Widziane z zachodniego Limitrofu. Sprawy wojskowe na Wschodzie. Przegląd za okres 4–11.05.2020

Obrazek posta

(Fot. kremlin.ru)

 

Rosyjskie siły zbrojne i COVID-19

5.05

W moskiewskim szpitalu Kommunarka zmarł w wyniku COVID-19 w wieku 65 lat Jewgienij Mikrin, główny konstruktor Roskosmosu w zakresie programu lotów załogowych w kosmos. Mikrin, który był członkiem Rosyjskiej Akademii Nauk, odpowiadał m.in. za stworzenie oprogramowania umożliwiającego zarządzanie z Ziemi modułami statków kosmicznych i ich silnikami.

https://www.svoboda.org/a/30593551.html

 

10.05

Według najnowszych oficjalnych informacji zainfekowanych COVID-19 w rosyjskich siłach zbrojnych zostało 3317 osób, z tego 2910 odbywających służbę wojskową, studentów i kadetów szkół wojskowych oraz 407 specjalistów cywilnych pracujących w instytucjach wojskowych.

https://www.militarynews.ru/story.asp?rid=0&nid=531688&lang=RU

 

11.05

Niezależny portal Projekt publikuje materiał opisujący przygotowania do defilady rocznicowej 9 maja. Uporczywe trwanie kierownictwa rosyjskich sił zbrojnych przy idei odbycia defilady doprowadziło do znacznego wzrostu liczby infekcji COVID-19.

Przez długi czas władze lokalne, a parady i uroczystości miały się odbyć w 475 rosyjskich miastach, dementowały doniesienia lokalnych mediów informujących o możliwości odwołania uroczystości. Dobrym i typowym przykładem jest to, co się zdarzyło w Permie, gdzie miejscowy portal na podstawie analizy ogłoszeń o odwołaniu zakupów fajerwerków oraz gieorgijewskich wstążek doszedł do wniosku, że w tym roku nie będzie obchodów ani przemarszu nieśmiertelnego pułku, czyli mieszkańców niosących wizerunki swoich krewnych, którzy ucierpieli w czasie II wojny światowej. Artykuł na ten temat, opublikowany 3 kwietnia, spotkał się ze stanowczym dementi władz, które formułowane przez dziennikarzy tezy określiły mianem „fake newsów” i „absolutnego kłamstwa”. Wszędzie, również w podmoskiewskim Ałabino, trwały przygotowania do uroczystości rocznicowych. Ostatnia próbna defilada w Ałabino, w której uczestniczyły jednostki z wielu rosyjskich garnizonów i uczelni wojskowych różnego szczebla, odbyła się 16 kwietnia, czyli w dniu, kiedy Władimir Putin oficjalnie poinformował o przeniesieniu uroczystości. W znajdującej się 20 kilometrów w linii prostej od Ałabino Moskwie już od trzech tygodni obowiązywały wówczas zasady samoizolacji. W paradzie miało brać udział 15 tysięcy żołnierzy oraz 400 jednostek sprzętu. Wszyscy uczestnicy byli skoszarowani pod Moskwą i w związku z tym należy przypuszczać, że kiedy rozjechali się do miejsc dyslokacji, powieźli ze sobą COVID-19.

Lista jednostek wojskowych, z których pochodzą oddziały, które miały uczestniczyć w paradzie w Moskwie w dniu 9 maja.

 

Moskwa

154. Pułk Preobrażeński – oficjalny pułk honorowy rosyjskich sił zbrojnych

Moskiewska Wyższa Szkoła Wojskowo-Muzyczna im. W.M. Chaliłowa

Moskiewska Wyższa Wojskowa Szkoła Dowódcza

Uniwersytet Wojenny Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej

Akademia Wojskowa Federacji Rosyjskiej im. M.W. Frunzego

27. Samodzielna Gwardyjska Brygada Zmechanizowana

Moskiewska Suworowska Szkoła Wojskowa

Instytut Wojsk Ochrony Pogranicza FSB Rosji

Petersburg

GKOU Wyższa Wojskowa Nachimowska Szkoła Morska

Wojskowa Akademia Kosmiczna im. A.F. Możajskiego

Michajłowska Akademia Wojsk Rakietowych

Wojskowa Akademia Inżynieryjna im. A.W Chruliewa

Wojskowa Akademia Łączności im. S.M. Budionnego

Prokuratura Wojskowa Zachodniego Okręgu Wojskowego

Kronsztadzki Kadecki Korpus Wojskowy

Obwód włodzimierski

1.Gwardyjska Brygada Sapersko-Inżynieryjna z Muromia

28.Samodzielna Brygada Mostowo-Pontonowa z Muromia

Obwód woroneski

Wojskowa Akademia Sił Powietrznych im N.E. Żukowskiego i J.A. Gagarina

Obwód iwanowski

54. Gwardyjska Dywizja Wojsk Rakietowych z Tiejkowa

Obwód kaliningradzki

Akademia Wojenno-Morska z Kaliningradu

336. Samodzielna Gwardyjska Brygada Piechoty Morskiej Floty Bałtyckiej, Bałtyjsk

Obwód kostromski

Wojskowa Akademia Wojsk Chemicznych im. S.K. Timoszenki, Kostroma

331. Gwardyjski Pułk Powietrznodesantowy, Kostroma

Kraj Krasnodarski

Kubańskie Wojsko Kozackie, Krasnodar

Obwód moskiewski

Akademia Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia im. Piotra Wielkiego, Bałaszycha, Sierpuchow

Samodzielna Dywizja Operacyjnego Przeznaczenia, Bałaszycha, Rieutow

2.Gwardyjska Tamańska Dywizja Zmechanizowana, Naro-Fomińsk

4.Pancerna Gwardyjska Dywizja Kantemirowska, Naro-Fomińsk

45.Samodzielna Gwardyjska Brygada Sapersko-Inżynieryjna, Nachabino

Akademia Obrony Cywilnej Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji, Chimki

Kraj Nadmorski (Władywostok)

Wyższa Wojskowa Szkoła Morska Oceanu Spokojnego im. S.O. Makarowa

GKOU Wyższa Wojskowa Nachimowska Szkoła Morska, Władywostok

Obwód pskowski

104. Gwardyjski Pułk Desantowo-Szturmowy Czerwonego Sztandaru, Psków

105. Pułk 76. Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej, Psków

Obwód riazański

Riazańska Szkoła Wojsk Desantowych im. W.F. Margiełowa, Riazań

34. Samodzielna Brygada Kolejowa, Rybnoje

Obwód saratowski

Saratowski Wojskowy Instytut Rosgwardii, Saratów

Wojskowa Akademia Zabezpieczenia Materiałowo-Technicznego im. A.W. Chruliewa, Wolsk

Obwód smoleński

Akademia Wojsk Obrony Przeciwlotniczej im. A.M. Wasilewskiego, Smoleńsk

Obwód twerski

Akademia Wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznej im. Marszałka G.K. Żukowa, Twer

Twerska Suworowska Szkoła Wojskowa, Twer

Obwód jarosławski

38. Samodzielna Brygada Kolejowa, Jarosław

Dziennikarze opisują sytuację szkoły suworowskiej z Tweru, z której na moskiewską defiladę wysłano 16 oficerów i 150 kadetów. Zaraz po skoszarowaniu w Krasnoznamiensku u kilku z nich zdiagnozowano infekcję COVID-19. Zostali oni odizolowani, ale tylko częściowo, bo posiłki jedli z pozostałymi uczestnikami. Ich delegację odwiedził również kontradmirał Anatolij Minakow, który odwiedzał wszystkie miejsca zakwaterowania szkół suworowskich z rozmaitych części Rosji i u którego też wkrótce stwierdzono infekcję. Zresztą odbywały się międzyszkolne spotkania. Po powrocie do Tweru na 55 uczestników prób w Ałabino, z którymi rozmawiali dziennikarze, 40 zostało zarażonych.

Dziennikarze Projektu rozmawiali z przedstawicielami sześciu (na 40) jednostek uczestniczących w przygotowaniach do defilady w Ałabino. Na podstawie zebranych informacji obliczyli, że tylko w tych sześciu przypadkach można mówić o 300 zarażonych COVID-19, co stanowi jedną szóstą wszystkich ogłoszonych przez władze rosyjskich sił zbrojnych infekcji. Na podstawie zebranych informacji formułują tezę, że liczba zarażonych studentów wyższych szkół wojskowych oraz jednostek regularnych jest w Rosji dziesiątki razy wyższa, niźli głoszą to oficjalne komunikaty.

Świadczyć o tym może również reakcja władz rosyjskiego resortu obrony, który 6 maja wydał rozkaz zabraniający wszystkim uczestnikom prób w Ałabino rozmów z dziennikarzami.

https://og.ru/ru/news/111708

https://www.proekt.media/report/koronavirus-voennye/

 

Inne informacje

5.05

Jak informują rosyjskie media, we wspólnym liście sygnowanym przez 150 firm kompleksu wojskowo-przemysłowego, wśród których znajdują się koncerny Rostech, Roskosmos oraz Rosatom i Ałmaz-Antiej, sektor wystąpił do prezydenta Putina z prośbą o stworzenie specjalnego finansowego pakietu pomocowego. Jednym z proponowanych środków miałoby być obniżenie do 10 z obecnych 20% stawki podatku VAT oraz wydłużenie o trzy lata czasu przewidzianego na realizację projektów inwestycyjnych i złagodzenie niektórych parametrów ich oceny. Firmy, które tylko w ubiegłym roku dostały od rosyjskiego rządu kolejną pomoc w postaci umorzenia długów o łącznej wartości 300 miliardów rubli (około pięć miliardów dolarów), proszą też o zwiększenie przedpłat w systemie rządowych zamówień na broń i uzbrojenie. W grudniu rząd rosyjski zwiększył z 30 do 50% kwotę przedpłat przy realizacji kontraktów zbrojeniowych, teraz zaś firmy zwracają się, aby było to 80%.

https://www.finanz.ru/novosti/aktsii/oboronnye-zavody-poprosili-putina-snizit-nds-do-10percent-1029161528

Andriej Dutow, dyrektor Narodowego Centrum Naukowo-Badawczego im. Marszałka M. Żukowskiego, mówi w wywiadzie dla agencji RIA Nowosti o perspektywach rosyjskiego sektora lotniczego, w tym realizującego zamówienia dla rosyjskich sił zbrojnych po COVID-19. W jego opinii:

– Portfel zamówień na samoloty cywilne w rosyjskich firmach lotniczych już spadł o 30–70%, co powoduje, że ich sytuacja finansowa stała się krytyczna.

– Popyt na rynku nie odbuduje się długo, bo zdaniem Dutowa ruch lotniczy w Rosji zmniejszy się w najbliższych miesiącach trzy do czterech razy i kraj „powtórzy doświadczenia końca ZSRR”. Eksperci oceniają, że odbudowa rynku zacznie się nie wcześniej niż za rok, a jego „głębokość” w najlepszym wariancie będzie wynosiła około połowy sytuacji przed kryzysem.

https://vpk.name/news/399115_andrei_dutov_grazhdanskaya_aviaciya_posle_krizisa_uzhe_ne_budet_prezhnei.html

Władimir Putin podpisał ukaz zabraniający służącym w rosyjskich siłach zbrojnych, ale również wszystkim, którzy przeszli do cywila, ujawniania tego faktu w sieciach społecznościowych. Złamanie nowego prawa ma być ścigane z całą surowością. Zgodnie z zarządzeniem zmieniającym tekst Kodeksu Dyscyplinarnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej służącym w armii zabronione będzie również dystrybuowanie i ujawnianie w sieciach społecznościowych informacji na temat obywateli, którzy zostali zwolnieni ze służby wojskowej, członków ich rodzin, rodziców i wszystkich innych danych, „które mogą postronnym” umożliwić identyfikację miejsc, w których znajdują się osoby pełniące służbę wojskową.

https://www.finanz.ru/novosti/aktsii/rossiyskikh-voennykh-obyazali-skryvat-svoyu-prinadlezhnost-k-armii-rf-1029172305

Rosja przeprowadziła próbę nowej rakiety ponaddźwiękowej, która została zamontowana na modernizowanym samolocie bombowym Tu-22 M3M i docelowo stanowić ma jego uzbrojenie. Źródło, na które powołuje się agencja TASS, informuje, że jest to zupełnie nowy model rakiety hipersonicznej nie mającej nic wspólnego ze znanymi już wcześniej Kindżałami oraz tymi, które mają wejść na wyposażenie myśliwca Su-57.

https://tass.ru/armiya-i-opk/8441847

 

8–9.05

Wicepremier Jurij Borysow nadzorujący rosyjski sektor wojskowo-przemysłowy udzielił agencji Interfax wywiadu, w którym mówił m.in. o zaawansowaniu prac nad nowym systemem obrony przeciwrakietowej S-500. Jak powiedział, „wszystkie elementy rakiety systemu S-500 Prometej są gotowe i przechodzą testy”, jednak władze nie planują pokazania jej w czasie defilady z okazji zakończenia II wojny światowej. Można to interpretować w ten sposób, że prace nie zostały jeszcze zakończone. Borysow powiedział również, że planowane dostawy 76 myśliwców piątej generacji Su-57 nie są zagrożone. Obecnie trwają loty testowe, których wykonano już trzy i pół tysiąca.

https://www.militarynews.ru/story.asp?rid=2&nid=531622&lang=RU

Deklaracjom wicepremiera Borysowa zdają się przeczyć doniesienia agencji RIA Nowosti, która powołując się na wypowiedź wiceministra obrony Aleksieja Kriworuczki, informuje, że myśliwce Su-57 otrzymają silniki piątej generacji nie wcześniej niż w drugiej połowie tego roku. Powiedział on również, co potwierdza wcześniejsze informacje o problemach koncernu Suchoj ze skonstruowaniem silnika, którego parametry pozwalałyby zaliczyć Su-57 do myśliwców piątej generacji, iż będzie on budowany i dostarczany rosyjskim siłom zbrojnym w dwóch etapach. Pierwszy przewiduje zaopatrzenie Su-57 w silnik AL-41F1, taki sam, w który wyposażony jest Su-35.

Zgodnie z umową zawartą w 2019 roku dostawy 76 maszyn Su-57 miały rozpocząć się w tym roku i zakończyć w roku 2028. Po katastrofie, która miała miejsce w grudniu w Komsomolsku na Amurze, gdzie ponoć rozbił się pierwszy seryjnie wyprodukowany Su-57, analitycy uznali, że perspektywa tegorocznych dostaw myśliwca jest nierealna.

Kriworuczko powiedział również, że najnowsze supersoniczne rakiety skrzydlate Cyrkon zaczną wchodzić na wyposażenie rosyjskiej floty w latach 2020–2021. Przede wszystkim zostanie w nie uzbrojony przechodzący właśnie modernizację krążownik rakietowy Admirał Nachimow oraz fregaty typu 22350.

https://xn--b1aga5aadd.xn--p1ai/2020/%D0%9F%D0%B0%D0%BA2/

https://flot.com/2020/%D0%92%D0%BC%D1%8439/

 

Autor

Marek Budzisz

Historyk, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce Rosji i postsowieckiego Wschodu. Ostatnio opublikował „Koniec rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski".

 

Marek Budzisz Military Brief

Zobacz również

Jacek Bartosiak rozmawia z prof. Bogdanem Góralczykiem o Chinach i chińskiej kulturze stra...
Kroniki COVID. Część 9
Kierunek kosmos. Część 2: Topografia przestrzeni kosmicznej

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...