Razem z Ukrainą. 24 lutego specjalny dzień w Radiu Nowy Świat. 

Obrazek posta

Patronki i Patroni, Słuchaczki i Słuchacze,

tego dnia, w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, nasze radio będzie wspominać i rozmawiać o sytuacji u wschodnich sąsiadów. W najbliższy piątek zaprezentujemy wyjątkowe materiały. Nie zabraknie też ukraińskich utworów muzycznych, które towarzyszyć będą Wam przez cały dzień, a o godzinie 8.45 stacja wyemituje piosenkę Johna Lennona „Give peace a chance”.

Poniżej rozkład tego wyjątkowego dnia:

w „Porannej Mannie” (06:00-10:00) Anna Rokicińska opowie o pierwszych godzinach rosyjskiej inwazji na Ukrainę i pierwszych wystąpieniach prezydentów: Wołodymyra Zełenskiego, Władimira Putina i Joe Bidena oraz przypomni, jak ruszyła polska fala pomocy na pograniczu. W swoim cyklu Michał Nogaś zaprezentuje najnowszą książkę Oksany Zabużko. O godzinie 8:45 wyemitowana zostanie piosenka Johna Lennona „Give peace a chance” w geście solidarności z Ukrainą i tym samym nasze radio dołącza do akcji rozgłośni komercyjnych. Jakub Jędras przedstawi felieton o tym, czy to dobrze, że organizacje sportowe powoli zaczynają dopuszczać rosyjskich sportowców do zawodów. Klaudiusz Slezak tym razem skupi się na ukraińskich wątkach politycznych, a na zakończenie porannego programu krótka zapowiedź reportażu Anny Rokicińskiej „180 stopni”, którego w całości będą mogli wysłuchać 24 lutego w popołudniowej audycji „Nowy Świat po południu”.

- 24 lutego to bardzo ważny dzień współczesnej historii i nie moglibyśmy go po prostu nie przypomnieć. Zależało nam, aby miał on charakter wyjątkowy, godny i momentami bardzo wzruszający. Jestem szczególnie dumna z postawy i zaangażowania naszego zespołu. Praca w takim miejscu i dla takich chwil utwierdza mnie w przekonaniu, że to, co robimy dla Was Drodzy Patroni i Słuchacze, ale także dla siebie, jest bezcenne. Dzięki Państwa wsparciu możemy to realizować – mówi Magda Jethon, Redaktorka Naczelna Radia Nowy Świat.

W paśmie „W środku dnia” (11:00 – 14:00) Dobrochna Surma przedstawi Wam jak wygląda sytuacja zwierząt w Ukrainie, a Jan Niebudek porozmawia z Anną Maliszewską, reżyserką filmu „Tata”, który opowiada o polsko-ukraińskiej relacji. Zaprosimy także do wysłuchania fragmentu wywiadu Katarzyny Oklińskiej z Jurijem Andruchowyczem, natomiast cała rozmowa zostanie wyemitowana w sobotę, 25 lutego, w audycji „Mięta do popkultury” (18:00-19:00).

W audycji „Nowy Świat po południu” (16:00-19:00) Olga Bobienko opowie o tym, jak przebiega asymilacja ukraińskich uchodźców, a Kacper Badura przedstawi obecną sytuację militarną w Ukrainie. Nie zabraknie też tematów politycznych związanych z Ukrainą, które jak zawsze zaprezentuje Klaudiusz Slezak. W popołudniowym paśmie również dwie ciekawe i ważne rozmowy. Ksenia Maćczak rozmawiać będzie z dr Anną Wylęgałą socjolożką z Polskiej Akademii Nauk oraz dr Robertem Staniszewskim z Uniwersytetu Warszawskiego o tym, jak Polacy postrzegają Ukraińców i czy to postrzeganie wpłynęło na szybkie usamodzielnienie i zaadoptowanie, a Michał Porycki z Maciejem Matysiakiem, pułkownikiem rezerwy, wykładowcą Akademii Nauk Stosowanych w Gnieźnie, ekspertem Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, byłym zastępcą szefa SKW, o szansach na wygraną i o tym, co się dzieje się obecnie na froncie.

Uwieńczeniem tego specjalnego dnia będzie reportaż Anny Rokicińskiej „180 stopni”, który opowiada jak wojna w kilka sekund zmienia nasze życie. Reportaż wyjątkowy, ponieważ został zrealizowany we Lwowie, Zaporożu, Czerkasach i Kijowie. W tych miastach reporterka przebywała w styczniu 2023 roku, podróżując dzięki wsparciu i pomocy fundacji „Be a Hero UA”.

Dodatkowo, założycielka fundacji „Be a Hero UA” Marta Małecka, będzie gościnią w czwartek, 23 lutego, w porannej audycji „Nowy Świt”. Opowie o działalności fundacji oraz o jej najnowszym projekcie, czyli organizacji datków na zrzutka.pl. Celem zrzutki będzie zebranie środków na zakup generatorów prądowych, które zostaną przekazane do domów dziecka, domów opieki dla seniorów, szpitali oraz centrów recepcyjnych dla uchodźców wewnętrznych. Zrzutka zostanie uruchomiona 23 lutego i będzie funkcjonować do 23 marca br. ( https://zrzutka.pl/24x7zu )

Dzięki Wam możemy realizować takie audycje! Dziękujemy!

 

 

 

Zobacz również

Nominacje dla dziennikarzy Radia Nowy Świat. Głosujmy!
Ankieta! Pytamy o Twoją opinię!
Tomasz Ławnicki przechodzi do Radia Nowy Świat

Komentarze (3)

Trwa ładowanie...