Drodzy Patroni i Patronki,
Najistotniejszym filarem naszej działalności są postępowania przed sądami krajowymi i europejskimi, w które zaangażowani są nieustannie wszyscy prawnicy i prawniczki Wolnych Sądów. Sprawy, które prowadzimy, wymagają setek godzin mozolnej i drobiazgowej pracy, która z racji swojego charakteru nie jest przez nas dokumentowana i publikowana w mediach społecznościowych.
Czytając miesięczne podsumowania naszej działalności można odnieść mylne wrażenie, że zajmujemy się przede wszystkim wystąpieniami medialnymi. Interpretacja i analiza bieżących wydarzeń związanych z niszczeniem polskiej demokracji jest dla nas niezwykle istotna, ale jeszcze raz podkreślamy, że cały pozostały czasu poświęcamy na prowadzenie coraz liczniejszych postępowań przed sądami krajowymi i europejskimi. Każdy miesiąc przynosi ze sobą kolejne skargi do Strasburga, a wraz z postępującym bezprawiem prowadzone przez nas sprawy stają się coraz dłuższe i bardziej skomplikowane. Widzimy to po samej objętości skarg: jedna z kwietniowych odpowiedzi na obserwację do ETPCz miała aż 130 stron, a segregatory z aktami przestają się mieścić na naszych półkach.
Zapewniamy Państwa o naszej nieustającej gotowości do obrony polskiego państwa prawa. Działania obozu rządzącego nie uchodzą naszej uwadze i to właśnie dzięki Państwu możemy skutecznie się im przeciwstawić.
Czym zajmowaliśmy się w kwietniu?
W dniach 3-4 kwietnia Małgorzata Majewska uczestniczyła w konferencji w Pradze poświęconej obronie niezależności sądów poprzez środki prawne Unii Europejskiej i ETPCz. Opowiadała ona tam o wyzwaniach stojących przed obrońcami praw człowieka w postępowaniach przed sądami krajowymi i międzynarodowymi.
7 kwietnia adw. Michał Wawrykiewcz był gościem w programie “Onet Rano”. Rozmowa dotyczyła funkcji, jaką w Trybunale Konstytucyjnym pełni Julia Przyłębska. Mecenas mówił również o wyrokach wydanych przy udziale sędziów-dublerów, orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Xero Flor p. Polsce oraz o “buncie” w tzw. "Trybunale Julii Przyłębskiej".
12 kwietnia ukazał się odcinek podcastu "Hallo Haller" którego gościnią była Maria Ejchart-Dubois. Założycielka Wolnych Sądów mówiła m.in. o toczących się przed ETPCz postępowaniach dot. skutków reformy wymiaru sprawiedliwości dokonanej przez obóz władzy, nadchodzących wyborach parlamentarnych oraz o sytuacji kobiet w polskich więzieniach.
15 kwietnia adw. Michał Wawrykiewicz w Faktach po Faktach analizował sytuację w skonfliktowanym wewnętrznie Trybunale Konstytucyjnym Przyłębskiej, w którym utknęła nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym mająca rzekomo odblokować miliardy euro z unijnego Funduszu Odbudowy.
16 kwietnia, na łamach OKO.press ukazał się wywiad z adw. Michałem Wawrykiewiczem który jako stypendysta amerykańskiej organizacji National Endowment for Democracy przez ostatnie pół roku przedstawiał amerykańskiej administracji, kongresmenom, sędziom, dziennikarzom, przedstawicielom organizacji międzynarodowych i studentom wydziałów prawa zawiłości kryzysu praworządności w Polsce.
W rozmowie poruszył m.in. tematy: kryzysu polskiej i węgierskiej demokracji, doniosłości sprawy polskiej praworządności dla USA w kontekście relacji z Europą, wartości i siły Sądu Najwyższego oraz systemu sądownictwa USA oraz działań, które Amerykanie mogą podjąć dla ochrony polskiej demokracji.
Mecenas omówił ten temat również na antenie radia TOK.fm
21 kwietnia, pod budynkiem Sądu Najwyższego odbyła się konferencja prasowa Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS poświęcona nieustającej destrukcji kolejnych elementów polskiego państwa prawa dokonywanej przez rząd.
W konferencji wzięli udział:
Maria Ejchart-Dubois
Adw. Sylwia Gregorczyk Abram
Adw. Michał Wawrykiewicz
Prof. Mirosław Wyrzykowski
Prok. Katarzyna Kwiatkowska
Adw. Kinga Dagmara Siadlak
Sędzia Piotr Gąciarek
Tego samego dnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił obniżyć karę za niewykonanie środka tymczasowego z 1 mln do 500 tys. euro dziennie. Adw. Michał Wawrykiewicz omówił tę zaskakującą decyzję w wywiadzie udzielonym dla Onetu.
24 kwietnia, adw. Sylwia Gregorczyk-Abram i sędzia Beata Morawiec - prezeska Stowarzyszenia Sędziów Themis - były gościniami programu „Fakty po Faktach” w TVN24.
Adw. Sylwia Gregorczyk Abram mówiła m.in. o:
Tego samego dnia w redakcji "Gazety Wyborczej" odbyła się międzynarodowa konferencja na temat zagrożeń dla wolności mediów. Adw. Michał Wawrykiewicz zwracał w niej uwagę m.in na to, że nie ma mowy o wolności prasy bez gwarancji niezależnego sądownictwa
28 kwietnia opublikowaliśmy raport podsumowujący projekt Justice24
Misją środowiska prawniczego jest stanie na straży wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie. W obliczu bezprawnej inwazji na Ukrainę rozpoczętej w lutym 2022 r. poczuliśmy moralny obowiązek nie tylko zajęcia stanowiska, ale i działania.
We współpracy z Ukraińską Helsińską Unią Praw Człowieka (UHHRU) pod koordynacją ukraińskiej prawniczki Oleny Sotnyk Fundacja Wolne Sądy zainicjowała projekt Justice 24.
Celem projektu Justice24 było udokumentowanie zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję w Ukrainie oraz pomoc ofiarom w dochodzeniu sprawiedliwości przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.
Tego samego dnia, adw. Michał Wawrykiewicz opowiedział o chaosie w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej na antenie radia TOK.fm
Nie jest to jedyny wywiad z mecenasem z tego dnia. W podcascie "Judicial Independence Podcast" opowiedział on o wyzwaniach stojących przed obrońcami praworządności i praw człowieka działającymi w Europie.
Podcast ten jest częścią współtworzonego przez Wolne Sądy projektu The Rule Of Law for Lawyers (ROLL), który ma na celu promowanie niezależnych i skutecznych systemów sądowniczych skutecznie chroniących prawa człowieka.
29 kwietnia przebywająca na stypendium w Waszyngtonie Maria Ejchart-Dubois nie zapomniała o polskiej praworządności i pomimo niesprzyjającej pogody, w ramach Subiektywnego Przeglądu Wydarzeń, omówiła najważniejsze wiadomości z tamtego tygodnia.
Czym zajmiemy się w maju?
Nadchodzi okrągła X. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy
Tydzień Konstytucyjny to wydarzenie, w ramach którego prawniczki i prawnicy odwiedzają szkoły w całej Polsce i prowadzą zajęcia dla uczniów o znaczeniu Konstytucji w życiu każdego obywatela. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest również Europejska Konwencja Praw Człowieka, której 30 - lecie ratyfikacji obchodzimy w tym roku!
Kolejny update #WolnychSądów już za miesiąc! Dziękujemy, że jesteście z nami!
Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego opracowania, wysyłanego kilka razy w roku, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, w którym rzetelnie i na bieżąco przekazujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności.
Newsletter ukazuje się w języku angielskim. Aby otrzymywać od nas newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”: https://wolnesady.org/#newsletter
Ostatnie - lutowe - wydanie Newslettera jest dostępne TU.
Patroni mogą także dołączyć do zamkniętej grupy na Facebooku, którą znajdziecie klikając w poniższy link: https://www.facebook.com/groups/930236207611935
Trwa ładowanie...