Ostrzeżenie/upomnienie/nagana

Obrazek posta

Czasami pracownik otrzymuje upomnienie, jednak przepisy prawa pracy nie zawierają  regulacji dotyczących takich ostrzeżeń.

Pracownik może dostać ostrzeżenie ustne lub pisemne.

Ostrzeżenie ustne bywa trudne do udowodnienia, natomiast upomnienie pisemne, jak sama nazwa wskazuje, jest udokumentowane na piśmie.

 

Czy dwa/trzy ostrzeżenia powodują, że pracownik jest zwolniony?
Nie, może być nawet 100 upomnień i pracownik nie musi otrzymać wypowiedzenia.

 

Czyli upomnienia nie mają znaczenia?
Nie do końca. Upomnienie pisemne (pisemne, ponieważ ustne jest ciężej udowodnić) może mieć swoje konsekwencje podczas uzasadnienia wypowiedzenia. Mówi o tym wyrok Sądu Najwyższego w sprawie Rt-2001-1362:

".. Przy ocenie, czy naruszenie obowiązków przez pracownika może stanowić podstawę do zwolnienia, czynnikiem może być wydanie ostrzeżenia, w przypadku gdy wyraźnie stwierdzono, że dalsze naruszanie obowiązków może skutkować zwolnieniem. Oprócz tego, że ostrzeżenie stanowi dowód, że okoliczność, do której odnosi się ostrzeżenie, rzeczywiście miała miejsce i że firma przywiązuje wagę do tej okoliczności, fakt, że pracownik, pomimo ostrzeżenia, postąpił tak, jak postąpił, będzie świadczył o tym, że pracownik nie chce się podporządkować...''

 

Zastrzeżenia do ostrzeżenia

Pracownik powinien zareagować, jeśli nie zgadza się z podstawą ostrzeżenia. Zaleca się, aby zrobić to na piśmie, aby zabezpieczyć dowody, np. w wiadomości e-mail lub w odpowiedzi, w której dokładnie opiszesz, z czym się nie zgadzasz. Jeśli istnieją świadkowie lub inne dowody, warto je również uwzględnić, np. poprzez pisemne oświadczenia, zdjęcia itp.

Przedstawiciele związków zawodowych mogą być pomocni w takich sytuacjach, dlatego warto się do nich zwrócić. Zastrzeżenia powinny zostać zgłoszone pracodawcy w rozsądnym czasie po otrzymaniu ostrzeżenia. Jeśli pracownik zostanie później zwolniony, sąd będzie miał lepszą podstawę do oceny zgodności z prawem tego ostrzeżenia.

 

Czy ostrzeżenia nie niosą ze sobą żadnych konsekwencji?
Ostrzeżenia mogą zostać uznane za działania odwetowe i pracownik może wejść na ścieżkę prawa.

 

Spis tematów na profilu

 

Zobacz również

LIST - żądanie zapłaty wynagrodzenia.
Pracodawca nie zapłacił mi za piątek, ponieważ powiedział, że przepracowałem 40 godzin od ...
Okres próbny i przedłużenie okresu próbnego.

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...