Szanowni Państwo,
w tygodniu 130. rocznicy urodzin Jarosława Iwaszkiewicza chcę zaprosić Państwa do wysłuchania specjalnego odcinka poświęconego opowiadaniu „Ogrody”, ale i przy okazji – części kolejnego Iwaszkiewiczowskiego tryptyku. Pięćdziesiąt lat temu ukazała się książka Jarosława Iwaszkiewicza złożona z trzech tekstów: „Sny. Ogrody. Sérénité”. W zasadzie opowiadań, choć „Sny” były wspomnieniowo-prozatorską fikcją, „Ogrody” esejem autobiograficznym z elementami fantastyki, a „Sérénité” epistolarnym monologiem. Tom otworzył w prozie późną twórczość pisarza, który znalazł w nim tak odpowiadającą sobie formułę intymnego wyznania pomieszanego z fikcją.
W „Ogrodach” Iwaszkiewicz pisze autobiografię „po ogrodach” – opisując sześć ogrodów swojego życia. Bo miał w życiu sześć ogrodów, a przynajmniej sześć z nich opisał, zaludniając postaciami z biografii, roślinami i zwierzętami, czasem w sposób bliski realizmowi magicznemu, a niekiedy przemycając intymności, którym w innej formule trudno byłoby ujrzeć światło dzienne.
Po napisaniu uznał go za najbardziej pesymistyczny ze swoich utworów. Ale pół wieku później wyparowały z niego melancholia i katastroficzne poczucie końca tego fenomenu kultury. (To z „Ogrodów” pochodzi zdanie: „to taka przyjemność dla Polaka zniszczyć stare drzewo”). Albo raczej – z głębi wypłynęła zasadnicza treść, wcześniej przykryta przez doraźny smutek tego czasu. To wielki hymn na cześć życia, odkrycie, że nie trzeba wracać do Wilka, bo Wilko w każdej chwili nosi się w sobie.
A że – jak wspomniałem #18 odcinek specjalny składa się z odcinkiem #15 poświęconym opowiadaniu „Sérénité” w kolejny cykl – obiecuję ostatnią część tryptyku: odcinek #19 o „Snach”. Za miesiąc. Tymczasem „Ogrody” na które Państwa bardzo serdecznie zapraszam. Pozwoliłem sobie zadedykować je Marii Iwaszkiewicz – w setną rocznicę Jej urodzin. Córce Anny i Jarosława, która zresztą w „Ogrodach” się pojawia… jako osoba nadająca imiona drzewom i chodząca po drzewach.
Odcinek można odsłuchać w aplikacji Patronite Audiu (logując się loginem do konta Patronite) lub na YouTube – wchodząc na tę platformę przez link przesłany Patronkom i Patronom.
Życzę miłego odsłuchu i serdecznie dziękuję za Państwa Obecność
Radosław Romaniuk
Trwa ładowanie...