Czyżyński Wawel. Między Wiedniem i Bagdadem

Obrazek posta

Drodzy patroni, drodzy słuchacze. Zapraszamy do poznawania z nami krakowskiej architektury XX wieku. Od października 2023 roku publikujemy podcasty, pt. Przecież to nie jest modernizm! Odnajdziecie je na spotify, you tube i innych platformach. Piąty odcinek dotyczy czyżyńskiego blokozamku, niezwykłej budowli rozpiętej pomiędzy fabryką domów z wielkiej płyty i baśnią tysiąca i jednej nocy. Zapraszamy na:
Czyżyński Wawel. Między Wiedniem i Bagdadem. Rozmawiają Dorota Jędruch i Michał Wiśniewski.

https://youtu.be/9rbt0ChR8DQ?si=OD9k-AUW3RznRB4i
👉https://open.spotify.com/episode/5dtByY4Y0KDdNkuQUMsQe3...
Zapraszamy do wspierania nas na patronite:
👉 Patronite.pl: https://patronite.pl/krakowskiszlakmodernizmu
W połowie drogi z centrum Krakowa do Nowej Huty znajduje się jedna z najbardziej niezwykłych i przykuwających wzrok realizacji krakowskiej architektury końca XX wieku - wysoki blok mieszkalny, który swoimi dekoracjami przypomina średniowieczny zamek. Ta wyjątkowa realizacja powstała w 1989 roku, chwili politycznego i ekonomicznego przełomu i stanowiła ważny element i dominantę przestrzenną krakowskich Czyżyn. Swoją niezwykłą, baśniową dekoracją i symetryczną kompozycją wpisywała się w rozwijający się w Polsce już od blisko dekady postmodernizm. 
Leszek Filar, główny autor założenia w poprzedniej dekadzie opracował tuż obok monumentalny, modernistyczny zespół budynków Kampusu Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha. Blokozamek stanowił wyłom w programowo nowoczesnym projekcie oraz próbę zderzenia się z nowym sposobem myślenia i projektowania. 
W tym odcinku zastanawiamy się nad ideowymi korzeniami tego oryginalnego projektu. Przypominamy historię rozwoju Czyżyn oraz rozmawiamy o korzeniach krakowskiego i polskiego postmodernizmu. Czy budynek, który dla wielu mieszkanek i mieszkańców Krakowa był przez lata synonimem kiczu stał się już lokalnym dziedzictwem i równoprawnym elementem krajobrazu kulturowego miasta? Jak traktować i odczytywać znaczenia stojące za pomysłami postmodernistów? Jak współcześnie rozumieć i interpretować architekturę przełomu lat 80. i 90. XX wieku? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poszukują Dorota Jędruch i Michał Wiśniewski.
Krakowski Szlak Modernizmu tworzą ludzie, których fascynuje architektura nie tylko jako forma, ale przede wszystkim jako odbicie procesów politycznych, ekonomicznych i społecznych zachodzących w XX i XXI wieku. Na co dzień zajmujemy się badaniem architektury nowoczesnego Krakowa, ze świadomością, w jak ogromnym stopniu lokalność jest kształtowana przez wydarzenia globalne.
Tytułem podcastu Przecież to nie jest modernizm chcieliśmy uhonorować komentarz często pojawiający się pod postami IG Krakowskiego Szlaku Modernizmu. W podcaście będziemy przyglądać się przełomowym momentom architektonicznej nowoczesności, dekonstruować jej mity, penetrować ślepe uliczki i podziwiać trwałe osiągnięcia.
Kto tworzy podcast?: dr Dorota Jędruch, Marta Karpińska, dr Dorota Leśniak-Rychlak, dr Michał Wiśniewski
Nagrania, montaż: Jan Chołoniewski
Dżingiel: Justyna Stasiowska
Oprawa graficzna: Damian Nowak, Parastudio

#fundacjainstytutarchitektury #instytutarchitektury #krakowskiszlakmodernizmu #przecieżtoniejestmodernizm #krakowski_szlak_modernizmu

Zobacz również

Kościół kontra tysiąclatka. Architektoniczne boje między partią i Kościołem w PRL
Czy postmodernizm w Krakowie?
Architektura II RP: mity, narracje, realia.

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...