Strony Le Corbusiera. Czy wciąż warto czytać "Vers une architecture"?

Obrazek posta

Drodzy patroni, drodzy słuchacze. Zapraszamy do poznawania z nami krakowskiej architektury XX wieku. Od października 2023 roku publikujemy podcasty, pt. Przecież to nie jest modernizm! Odnajdziecie je na spotify, you tube i innych platformach. Trzeci odcinek dotyczy jednego z najważniejszych manifestów modernizmu, W stronę architektury Le Corbusiera. Zapraszamy do słuchania i wspierania.

https://youtu.be/sqAKxOgj8Ck?si=oeCCrfxSUTWiQxnM

https://open.spotify.com/episode/79qslluGnNIuG3184uQ9qx?si=1e843dff34df4dfa

Przecież to nie jest modernizm! Strony Le Corbusiera, czy warto wciąż czytać Vers une architecture?  Rozmawiają: Dorota Jędruch i Dorota Leśniak-Rychlak Bezpośrednim impulsem do nagrania tego podcastu w 2023 roku jest stulecie pierwszego wydania Vers une architecture [W stronę architektury], a przy okazji 11 lat od pierwszego polskiego wydania tej książki. Tekst napisany sto lat temu, zwłaszcza tekst o charakterze bieżącym, publicystycznym, a tym bardziej manifest nowej architektury, który liczy sobie już całe stulecie, na pewno nie przynależy już współczesności.  Jak to się stało, że był uważany za jeden z najbardziej wpływowych tekstów XX wieku? Czego właściwie dotyczy ten tekst i czy coś w nim jest wciąż aktualne lub inspirujące? Czy miał znaczenie także dla polskiej architektury? Jeśli tak, to czemu został przetłumaczony tak niedawno? A sam Le Corbusier? Uwielbiany, naśladowany, ale też krytykowany, bywa, że uznawany za prawdziwego papieża ruchu modernistycznego – czy nadal pozostaje źródłem inspiracji dla architektów, czy też jest już wyłącznie postacią historyczną? Co pozostało z jego twórczości: teksty, idee, czy budynki i realizacje? Czy warto wciąż wracać do tych tematów?

Krakowski Szlak Modernizmu tworzą ludzie, których fascynuje architektura nie tylko jako forma, ale przede wszystkim jako odbicie procesów politycznych, ekonomicznych i społecznych zachodzących w XX i XXI wieku. Na co dzień zajmujemy się badaniem architektury nowoczesnego Krakowa, ze świadomością, w jak ogromnym stopniu lokalność jest kształtowana przez wydarzenia globalne. Tytułem podcastu Przecież to nie jest modernizm chcieliśmy uhonorować komentarz często pojawiający się pod postami IG Krakowskiego Szlaku Modernizmu. W podcaście będziemy przyglądać się przełomowym momentom architektonicznej nowoczesności, dekonstruować jej mity, penetrować ślepe uliczki i podziwiać trwałe osiągnięcia.

Kto tworzy podcast?: dr Dorota Jędruch, Marta Karpińska, dr Dorota Leśniak-Rychlak, dr Michał Wiśniewski Nagrania, montaż: Jan Chołoniewski Dżingiel: Justyna Stasiowska Oprawa graficzna: Damian Nowak, Parastudio Zapraszamy do wsparcia nas przez: ⁠⁠patronite.pl/krakowskiszlakmodernizmu

#przecieżtoniejestmodernizm #krakowskiszlakmodernizmu #instytutarchitektury #fundacjainstytutarchitektury #bądźturystąwswoimmieście #krakowski_szlak_modernizmu

Zobacz również

Dlaczego największe dzieło krakowskiego modernizmu znajduje się w Indiach?
Zniknięcie stołówki z kosmicznego kampusu. Historia Miasteczka Studenckiego AGH
Czyżyński Wawel. Między Wiedniem i Bagdadem

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...