War Plan Orange

Obrazek posta

(Fot. ze zbiorów autora)

 

Plany wojny, gry wojenne, narady i symulacje opisywane w tej fascynującej książce trwały nie tylko całe lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku. Właściwie zaczęły się wcześniej: wraz z rosnącym niepokojem Waszyngtonu wywołanym wzrostem potęgi Japonii po rewolucji Meiji w drugiej połowie XIX wieku, który to wzrost zaburzył równowagę w Azji Wschodniej i na zachodnim Pacyfiku.

Miller w szczegółach opisuje, jak Amerykanie mieli zamiar pokonać flotę japońską na Pacyfiku i przeciąć komunikację wysp japońskich z azjatyckimi źródłami surowców i rynków oraz uniemożliwić Japończykom zbudowanie „bastionu” wzdłuż drugiego łańcuchu wysp zachodniego Pacyfiku aż po Australię i Oceanię, z którego chcieli oni wypchnąć amerykańską flotę i uniemożliwić projekcję siły USA do Azji.

Sam tytuł książki nawiązuje do oficjalnej nazwy planu wojny z Japonią. W dobie obecnie rozwijanej amerykańskiej koncepcji wojny powietrzno-morskiej z Chinami na zachodnim Pacyfiku jest to lektura obowiązkowa, bo pokazuje, jak mocarstwa rachują strategiczne interesy w dłuższym czasie i że przygotowują się nieustannie do zbrojnej konfrontacji, reagując na stale zmieniający się układ sił w kluczowych miejscach globu, które to miejsca wpływają rozstrzygająco na równowagę na świecie.

Podczas lektury przekonałem się, że stratedzy amerykańscy, w różnych zresztą wersjach planu wojennego War Plan Orange (który ewoluował wraz z upływem lat i wraz z rozwojem np. potencjału floty japońskiej oraz nowego rodzaju okrętów głównych foty – lotniskowców i ich lotnictwa pokładowego), przewidzieli prawie wszystko, co się wydarzyło później w czasie wojny w latach 1941–1945. No, może z wyjątkiem samobójczych ataków kamikadze (które były przecież niczym innym jak odpowiednikiem ataków współczesnych rakiet manewrujących, z tym że zamiast komputerów sterowali nimi ludzie pogodzeni z nadchodzącą śmiercią), o czym zresztą w charakterystyczny dla siebie sposób powiedział po wojnie admirał Chester Nimitz, główny – jak się wydaje –architekt zwycięstwa nad imperialną Japonią.

 

Autor

Jacek Bartosiak

Założyciel i właściciel Strategy&Future, autor książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, wydanej w 2016 roku, traktującej o nadchodzącej rywalizacji wielkich mocarstw w Eurazji i o potencjalnej wojnie na zachodnim Pacyfiku, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, wydanej w 2018 roku, i „Przeszłość jest prologiem" z roku 2019.

 

Jacek Bartosiak Recenzje

Zobacz również

Widziane ze środka Eurazji
Tannenberg 1914
Fulda Gap a przesmyk suwalski – wprowadzenie (Podcast)

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...