Co u mnie słychać? ;-) I, II, III 2024

Obrazek posta

Moi Drodzy Patroni!

Odkąd rozpocząłem moja przygodę z Patronite uczyłem się tego narzędzia, a jednocześnie starałem się dalej realizować to co Wam obiecałem. Początek roku był bardzo pracowity i w tym czasie udało mi się nagrać 3 nowe podcasty o zwierzętach i odbyć wiele spotkań edukacyjnych (non profit), które przeprowadziłem dzięki Waszemu wsparciu (szkoły, przedszkola i TV, które wbrew temu co wielu uważa są nieodpłatne). Komentowałem sprawę niszczenia gniazd gawronów przez burmistrza Świebodzina czy rzekomego trucia gawronów w Zamościu ukraińskim zbożem. Poza tym opowiadałem o wilkach w programie TVP Info, gdzie mówiłem, że nie są niebezpieczne dla ludzi, a co zostało przeinaczone w belce. Sprawę nagłośniłem i błąd ten został zmieniony.

Najważniejsze co w tym czasie się wydarzyło to rozmowy na temat wprowadzenia moratorium na ptaki, która odbyła się 14 lutego 2024 roku w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Obecnie trwa formowanie grupy roboczej, do której zostałem zaproponowany przez koalicję Niech Żyją!, a która będzie prowadziła dialog z myśliwymi na temat usunięcia 13 ptaków z listy gatunków łownych.

Poza tym kontynuuję edukację na moich profilach na Facebooku i Instagramie oraz zbieram materiały na nową książkę popularnonaukową. Kończę także montować piąty odcinek podcastu, którego bohaterem jest zając bielak. Aktualnie projektuje dwa badania dotyczące bociana białego (wpływ światła na zachowanie tego gatunku i  rozwiązanie problemu atakowania i niszczenia powierzchni jak szyby czy karoserie samochodów), które nie wchodzą w zakres żadnego finansowanego z innych źródeł projektu czy mojego doktoratu. Napisałem 3 artykuły z innych badań, które także prowadzę w ramach moich własnych zainteresowań, gdzie wykazaliśmy z zespołami badawczymi, z którymi współpracuję, że (1) czaple zajadają nie tylko ryby, ale dużo wodnych bezkręgowców i gryzoni, (2) w gniazdach bocianich jest bardzo dużo mikroplastiku i o tym, że (3) jelenie różnie reagują na obecność pośrednią wilków (odchody) w zależności o tego czy drapieżniki te są od zawsze obecne w lesie, wróciły do niego niedawno lub zostały wytępione. Szczegóły będę podawał po ich opublikowaniu. Takie rzeczy mogę realizować również dzięki Waszemu wsparciu!

Wysłałem naklejki do druku, które otrzymają wspierające mnie osoby.

Ponieważ wiosna rozwija się w tym roku w szalonym tempie zachęcam Was do wychodzenia w teren i obserwowania tego zjawiska. Szczególnie polecam wypady do lasu, które w okresie wiosennym jeszcze przed rozwojem liści są niezwykle malownicze. Spoglądajcie na runo w poszukiwaniu tzw. aspektu wiosennego czyli rozwijających się wcześnie kwiatów takich jak miodunka ćma, zawilec gajowy, kokorycz, śledziennica skrętolistna, łuskiewnik różowy, kopytnik zwyczajny, przylaszczka pospolita.  Już niedługo na podmokłych łąkach zakwitną kaczeńce, miesiąc wcześniej niż zazwyczaj!

Dziękuję Wam za Wasze wsparcie!!!

 

Adam Zbyryt

Zobacz również

Co u mnie słychać? IV, V, VI 2024
Co u mnie słychać? VII, VIII, IX, XII 2024

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...