Co u mnie słychać? VII, VIII, IX, XII 2024

Obrazek posta

Moi Drodzy Patroni!

Piszę do Was, aby przekazać, co się u mnie działo od ostatniej wiadomości. Trochę zaniedbałem kontakty z Wami, za co Was bardzo przepraszam, ale miałem ogrom pracy w ostatnich miesiącach, co niestety trochę przypłaciłem zdrowiem. Na szczęście już wszystko w porządku! Dzięki Waszej pomocy mogłem m.in. znowu uczestniczyć w spotkaniach w szkołach i przedszkolach oraz wielu spacerach przyrodniczych, gdzie prowadzałem zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

LIPIEC

Uczestniczyłem w pierwszym spotkaniu Zespołu ds. reformy łowiectwa przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Poprowadziłem spacer przyrodniczy dla dzieci w Białymstoku.

Spotkałem się z dziećmi z dwóch przedszkoli.

Przygotowałem ekspertyzę jako biegły specjalista dla Sądu w Augustowie na temat zniszczenia podmokłego fragmentu lasu.

Uczestniczyłem jako gość specjalny w wernisażu Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów przyrody (opowiadałem o etycznym fotografowaniu).

Koordynowałem liczenie bocianów białych w woj. podlaskim w ramach VIII Międzynarodowego Spisu Bociana Białego.

Nagrywaliśmy kolejne odcinki „Podglądaczy przyrody”. W odcinku o pójdźce, który będzie emitowany 9 listopada o 9:00 na antenie Polsat Play i 10 listopada o 21:00 na Focus TV wystąpi po raz pierwszy na ekranie Krystyna Czubówna! Polecam.

SIERPIEŃ

Uczestniczyłem w drugim spotkaniu Zespołu ds. reformy łowiectwa przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Myśliwi zbojkotowali to spotkanie i nie przystąpili do rozmów. Mimo to spotkanie się odbyło. Po naszych rozmowach MKiŚ zaproponowało skreślenie z listy gatunków łownych siedmiu ptaków: głowienka, czernica, cyraneczka, łyska, jarząbek, słonka i kuropatwa.

Nakręciliśmy dwa odcinki „Podglądaczy przyrody” – o borsuku i sarnie.

Wziąłem udział w Gali Polsatu w ramach promocji serialu „Podglądacze przyrody”.

WRZESIEŃ

Uczestniczyłem w wystawie „w Sejmie „Niech żyją ptaki!”, w czasie której zwracaliśmy uwagę posłom na problem polowań na ptaki i ich negatywne konsekwencje.

Nakręciliśmy ostatni odcinek „Podglądaczy przyrody” z drugiego sezonu – o żółwiach błotnych.

Uczestniczyłem w załatwianiu stosownych zezwoleń i transporcie kruka z ośrodka rehabilitacji w Poleskim Parku Narodowym nad Biebrzę do NatuRaju (gospodarstwa przyjaznego przyrodzie prowadzonego przez wspaniała edukatorkę przyrodniczą Katarzynę Ramotowatą i znakomitego fotografa przyrodniczego Jacka Wieczorka). Ptak trafił do olbrzymiej woliery, która dla niego przygotowali i otrzymał profesjonalną opiekę od Kasi i Jacka.

W Miejskim Domu Kultury w Bydgoszczy opowiadałem o przyrodzie przed pełną salą słuchaczy! Spotkanie zorganizowała Fundacja PVE „Dobra Energia”, której mam zaszczy być ambasadorem.

Wygłosiłem wykład na temat przyrody w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Maruszewie w Gdańsku.

Uczestniczyłem w konferencji naukowej Polish Evolutionary Conference, gdzie prezentowałem poster z badań nad bocianem białym i konikami polnymi.

Uczestniczyłem w II Święcie Ulicy Warszawskiej w Białymstoku, gdzie opowiadałem o zwierzętach i prowadziłem spacer przyrodniczy.

Uczestniczyłem w ratowaniu rannego dzięcioła czarnego i transporcie do weterynarza. Niestety, ze względu na rozległe obrażenia, ptak nie przeżył.

Nagraliśmy ostatnią część reportażu Joanny Sikory z Polskiego Radia Białystok na temat znaczenia dzikich miejsc (nieużytków) w miastach.

Otrzymałem nagrodę „Złota Róża” za książkę „Sensacyjne życie ptaków” dla najlepszej książki popularnonaukowej napisanej po polsku za ubiegły rok. Nagrodę przyznaje Instytut Książki, Festiwal Nauki w Warszawie i redakcja Magazynu „Nowe Książki”.

PAŹDZIERNIK

Uczestniczyłem w spotkaniu z młodzieżą na temat przyrody w Opolu i prowadziłem spacer przyrodniczy.

Spotkałem się z czytelnikami i miłośnikami przyrody w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu i poprowadziłem spacer przyrodniczy.

Wziąłem udział w premierze reportażu Joanny Sikory z Polskiego Radia Białystok na temat znaczenia dzikich miejsc (nieużytków) w miastach, która odbyła się w studiu radiowym. Potem został on wyemitowany na antenie tego radia oraz radiowej Jedynki.

********************************************************

Oczywiście dalej stale edukuję na moim profilu na Facebooku i Instagramie. Odpowiadam w prywatnych wiadomościach na pytania przyrodnicze. Udzieliłem także kilku wywiadów dla Dzień Dobry TVN i Pytanie na Śniadanie.

Miałem trochę problemów ze sprzętem do rejestrowania podcastów, ale już wszystko działa i zamierzam wrócić do ich nagrywania.

Bardzo Wam dziękuję za Wasze wsparcie!

Polecam wizyty w miejscach, gdzie występują daniele, bo jeszcze można usłyszeć ich głos godowy (bekowisko). Gdzie można je spotkać? Można to sprawdzić choćby tutaj:

https://www.iop.krakow.pl/Ssaki/gatunek/124

Dodatkowo zachęcam do lektury książki Anny Maziuk „Niedźwiedź szuka domu” i Olivera Franklina-Wallisa „Zasypani. Sekretne życie śmieci”. Bardzo dobre!

 Pozdrawiam

Adam Zbyryt

 

Na zdjęciu piękny i rzadki pająk, poskocz krasny, którego miałem szczęście zaobserwować we wrześniu i październiku nad Biebrzą.

 

Zobacz również

Co u mnie słychać? IV, V, VI 2024
Co u mnie słychać? ;-) I, II, III 2024

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...