Zaglądając w gardziel polskim miastom: WEJHEROWO, miasto ze snów

Obrazek posta

WEJHEROWO - miasto ze snów

Piękne, nowoczesne, pełne zabytków, historii, malowniczych zakątków. Leży nad rzeką Redą, na pograniczu Pojezierza Kaszubskiego i Pradoliny Redy-Łeby. Jest częścią Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Określane jest mianem Stolicy Kaszub. Jego kształt przypomina rybę. 

Założone zostało przez Jakuba Wejhera, późniejszego wojewodę Malborskiego. Powstało w

1643. Od 1650 r. posiada niezmiennie prawa miejskie.

Wejherowo zawsze było aktywne historycznie i wiele doświadczyło. Niejednokrotnie zmieniało właścicieli, przynależność państwową. Dzisiaj odbudowane, unowocześnione, cieszy swoim majestatem, urodą, dobytkiem, zarówno mieszkańców jak i zwiedzających je turystów. Charakteryzuje się własną kulturą, językiem, tradycją, niezwykłą gościnnością.

Odwiedzający je turyści, spotykają niezwykłe widoki, pomniki, muzea, atrakcje sportowe, rekreacyjne, kulturalne. Do miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w tym pięknym mieście, należą znajdujące się na Placu Wejhera, jak zwie się rynek miasta:

1. Pomnik założyciela  

Plac Jakuba Wejhera w Wejherowie Plac Jakuba Wejhera i jego pomnik. Zdjęcie oryginalne. Foto: Andrzej Otrębski. Źródło: Wikipedia

 

2. Postać św. Franciszka w formie fontanny, zdobiącej miasto od 2019 roku, będącej symbolem działań Wejhera, który sprowadził do miasta Zakon Franciszkanów. 

Fontanna z rzeźbą św. Franciszka na Placu Jakuba Wejhera w Wejherowie. Fontanna z rzeźbą św. Franciszka na Placu Jakuba Wejhera w Wejherowie. Zdjęcie oryginalne. Foto: Seboloidus, Źródło: Wikipedia

 

3. Pomnik Remusa, bohatera powieści kaszubskiej " „Żëcé i przigòdë Remùsa” autorstwa Aleksandra Majkowskiego.

4. Kościół Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Duszy i Ciele i św. Anny, historią mający tyle lat co miasto. Po raz pierwszy postawiony przez samego Wejhera, założyciela miasta. Rozebrany i nie istniejący w kolejnym wieku, a odbudowany w formie barokowej przez nowego właściciela miasta Jerzego Piotra Przebendowskiego. Około 300 metrowa budowla, została powiększona dwukrotnie przez prałata Edmunda Roszczynialskiego w latach 1926-1928. W tej formie przetrwała do dzisiaj, zachwycając zarówno mieszkańców jak i zwiedzających. W podziemiach kościoła znajdują się krypty rodziny Wejherów, Przebendowskich, innych zakonników i dobrodziejów.

5. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, powstałe w 1968 roku, prezentujące dorobek regionalny, będące "znaczącym, współczesnym ośrodkiem kultury i nauki kaszubskiej".

 

 

Będąc w tym miejscu, na wypoczynek warto udać się do pobliskiej kawiarni, choć jest ich wiele, po wyjściu z której, idealny zapewne będzie beztroski spacer deptakiem, czyli ulicą Jana III Sobieskiego.

Osoby lubiące długie spacery albo wycieczki rowerowe, z pewnością ucieszy wizyta w XVIII wiecznym parku, zaprojektowanym w stylu angielskim, pełnym czarnych łabędzi, bielików, czapli i kaczek. Park uatrakcyjniony jest akwenami wodnymi, kwiatami, miejscami przeznaczonymi dla najmłodszych i osławioną od dziesiątek lat altaną parkową. 

 

Zbiorniki wodne w Parku Majkowskiego Zbiorniki wodne w Parku Majkowskiego w Wejherowie. Foto: Antek Bojar, Źródło: Wikipedia
 

Warto go zobaczyć, podobnie jak warto pojechać do Wejherowskiej Kalwarii, powstałej w latach 1649-1659, składającej się z 26 barokowych, rokokowych, neogotyckich kaplic. 

Kalwaria Wejherowska. Brama Jerozolimska. Foto: Antekbojar, Źródło: Wikipedia

 

To najważniejsze miejsca, których nie można ominąć, aczkolwiek w mieście znajduje się dużo więcej "perełek" godnych zatrzymania, uwagi, nie tylko spojrzenia. Zabytkowe szkoły, kościoły, nowoczesne, powstałe w ostatnich latach atrakcje kulturalne, sportowe, piękne parki, rzeka, skupiska zieleni, a nawet park wodny. 

Filharmonia Kaszubska Wielofunkcyjne Centrum Kultury w Wejherowie. Foto: gepardybiznesu.pl

 

Fontanny. Foto: gepardybiznesu.pl

 

Skwer Reginy Osowickiej w Wejherowie. Foto: Foto: gepardybiznesu.pl

 

BIBLIOGRAFIA

  1. https://www.wejherowo.pl/artykuly/wejherowo-w-2023-roku-w-obiektywie-a9859.html
  2. https://www.wejherowo.pl/artykuly/lato-w-wejherowie-pelne-atrakcji-a7919.html
  3. https://www.wejherowo.pl/kalwaria360
  4. https://wejherowo.naszemiasto.pl/ciekawostki-o-wejherowie-wazne-daty-w-historii-miasta-ktore/ar/c13-9008379
  5. https://nadmorski24.pl/aktualnosci/47218-tak-zmienial-sie-plac-jakuba-wejhera-na-przestrzeni-lat
  6. https://fajnepodroze.pl/wejherowo-atrakcje
  7. https://wszystkiestronyswiata.pl/wejherowo
  8. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wejherowo
  9. https://pl.wikipedia.org/wiki/Plac_Jakuba_Wejhera_w_Wejherowie
  10. https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Pi%C5%9Bmiennictwa_i_Muzyki_Kaszubsko-Pomorskiej_w_Wejherowie
  11. https://wck.org.pl/odblask-tajemnicy
  12. https://reda.atrakcje.pl/atrakcje/wejherowo-warto-zobaczyc-park-miejski-im-a-majkowskiego-3100
  13. https://www.wikiwand.com/pl/Plac_Jakuba_Wejhera_w_Wejherowie
  14. https://www.facebook.com/muzeum.wejherowo
  15. https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/retro-wejherowo-czyli-historia-miasta-na-zdj%C4%99ciach-oto-miasto-przed-wojn%C4%85-rynek-ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82-%C5%9Bw-anny-ulica-sienkiewicza-czy-panorama-miasta/ar-BB1hlOig
  16. Wejherowo to Miasto Przyjazne Firmom 2017 – Gepardy Biznesu
  17. http://geografia-mg.cba.pl/zwiedzanie/wejherowo
  18. Wspomnienia własne

 

ZAPOWIEDZI: 

  1. Historia miasta Wejherowo
  2. Wejher i jego miasto - kulisy powstania Wejherowa

 

Emilie Eve Stahl

  

Ankieta

Oceń jakość przeczytanego tekstu

Możesz wybrać 1 odpowiedź

Zaloguj się, aby móc oddać głos

wejherowo turystyka kaszuby pomorze moje wejherowo

Zobacz również

Marketing współczesny
Cukrzyca, objawy, rodzaje, przyczyny
Zawał - czym jest. Co zrobić by go uniknąć i kiedy nastąpi?

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...