CO ZROBIĆ, JEŚLI KOCIĘ LUB SZCZENIĘ SIĘ ZACHŁYŚNIE?

Obrazek posta

Udzielenie pomocy przy zachłyśnięciu jest bardzo ważną umiejętnością, ponieważ płyn wciągnięty do dróg oddechowych może doprowadzić m. in. do zachłystowego zapalenia płuc. Wprawy nabrałam przy jednym ze szczeniąt (pamiętacie Bilba?), któremu regularnie wylatywało mleko nosem z powodu łapczywego jedzenia. Poniżej przedstawiam kroki, które należy podjąć, gdy kocię lub szczenię się zachłyśnie i zauważy się płyn wylatujący nosem.

? Należy przechylić zwierzę głową do dołu (kąt około 45 stopni), trzymając je na dłoni brzuchem do dołu.

? Dłonią wygiętą w "miseczkę" oklepać delikatnie grzbiet zwierzęcia. Oklepywać kilkukrotnie z krótkimi przerwami, sprawdzając, czy zwierzę odkrztusza, oraz czy płyn wylatuje nosem.

?Po kilkukrotnym oklepaniu należy wytrzeć chusteczką nos zwierzęcia oraz użyć gruszki dla niemowląt: przyłożyć do każdej z dziurek nosa i odessać resztę płynu. Powtórzyć kilkakrotnie.

? Przyłożyć ucho do klatki piersiowej i nosa zwierzęcia i sprawdzić, czy oddech jest równy i czysty, czy może słychać buglotanie, zaburzenie rytmu oddechu, lub czy oddech nie jest zbyt płytki lub zbyt rzadki. Jeśli zauważy się powyższe niepokojące symptomy, lub też zwierzę oddycha przez usta, albo leży na boku i oddycha z trudnością (klatka i brzuch głęboko się zapadają podczas oddechu), należy powtórzyć procedurę, a jeśli to nadal nie pomoże, niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Aby uniknąć zachłyśnięcia, należy zawsze karmić zwierzę mlekiem na brzuchu lub lekko w pionie oraz nie naciskać butelki lub strzykawki w celu przyspieszenia jedzenia. Leki podawane ze strzykawek należy podawać po kropelce na język.

Zobacz również

BEZPIECZNY KOT NA SPACERZE
JAK WPROWADZIĆ STAŁY POKARM KOCIĘCIU? ETAPY ODSTAWIANIA MLEKA
ROZMOWA PRZEDADOPCYJNA. NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, SZUKAJĄC DOMU DLA KOTA?

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...