I. Wprowadzenie
W ciągu ostatnich lat utarło się przekonanie, że domy drewniane to takie liche, gnijące chatki letniskowe. Konstrukcja budynku potocznie nazywana murami to kwestia bezpieczeństwa. Nie istnieje dom bez murów, ale też mury z zamkniętymi drzwiami i oknami to więzienie, a nie dom. Nadanie murom cech tożsamości, niejako ożywienie ich poprzez wybór odpowiedniego materiału do budowy domu prowadzi to sytuacji, w której osoba, która w nim zamieszka decyduje o nie tylko o tym, kto może do niego wejść i kto może z niego wyjść, ale też ma bezpośredni wpływ na to czy dom stanie się azylem bezpieczeństwa i komfortu, czy też będzie koszmarem codziennych usterek, złego samopoczucia i więzieniem wysokich rachunków do opłacenia.
Dom z drewna jest zdrowy, energetyczny, bezpieczny i ekonomiczny o ile jest wykonany z drewna o określonych parametrach jakościowych, jest wystarczająco dobrze wentylowany i prawidłowo zaimpregnowany.
Znaczna część wieku drzewostanu drzew jest zbliżona do długości życia człowieka, dlatego pomimo braku pokrewieństwa gatunkowego drewno jest dość bliskie człowiekowi. Jest też synonimem długowieczności, tak jak chociażby cykl życia dębu, który 300 lat rośnie, 300 lat żyje, 300 lat umiera.
Drewniany dom jest zdrowy, ponieważ jest jego konstrukcja jest wznoszona z naturalnych, odnawialnych materiałów przyjaznych człowiekowi, które mogą być w przyszłości ponownie wykorzystane. Racjonalna gospodarka leśna nie niszczy środowiska, a wykorzystanie drewna w budownictwie ogranicza emisję dwutlenku węgla dwojako. Po pierwsze drewno w konstrukcji, w stolarce, w meblach w naturalny sposób kumuluje CO2. Po drugie w całym procesie pozyskiwania i obróbki drewna emisja CO2 oraz innych szkodliwych gazów jest wielokrotnie niższa niż przy produkcji cementu lub stali.
Korzystny stosunek ciężaru własnego do parametrów wytrzymałościowych jest bardzo korzystne pod względem logistyki dostaw. Zastosowanie drewna w budynku umożliwia grawitacyjną wentylację, obniża poziom hałasu, ułatwia oświetlenie wnętrz naturalnym światłem i nade wszystko tworzy osobliwy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń.
Drewniany dom jest energetyczny, ponieważ drewno samo w sobie jest dobrym izolatorem, który umożliwia wykonanie szczelnej powłoki i ograniczenie strat ciepła. Z racji dużej ilości atomów tlenu oraz żywic i olejków eterycznych drewno jest kalorycznym materiałem. Uzyskując wysoki współczynnik oporu cieplnego wytwarzana energia, która pochodzi ze źródeł odnawialnych, a jej ilość dosyć często przewyższa poziom zapotrzebowania.
Drewniany dom jest bezpieczny, ponieważ jest neutralny dla użytkowników i dla środowiska. Z punktu widzenia fizyki budowli oraz przy obecnym stanie wiedzy i metod uszlachetniania nośność drewna gwarantuje pełne i trwałe bezpieczeństwo konstrukcji, nawet tych wielokondygnacyjnych.
Jest komfortowy w użytkowaniu i może być wyposażony w systemy inteligentnego zarządzania, wczesnego ostrzegania, monitoringu i ochrony. Powinien być zabezpieczony przeciwogniowo, dlatego zaleca się nadanie mu cech trudno-zapalności. Dostępne na rynku rozwiązania uniepalniające drewno od wewnątrz i zewnątrz umożliwiają zastosowanie trwałej, ekologicznej powłoki, zarówno w wersji bezbarwnej, jak i w wersji koloryzującej, bez konieczności wykonywania co roku żmudnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Drewniany dom jest ekonomiczny, ponieważ zastosowane w nim rozwiązania i materiały pozwalają na znacznie ograniczenie kosztów jego użytkowania. Jest materiałem dość łatwym w obróbce i technice łączenia, niezbyt drogim w zakupie, a jednocześnie umożliwia szybkie wznoszenie konstrukcji przy jednoczesnym zachowaniu estetyki wyglądu. Dopasowanie współczynnika izolacyjności termicznej i akustycznej oraz prawidłowe zaprojektowanie instalacji daje możliwość uzyskania dodatkowego dochodu z nadprodukcji energii w ramach sprzedaży prosumenckiej do sieci energetycznej.
Zgodnie z zasadami architektury zrównoważonej należy budować z materiałów naturalnych, pochodzących z lokalnych zasobów, w mniejszej ilości, ale o dużo lepszej jakości i trwałości.
Domy z drewna mogą być całoroczne i wielopokoleniowe, sęk w tym, żeby pokonać lęk przed zamieszkaniem w takim domu.
Niniejsza publikacja jest kierowana do właścicieli domów drewnianych, który wahają się czy je wyburzyć czy po raz kolejny remontować oraz dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem lub budową takiego domu, ale nie mają jeszcze pewności czy to tylko przejściowa moda czy raczej przemyślana, świadoma decyzja.
Drewniane domy nie są wcale gorsze od tych murowanych. Poznajmy ich wady i zalety, po części z perspektywy historii ludowych opowieści, po części z perspektywy dzisiejszej wiedzy, a być może odnajdziemy swój własny, niepowtarzalny, zdrowy sęk i pokonamy lęk przed zamieszkaniem w takim domu z drewna.
Trwa ładowanie...