Czas na podsumowanie października. O czym można było przeczytać w magazynie „Lente”, o czym posłuchać w naszych audycjach?
Miesiąc zaczęliśmy od śródziemnomorsko-nieśródziemnomorskiej Portugalii. Wybitny tłumacz Wojciech Charchalis opowiedział w podcaście o tym, jak kształtowała się tożsamość Portugalczyków.
Za oknem robiło się coraz chłodniej, więc zaproponowaliśmy Wam do wypróbowania przepis kuchni marokańskiej: tadżin z kurczakiem i kiszonymi cytrynami. Smakuje wyśmienicie także w listopadzie!
Z północy Afryki wróciliśmy do Europy. Balbina Tarnowska zaprosiła nas na filmową plażę Zorba’s Beach, do małej wioski rybackiej Stavros na Krecie. Miejscowość próbuje ratować się z biedy wyblakłą hollywoodzką przeszłością.
Kontynuując wątki greckie, Tomasz P. Kozłowski rozwinął fascynującą opowieść o greckich imionach. Zeus, Merkury i Afrodyta to jeszcze nic! Co powiecie na imię Betlejem albo... Sałata?
Pod koniec miesiąca dr Aleksandra Janieszewska-Cardone zaprosiła nas do swojego gabinetu w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie Julia Wollner przepytywała ją o różnice między malarstwem Północy i Południa. Czy tożsamość kulturowa to to samo co tożsamość estetyczna? Posłuchajcie koniecznie!
Październik zakończyliśmy doskonałą lekturą. Renia Respondek wybrała się w podróż do Stambułu z Bettany Hughes. Brytyjska historyczka w swoim monumentalnym dziele, na blisko 800 stronach, zmieściła 6 000 lat historii miasta.
Zajrzyjcie do naszych materiałów. To doskonały sposób na poprawę humoru, gdy za oknem zimno, szaro i ponuro.
Trwa ładowanie...