SPECJALNY PATRONITE (16): Miłobędzka/Rani – „ciebie ode mnie”

Obrazek posta

Szanowni Państwo!

Słowo, głos i muzyka – „Pełnia Literatury” żegna 2023 w ulubiony, charakterystyczny dla siebie sposób. Minimalistycznie, ascetycznie i nocnie. Nieco przewrotnie, bo zamiast zwyczajowego „dziękuję” i „poproszę”, mówiąc słowami Krystyny Miłobędzkiej: „przepraszam”

 

przepraszam za tu mnie jeszcze już nie ma

za wszędzie jestem i zawsze mnie znajdziesz

 

przepraszam za nigdy cię już nie powtórzę

za w kółko w kółko ciebie powtarzam

 

za nie wtedy, za nie tak, za nie to

przepraszam

 

Wiersz ten pochodzi z tomu „ciebie ode mnie”, opublikowanego w 2022 roku przez Wydawnictwo Wolno z okazji 90. rocznicy urodzin Krystyny Miłobędzkiej. Książka zawiera wiersze wybrane z twórczości poetki i płytę na której autorka czyta te utwory z towarzyszeniem muzyki skomponowanej przez Hanię Rani. Dzieło Miłobędzkiej prezentuje więc generacja jej późnych wnuków (autor wyboru, literaturoznawca Jarosław Borowiec, jest niestrudzonym propagatorem tej poezji, a Hanna Raniszewska, jeśli trzeba mówić, robi światową karierę kompozytorską i to na własnych warunkach). Pokazują jak ważna i na czasie jest ta pozaczasowa poezja uwagi. Jednocześnie skromna, krucha i maksymalistyczna w stawianych zadaniach, radykalna w poszukiwaniach formy. Otwarta – także na możliwości odczytania i w ten sposób zwrócona w stronę czytelniczek i czytelników.  

 

W #16 specjalnym odcinku „Pełni Literatury” wspólnie słuchamy utworów z tego tomu. To odcinek-podziękowanie dla Państwa za to, że rok ten kończymy razem. Niezwykle zależy mi na tym, żeby mieli Państwo poczucie realnej i symbolicznej wartości gestu wsparcia "Pełni Literatury". Mam nadzieję, że przeszło pięćdziesiąt odcinków podcastu, ale i odcinek Miłobędzka/Rani to przekonujący argument.

 

Mogą go Państwo odtworzyć w aplikacji Patronite Audio lub na YouTube - przez link wysyłany drogą mailową do Patronek i Patronów. 

Życzę miłego odsłuchu i bardzo serdecznie pozdrawiam noworocznie!

Radosław Romaniuk

 

[Fot 1 Igor Zieliński @wydawncitwowolno ]

Zobacz również

#50 Kozioł – „Raptularz”
#53 Pawlikowska-Jasnorzewska – „Złote myśli kobiety”
#54 Kenkō – „Zapiski dla zabicia czasu”

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...