Mistrzejowice. Osiedle czterech pór roku

Obrazek posta

Mistrzejowice. Osiedle czterech pór roku
Premiera kolejnego odcinka podcastu #przeciecieżtoniejestmodernizm już w piątek 3 maja o 19.00.
Rozmawiają: Marta Karpińska i Michał Wiśniewski
https://youtu.be/dVXG19cuEO8
https://open.spotify.com/episode/4zf24NWL4BVYyHx0S1meGj?si=KceQyQYETHyD2BG76mb7ig
Zapraszamy do wspierania nas na: patronite.pl

Zapraszamy na rozmowę o Mistrzejowicach, jednym z największych osiedli mieszkaniowych Krakowa. Mistrzejowice to dawna podkrakowska wieś, która w latach 60. XX wieku przeżyła wielką metamorfozę i została przekształcona w modernistyczny zespół mieszkaniowy dla ok. 50 tys. osób. Podobnie jak wiele innych zespołów wiejskich położonych po wschodniej stronie miasta, Mistrzejowice zostały wchłonięte przez szybko rosnący wówczas Kraków i podporządkowane potrzebom mieszkaniowym kolejnych pracowników Kombinatu im. Lenina. Tym co wyróżniało osiedle był jego niezwykły plan przestrzenny. W rozpisanym w 1963 roku konkursie zwyciężyła koncepcja Witolda Cęckiewicza zakładająca budowę czterech zespołów przypominających cztery konary odchodzące od jednego pnia drzewa. Osiedla wiosenne, letnie, jesienne i zimowe stanowiły nową w Krakowie koncepcję urbanistyczną, łączącą technokratyczny, oparty o paradygmat wielkiej płyty model mieszkalnictwa z humanistycznym poszukiwaniem miejsca człowieka w naturze. Projekt wykorzystywał istniejące elementy Twierdzy Kraków oraz wpisywał się w ideę budowy pasmowego, modernistycznego założenia po północnej stronie miasta. Trwająca kilkanaście lat budowa zaowocowała powstaniem spójnego założenia urbanistycznego, które pomimo ograniczeń materiałowych i projektowych swojej epoki śmiało można zaliczyć do jednych z najbardziej udanych przedsięwzięć z zakresu budownictwa mieszkaniowego w Krakowie.
Literatura:
https://szlakmodernizmu.pl/.../mistrzejowice-zalozenie.../
https://okn.edu.pl/strona-3805-nowa_huta_architektoniczny...
https://muzeumkrakowa.pl/wystawy/osiedleni-mistrzejowice
Krakowski Szlak Modernizmu tworzą ludzie, których fascynuje architektura nie tylko jako forma, ale przede wszystkim jako odbicie procesów politycznych, ekonomicznych i społecznych zachodzących w XX i XXI wieku. Na co dzień zajmujemy się badaniem architektury nowoczesnego Krakowa, ze świadomością, w jak ogromnym stopniu lokalność jest kształtowana przez wydarzenia globalne.
Tytułem podcastu Przecież to nie jest modernizm chcieliśmy uhonorować komentarz często pojawiający się pod postami IG Krakowskiego Szlaku Modernizmu. W podcaście przyglądamy się przełomowym momentom architektonicznej nowoczesności, dekonstruujemy jej mity, penetrujemy ślepe uliczki i podziwiamy trwałe osiągnięcia.
Kto tworzy podcast?: dr Dorota Jędruch, Marta Karpińska, dr Dorota Leśniak-Rychlak, dr Michał Wiśniewski
Nagrania, montaż: Jan Chołoniewski
Dżingiel: Justyna Stasiowska
Oprawa graficzna: Damian Nowak, Parastudio*

#bądźturystąwswoimmieście #cracovia #cracow #fundacjainstytutarchitektury #instytut_architektury_fundacja #instytutarchitektury #krakow #krakowski_szlak_modernizmu #krakowskiszlakmodernizmu #przecieżtoniejestmodernizm

Zobacz również

Czego nie wybudowano w Nowej Hucie? Część 2. Od odwilży do transformacji.
Adolf Szyszko-Bohusz – kreator zbiorowej pamięci. Część 2.
Doświadczanie architektury. Czytając Rasmussena i Pallasmę

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...