała film, w którym wyjaśniła znaczenie decyzji Komisji.
Tego samego dnia rozpoczęło się wydarzenie Fundacji Batorego "Inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego w kontekście wyborów - wymiana doświadczeń i know-how", którego celem była wymiana pomysłów, strategii i doświadczeń organizacji społecznych w mobilizowaniu poparcia obywatelskiego dla programu demokratycznego i zabezpieczaniu integralności procesu wyborczego w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Wolne Sądy reprezentowała Małgorzata Majewska.
16 lutego adw. Michał Wawrykiewicz opublikował w "Wyborczej" artykuł, w którym również odniósł się do wszczętego przez TSUE postępowania przeciwnaruszeniowego w sprawie Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.
17 lutego w Subiektywnym Przeglądzie Wydarzeń Maria Ejchart-Dubois mówiła o:
21 lutego mec. Paulina Kieszkowska-Knapik opublikowała na łamach "Rzeczpospolitej" artykuł "OzN bez ONZ" o prawnej dyskryminacji, której doświadczają osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie.
24 lutego w Subiektywnym Przeglądzie Wydarzeń adw. Sylwia Gregorczyk-Abram wraz z Kiryłłem Zacharowem mówili o:
To nie koniec naszej działalności. Kryzys liberalnej demokracji nie jest zjawiskiem endemicznym, a wartości tak nam drogie jak państwo prawa i rządy prawa są atakowane przez populistów na całym świecie. Polskie doświadczenia z ostatnich 8 lat mogą być cenne dla obrońców praworządności na całym świecie, a my głęboko wierzymy, że możemy pomóc w przeciwstawieniu się wznoszącej fali światowego autorytaryzmu.
Jak pomagaliśmy w innych krajach?
Adw. Sylwia Gregorczyk - Abram pod koniec lutego poprowadziła serię wykładów zatytułowanych "How democracies die" w USA - na uczelniach UCLA, Claremont College, Occidental College.
W obliczu utworzenia skrajnie prawicowego rządu w Izraelu, którego jednym z pierwszych kroków był atak na niezależne sądownictwo (skąd my to znamy...) pomogliśmy telewizji KAN11 w stworzeniu prawie 40 minutowego materiału o polskich doświadczeniach zmagań o demokracje i praworządność. Adw. Paulina Kieszkowska-Knapik oraz Franciszek Fikus poświęcili kilka tygodni na asystę dziennikarzom, a owoce naszej pracy mogą Państwo zobaczyć pod tym linkiem: pierwsze trzy filmy dotyczą Polski, a kolejne dwa Węgier. Niestety są one w języku hebrajskim, ale same wywiady zostały przeprowadzone po polsku lub angielsku - udzielili je m.in: mec. Paulina Kieszkowska-Knapik, sędziowie: Dariusz Mazur, Beata Morawiec oraz Maciej Ferek, a także Dariusz Stola, Piotr Adamowicz i wielu innych.
American Rule of Law Tour:
W lutym niezwykle aktywny był też adw. Michał Wawrykiewicz, który w ramach programu “Reagan-Fascell Democracy Fellows Program” fundacji National Endowment for Democracy przebywał przez ostatnie pół roku na stypendium w Waszyngtonie.
Zobacz: Artykuł w the GW Hatchet
3 lutego wraz z prof. Dimitrym Kochenovem z CEU Democracy Institute adw. Michał Wawrykiewicz poprowadził zajęcia na Uniwersytecie Harvarda na temat skuteczności instrumentów prawnych Unii Europejskiej w batalii o praworządność oraz o przyszłych wyzwaniach stojących przed UE.
9 lutego adw. Michał Wawrykiewicz spotkał się na New York University School Of Law z Specjalną Sprawozdawczynią ONZ ds. niezależności sędziów i prawników prof. Margaret L. Satterthwaite oraz jej studentami. Temat spotkania? Oczywiście destrukcja państwa prawa w Polsce.
13 lutego w Public Law Centre na University of Ottawa mec. Wawrykiewicz opowiedział o upadku państwa prawa w Polsce.
To nie koniec, mec. Wawrykiewicz odbył jeszcze różnego rodzaju wykłady i spotkania na uniwersytetach: Georgetown, University of Utah oraz ponownie na NYU.
25 lutego w Waszyngtonie adw. Michał Wawrykiewicz zorganizował pokaz filmu „Sędziowie pod presją”, ze słowem wstępnym reżysera Kacpra Lisowskiego.
Zwieńczeniem całego miesiąca było spotkanie w Kongresie dotyczące naruszeń praworządności w Polsce. Mec. Michał Wawrykiewicz zaprezentował na nim raport "2500 dni bezprawia" - stworzoną przez Wolne Sądy swoistą kronikę destrukcji wymiaru sprawiedliwości i batalii o jego niezależność.
To właśnie cytatem adw. Michała Wawrykiewicza zakończymy sprawozdanie z naszej lutowej działalności:
"System autokratyczny zbudowany w ostatnich siedmiu latach przez ekipę Kaczyńskiego et consortes wali się z hukiem. Już niedługo runie na ziemię i roztrzaska się. Tyle że potem będziemy bardzo długo odgruzowywać tę ruinę, naprawiać system konstytucyjny i państwo prawa, wiarygodność całego sadownictwa, zarówno tu, w kraju, wobec obywateli, jak i na zewnątrz, wobec wspólnoty międzynarodowej, a także, niestety, płacić duże rachunki za zniszczenie i chaos oraz indywidualne ludzkie krzywdy. I choć perspektywa to niezbyt przyjemna, a proces będzie trudny i precedensowy, to jednak z radością myślę o tym, że także dzięki ogromnemu wysiłkowi społeczeństwa obywatelskiego i społeczności prawniczej w ostatnich latach będziemy mogli zabrać się wreszcie do odbudowy."
Kolejny update #WolnychSądów już za miesiąc! Dziękujemy, że jesteście z nami!
Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego opracowania, wysyłanego kilka razy w roku, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, w którym rzetelnie i na bieżąco przekazujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności.
Newsletter ukazuje się w języku angielskim. Aby otrzymywać od nas newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”: https://wolnesady.org/#newsletter
Najnowsze lutowe wydanie Newslettera jest dostępne TU.
Patroni mogą także dołączyć do zamkniętej grupy na Facebooku, którą znajdziecie klikając w poniższy link: https://www.facebook.com/groups/930236207611935
Trwa ładowanie...