Moi Drodzy Patroni,
Piszę do Was z kolejna porcja wiedzy, co u mnie się działo od ostatniej wiadomości. Dzięki waszej pomocy mogłem uczestniczyć w spotkaniach w szkołach i przedszkolach, gdzie prowadzałem zajęcia edukacyjne dla najmłodszych (4 spotkania).
KWIECEŃ
Uczestniczyłem w nagraniu reportażu „Czarno na Białym” dla TVN na temat polowań i łowiectwa (Polowanie z nagonką).
Napisałem rozdział do podręcznika do biologii dla klasy 6 dla szkoły podstawowej. Zawarłem w niej najnowszą wiedzę na temat zdolności poznawczych ptaków, inteligencji, budowy ich mózgów i faktów, które mają rozbudzić w dzieciach ciekawość i zachęcić do poznawania tych wspaniałych zwierząt.
Wystąpiłem w Dzień Dobry TVN, gdzie opowiadałem o spadku liczebności gawronów w naszym kraju i jak ważna jest ochrona.
Zostałem certyfikowanym tropicielem zwierząt (międzynarodowy certyfikat CyberTracker).
MAJ
Uczestniczyłem w debacie w Sejmie RP na temat ochrony ptaków i kluczowych zagrożeń dla krajowej awifauny, gdzie przedstawiłem problem polowań na ptaki.
Otrzymałem nagrodę internautów i czytelników „Gazety Wyborczej” Mądra książka Roku 2023 za książkę „Sensacyjne życie ptaków”.
CZERWIEC
Na skutek licznych zobowiązań trochę trwało zanim udało mi się nagrać kolejny odcinek podcastu, ale wreszcie jest! Odcinek nr 5 o zającu bielaku w Polsce, którym zajmuję się od wielu lat. Zapraszam do słuchania.
Zostałem członkiem Zespołu ds. reformy łowiectwa przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. To historyczna chwila, ponieważ pierwszy raz strona społeczna inna niż myśliwi będzie miała realny wpływ na przepisy prawa w zakresie łowiectwa w naszym kraju. Odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne i jako koalicja Niech Żyją! opracowaliśmy 20 postulatów, które chcemy wdrożyć do ustawodawstwa, które zagwarantują lepszą ochronę przyrody i ludzi. Od lipca do października na początek będziemy pracować nad zmianami dotyczącymi ptaków, w które jestem zaangażowany. Odbywa się to na zasadach non-profit, dlatego to dzięki Wam mogę w nich uczestniczyć (np. pokrycie kosztów paliwa z Białegostoku do Warszawy i z powrotem).
Wziąłem udział w programie Pytanie na Śniadanie, w którym opowiadałem na temat samoświadomości u zwierząt.
Obecnie koordynuję w województwie podlaskim prace wolontariuszy nad liczeniem gniazd bociana białego.
I oczywiście stale edukuję na moim profilu na Facebooku i Instagramie.
Bardzo Wam dziękuję za Wasze wsparcie!
Polecam teraz wieczorne wizyty w lesie, ponieważ wspaniale słychać odzywające się lelki.
Trwa ładowanie...