Oto kilka porad jak oszczędzić trochę czasu, energii i pieniędzy, opiekując się maluchami i po prostu ułatwić sobie życie. Na niektóre z nich wpadłam całkiem sama, inne wyszperałam w zakamarkach internetu, jeszcze inne przetestowałam metodą prób i błędów.
1. Do odmierzania i mieszania mleka idealnie nada się pojemnik na mocz z apteki. Jest jałowy, ma miarkę, zakrętkę i jest tani, więc gdy się zużyje, bez żalu można go wyrzucić.
2. Najlepiej jest kupić butelkę z gotowym otworem (np. Trixie), a jeśli trzeba go wykonać samemu, można przebić smoczek grubą igłą (ewentualnie wykałaczką), włożyć do na chwilę do gotującej się wody, wyjąć i pozostawić z igłą do wystygnięcia. Po wyjęciu igły w smoczku powinien się trwale uformować odpowiedni otwór.
3. Pierwszym i najprostszym remedium, jakie można wprowadzić w przypadku biegunki, to podanie mleka, w którym zwiększymy objętość wody - nawet o połowę w stosunku do zalecanych przez producenta proporcji. W ten sposób pokarm będzie lepiej przyswajalny i łatwiej trawiony. Oczywiście w przypadku nieustających biegunek należy udać się do weterynarza, ponieważ biegunka może spowodować odwodnienie.
4. Rossmann ma świetne produkty dla niemowląt w serii Babydream, o dobrym stosunku jakości do ceny: chusteczki, szampony oraz podkłady. Z kartą stałego klienta często przysługuje na nie zniżka.
5. W Pepco można kupić tanie kocyki, flanelowe i tetrowe pieluchy oraz wysokie plastikowe pojemniki na zabawki, które idealnie sprawdzą się jako kojce dla najmłodszych zwierzaków.
6. Aby zabić bakterie i wirusy w tekstyliach (koce, pieluchy, posłania), warto prać je w 90 stopniach i dodawać do prania jedną łyżkę boraksu (do kupienia w aptece). Plastikowe pojemniki i kuwety można zdezynfekować rozcieńczonym Domestosem, jednak należy pamiętać o bardzo dokładnym wypłukaniu i osuszeniu ich.
7. Zamiast kąpieli wodnej, do podgrzania mleka w butelce z powodzeniem można użyć mikrofalówki: 10 sekund na najniższym grzaniu lub jeden pełny obrót na najwyższym. Zawsze należy sprawdzić temperaturę mleka na nadgarstku przed podaniem.
8. Plastikowe pojemniki po jedzeniu na wynos (np. sushi, makarony) po umyciu świetnie sprawdzą się jako pierwsze minikuwetki dla kociąt (można je wstawić do kojca już w 3. tygodniu życia).
9. Jeśli nie ma się w zanadrzu maskotki, do której młode mogłyby się przytulić (jest to szczególnie ważne przy jedynakach), należy zrolować gruby koc albo ręcznik i ułożyć powstały wałek pod ściankami kojca.
10. Do obcinania pazurów (warto przyzwyczajać zwierzę od małego) można użyć miniaturowych obcążek dla dzieci. Będą bezpieczniejsze w użyciu w pierwszych tygodniach życia od tradycyjnych obcinaczek czy nożyczek dla dorosłych zwierząt.
Trwa ładowanie...