Maj - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów

Obrazek posta

Drodzy Patroni i Patronki,

Najistotniejszym filarem naszej działalności są postępowania przed sądami krajowymi i europejskimi, w które zaangażowani są wszyscy prawnicy i prawniczki Wolnych Sądów. Sprawy, które prowadzimy, wymagają setek godzin mozolnej i drobiazgowej pracy, która z racji swojego charakteru nie jest przez nas dokumentowana i publikowana w mediach społecznościowych. 

Czytając miesięczne podsumowania naszej działalności można odnieść mylne wrażenie, że zamujemy się przede wszystkim wystąpieniami medialnymi. Interpretacja i analiza bieżących wydarzeń związanych z niszczeniem polskiej demokracji jest dla nas niezwykle istotna, ale większość czasu to praca nad  coraz liczniejszymi postępowaniami przed sądami krajowymi i europejskimi. Każdy miesiąc przynosi ze sobą kolejne skargi do Strasburga, a wraz z postępującym bezprawiem prowadzone przez nas sprawy stają się coraz dłuższe i bardziej skomplikowane. 

Zapewniamy Państwa o naszej nieustającej gotowości do obrony polskiego państwa prawa. Działania obozu rządzącego nie uchodzą naszej uwadze i to właśnie dzięki Państwu możemy skutecznie się im przeciwstawić. 

Czym zajmowaliśmy się w maju?

W dniu Święta Konstytucji 3 Maja, Franciszek Fikus zadebiutował przed kamerami w programie Fakty Po Faktach, gdzie wraz z prof. Adamem Strzemboszem mówili o kryzysie polskiej praworządności, z perspektywy różnych pokoleń prawników. 

8 maja braliśmy udział w spotkaniu z uczniami szkół średnich, którzy przyjechali do Warszawy z Włoch w ramach międzynarodowego programu European Meridian Project (Meridiano d'Europa). Dyskusja dotyczyła zaangażowania na rzecz praw człowieka, organizacji obywatelskich i społecznych oraz zagrożeń dla praworządności. W spotkaniu wzięły udział adw. Paulina Kieszkowska-Knapik (Wolne Sądy) i Marta Lempart (Ogólnopolski Strajk Kobiet).

European Meridian Project to Włoski projekt edukacyjny dla uczniów szkół średnich organizowany przez sieć WeCare. Jego celem jest zwiększenie świadomości młodych uczniów na temat Europy i zachęcenie ich do zaangażowania się w działania na rzecz pokojowej, demokratycznej i pluralistycznej Europy. Każdy rok skupia się na konkretnym temacie i kończy się podróżą związaną z zagadnieniem ścieżki edukacyjnej. Tegoroczna, 9. edycja skupia się na Polsce ze względu na sytuację, jaką nasz kraj odgrywa w kontekście europejskim, zwłaszcza w kwestii rządów prawa. Jak mówią organizatorzy: celem jest analiza złożonej i delikatnej równowagi między Europą a Polską, państwem, które mimo wyznawania i promowania wartości europejskich nie przestrzega praw podstawowych i praw człowieka, takich jak prawa dotyczące społeczności LGBTQI+, niezależności wymiaru sprawiedliwości, praw imigrantów i praw kobiet.

Zdjęcia: Meridiano d'Europa

10 maja, adw. Michał Wawrykiewicz w rozmowie z Anną Dryjańską w naTemat skomentował sytuację w sparaliżowanym frakcyjnym konfliktem w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej. 

W rozmowie poruszane zostały też tematy:

  • kolejnego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiSu;
  • "sędziów-dublerów" w Trybunale;
  • wadliwego powołania Julii Przyłębskiej na Prezesa TK;
  • środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz dlaczego ich nie otrzymamy.

 

 

 

"To wszystko razem daje taki obraz destrukcji państwa prawa w Polsce, że z punktu widzenia standardów traktatów unijnych, to nie jest do zaakceptowania przez Komisję" - mówił adw. Michał Wawrykiewicz.

Warto w tym kontekście wskazać, że Fundacja Wolne Sądy wespiera projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym opracowany przez Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego. Dlaczego? Mówimy o tym w filmie opublikowanym w serwisie YouTube. Zachęcamy do wspierania projektu, który w przyszłości powinien przyczynić się do odbudowy naszego państwa prawa. 

 

Społeczny projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Poprzyj, podpisz!

18 maja przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces cywilny wytoczony przez Barta Staszewskiego przeciwko Gazecie Polskiej za naruszenie dóbr osobistych poprzez dystrybucję naklejek z hasłem "Strefa wolna od LGBT" dołączanych do egzemplarzy gazety. Pierwszym sukcesem w tej sprawie była decyzja sądu nakazująca w ramach zabezpieczenia wycofanie naklejek z dystrybucji.

„Nie możemy znieść sytuacji, żeby wolna sfera naszego państwa była dla kogokolwiek naruszana. Mamy do czynienia z haniebną akcją, którą porównałbym do jeżdżących w czasach okupacji tramwajów Nur für Deutsche [tylko dla Niemców], gdzie dla Polaków nie było wstępu. Teraz próbuje się dokonywać segregacji osób LGBT. To niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa i państwie członkowskim Unii Europejskiej” - mówił adw. Michał Wawrykiewicz w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” w 2019 r.

Pełnomocnikami Barta Staszewskiego są adw. Sylwia Gregorczyk-Abram i adw. Michał Wawrykiewicz

Autor zdjęcia: Przemysław Stefaniak

 

W tym samym tygodniu gościliśmy w Warszawie przedstawicieli American Bar Association: Przewodniczącą ABA Deborah Enix-Ross, Jasmine Cameron i Davida Rubino. Celem ich wizyty było bezpośrednie przyjrzenie się sytuacji polskiego wymiaru sprawiedliwości i poznanie tych, którzy każdego dnia stoją na straży praworządności i praw człowieka. 

18 maja odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych (Ogólnopolski Strajk Kobiet, Akcja Demokracja, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Basta i kolektyw Szpila). 



19 maja wizytę ABA zwieńczyła konferencja, podczas której Fundacja Wolne Sądy zaprezentowała raport pt. „Business as usual? Not anymore...”. W spotkaniu brali udział prawnicy, przedstawiciele biznesu i świata akademickiego. 

Raport w języku angielskim jest dostępny do pobrania na naszej stronie internetowej. 

W najbliższym czasie raport zostanie także opublikowany w polskiej wersji językowej.

20 maja adw. Michał Wawrykiewicz z Wolnych Sądów mówił w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 o szczegółach opracowania.

- Ten raport jest po to, żeby pokazać polskim przedsiębiorcom, których mamy trzy miliony, że destrukcja praworządności w ostatnich siedmiu latach ma ogromne znaczenie dla prowadzenia biznesu. To znaczy, nie można prowadzić biznesu na zasadzie konkurencyjności, wolności, swobody, jeśli nie mamy gwarancji w postaci niezależnych sądów - przekonywał. - Jeśli nie mamy niezależnego Trybunału Konstytucyjnego, który kontroluje prawa uchwalane przez parlament, to władza może uchwalić dowolne prawo, negatywne, niekorzystne dla przedsiębiorców - dodał. Wskazywał, że jeśli przedsiębiorca ma "konflikt z państwem, z urzędem skarbowym, z kimkolwiek z kręgu władzy", to idzie do sądu.

- I ten sąd, jeśli jest opanowany, jest podporządkowany władzy, to przedsiębiorca nie ma żadnych szans wygrania sprawy. O tym w dużym skrócie jest ten raport - przekazał adwokat.

20 maja adw. Paulina Kieszkowska-Knapik starała się odpowiedzieć na frapujące nas wszystkich pytanie "Jak przywrócić praworządność?". Spotkanie z założycielką Wolnych Sądów zostało zorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji w ramach cyklu Cafe Demokracja. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy!

22 maja adw. Paulina Kieszkowska-Knapik wzięła udział w debacie pt. "The Rule of Law in Poland: Assessing the Effectiveness of European Mechanism" organizowaną przez Archiwum Osiatyńskiego. 

24 maja Sąd Okręgowy w Warszawie uznał Magdalenę Ogórek i Rafała Ziemkiewicza winnymi zniesławienia aktywistki i psychoterapeutki Elżbiety Podleśnej, która zdecydowała się na wniesienie prywatnego aktu oskarżenia po tym, jak w 2019 roku publicyści TVP w programie "W tyle wizji" sugerowali, że wykorzystuje terapię do „prania mózgów” swoich pacjentów poprzez zachęcanie ich do udziału w antyrządowych manifestacjach.

W grudniu 2022 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uznał Ogórek i Ziemkiewicza winnych zniesławienia Podleśnej. Sąd ustalił, że celem ich wypowiedzi było zniesławienie psychoterapeutki poprzez bezprawne stwierdzenia w żadnym razie nieoparte na faktach - wypowiedzi nie miały cech satyry, istotnie podważały kompetencje zawodowe oskarżycielki i narażały ją na utratę zaufania przez jej pacjentów.

Ziemkiewicz i Ogórek odwołali się od tego orzeczenia, lecz dziś SO w Warszawie uznał wyrok I instancji za w pełni prawidłowy i utrzymał go w mocy. Sąd stwierdził m.in., że żadne uregulowania stanowiące o wolności słowa, czy to konstytucyjne, czy konwencyjne, nie upoważniają do obrażania kogokolwiek poprzez wypowiadanie nieprawdziwych tez. Wyrok jest prawomocny.

Pełnomocnikami Elżbiety Podleśnej byli adw. Sylwia Gregorczyk-Abram i adw. Michał Wawrykiewicz

29 maja rozpoczęła się X. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Tydzień Konstytucyjny to wydarzenie, w ramach którego prawniczki i prawnicy odwiedzają szkoły w całej Polsce i prowadzą zajęcia dla uczniów o znaczeniu Konstytucji w życiu każdego obywatela. W tym roku zgłosiło się ponad 1000 szkół i 700 prawników, a wydarzenie to nie odbyłoby się, gdyby nie tytaniczny, wielotygodniowy wysiłek naszego zespołu - Marii Ejchart, adw. Sylwii Gregorczyk-Abram, Katarzyny Niedzwieckiej, Zuzanny Sulej i Macieja Czerwińskiego. 

29 maja Prezydent Andrzej Duda podpisał #LexTusk (ustawa o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022) i skierował ją do trybunału Julii Przyłębskiej. To kolejne naruszenie Konstytucji RP przez PAD.

30 maja, w OKO.press, ukazał się wywiad z adw. Michałem Wawrykiewiczem, w którym skomentował decyzję Prezydenta Dudy o podpisaniu ustawy #LexTusk.

Zachęcamy do lektury całego artykułu, znajdą tam też Państwo obszerne wypowiedzi prof. Ewy Łętowskiej oraz prezesa IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich prof. Krystiana Markiewicza

Tego samego dnia mec. Wawrykiewicz odniósł się do #LexTusk na antenie Polsat News oraz w TVN24.

 

 

Opis najważniejszych naruszeń przygotowany przez #WolneSądy

31 maja adw. Sylwia Gregorczyk-Abram i prof. Jerzy Zajadło z Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego byli gośćmi programu „Fakty po Faktach” w TVN24. Współzałożycielka Wolnych Sądów mówiła m.in o:

  • reakcji Komisji Europejskiej na naruszającą prawo europejskie ustawę „Lex Tusk” i możliwości nałożenia na Polskę kolejnych kar z tego powodu;
  • kolejnym odroczeniu istotnych rozpraw przez pogrążony w wewnętrznym konflikcie Trybunał Konstytucyjny Przyłębskiej;
  • próbach rządu, by zakończyć pat w Trybunale poprzez zmniejszenie wymaganej ilości sędziów TK koniecznych do rozpatrywania spraw w pełnym składzie;
  • trwającej X edycji Tygodnia Konstytucyjnego w trakcie którego prawnicy w całej Polsce opowiadają młodzieży o znaczeniu naszej ustawy zasadniczej.

 

Czym zajmiemy się w czerwcu?

 

Kolejny update #WolnychSądów już za miesiąc! Dziękujemy, że jesteście z nami!

Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego opracowania, wysyłanego kilka razy w roku, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, w którym rzetelnie i na bieżąco przekazujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności.

Newsletter ukazuje się w języku angielskim. Aby otrzymywać od nas newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”: https://wolnesady.org/#newsletter

Ostatnie - majowe - wydanie Newslettera jest dostępne TU.

Patroni mogą także dołączyć do zamkniętej grupy na Facebooku, którą znajdziecie klikając w poniższy link: https://www.facebook.com/groups/930236207611935

 

 

Zobacz również

Marzec - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów
Czerwiec - podsumowanie miesiąca Wolnych Sądów
Lipiec - podsumowanie miesiąca

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...