Drodzy patroni, drodzy słuchacze. Zapraszamy do poznawania krakowskiej architektury XX wieku wraz z podcastem #przecieżtoniejestmodernizm ! Odnajdziecie je na Spotify, You Tube, Apple Podcast i innych platformach. Siódmy odcinek prowadzi nas do świata sukcesów i propagandy II Rzeczpospolitej.
Architektura II RP: mity, narracje, realia.
Rozmawiają: Grzegorz Piątek i Michał Wiśniewski
https://youtu.be/jwJls5sBXp8?feature=shared
W tym odcinku prezentujemy nagranie rozmowy Michała Wiśniewskiego z Grzegorzem Piątkiem, która została zarejestrowana 9 listopada 2023 roku w Księgarnia Karakter. Wydarzenie realizowane było w ramach 8. edycji projektu „Krakowskie Księgarnie na Medal” prowadzonego przez Fundację Miasto Literatury i współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa.
Rzeczywistość II RP wciąż bywa idealizowana. PRL nie sprzyjał obiektywnemu badaniu międzywojennej Polski, a swoją rolę w mitologizowaniu tego czasu odegrały również uwodzicielskie fotografie modernistycznej architektury. W ostatnich latach spod warstwy wielkich przeszkleń, luksusowych intarsji i nasłonecznionych tarasów wyłaniają się jednak opowieści o II RP jako kraju pełnego sprzeczności, w którym nowoczesność ograniczała się do kilku wysp na mapie. Złożoność realiów dwudziestolecia przenikliwie obrazują książki Grzegorza Piątka. Dwie z nich – biografia ulubionego architekta elit II RP, Bohdana Pniewskiego, oraz historia powstania Gdyni – stały się punktem wyjścia do zmierzenia się z mitami, narracjami i codziennością przedwojennej architektury.
Grzegorz Piątek (ur. 1980). Pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt. Za ostatnią książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” w 2023 roku otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Gdynia, Nike Czytelników oraz Nagrodę im. Jerzego Giedroycia. Oprócz tego wydał: „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021, finał Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz), „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” (2020, finał Nagrody Literackiej Nike; Nagroda Literacka m.st. Warszawy, Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, Nagroda im. Kazimierza Moczarskiego), „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016; Nagroda Literacka m.st. Warszawy). Od kilkunastu lat pisze o architekturze, miastach i obyczajach do prasy (m.in. Architektura-Murator, Gazeta Stołeczna, Gazeta Wyborcza, Salon, Vogue Polska). Współtworzył też wystawy m.in. „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings” (Złoty Lew na Biennale Architektury w Wenecji, 2008) i „Dane warszawskie” (Muzeum Warszawy, 2017).
Michał Wiśniewski. Historyk architektury, pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Międzynarodowego Centrum Kultury. Autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa i Polski XIX i XX wieku, między innymi monografii krakowskich architektów. Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Współautor wystaw, publikacji i projektów edukacyjnych tworzonych przez zespół Instytutu Architektury.
Krakowski Szlak Modernizmu tworzą ludzie, których fascynuje architektura nie tylko jako forma, ale przede wszystkim jako odbicie procesów politycznych, ekonomicznych i społecznych zachodzących w XX i XXI wieku. Na co dzień zajmujemy się badaniem architektury nowoczesnego Krakowa, ze świadomością, w jak ogromnym stopniu lokalność jest kształtowana przez wydarzenia globalne.
Tytułem podcastu Przecież to nie jest modernizm chcieliśmy uhonorować komentarz często pojawiający się pod postami IG Krakowskiego Szlaku Modernizmu. W podcaście będziemy przyglądać się przełomowym momentom architektonicznej nowoczesności, dekonstruować jej mity, penetrować ślepe uliczki i podziwiać trwałe osiągnięcia.
Kto tworzy podcast?: dr Dorota Jędruch, Marta Karpińska, dr Dorota Leśniak-Rychlak, dr Michał Wiśniewski
Nagrania, montaż: Jan Chołoniewski
Dżingiel: Justyna Stasiowska
Oprawa graficzna: Damian Nowak, Parastudio
Trwa ładowanie...