Jak odwrócić czas? Przykład z Beskidu Niskiego.

Obrazek posta

Bóbr powrócił. Warto podkreślić, że był eksterminowany już od początku średniowiecza, ponieważ wchodził w kolizję z rozwojem ludzkiej cywilizacji. Jego stanowiska były cenne także i dla człowieka. On sam był cenny dla człowieka, można go było zjeść, dzięki niemu się ubrać. Było też sporo przesądów związanych z bobrami, które wpływały na jego zwiększającą się eksterminację.

Trudny czas dla bobra to kilkaset ostatnich lat, natomiast w latach 70. XX wieku podjęto w Polsce udaną próbę przywrócenia tego gatunku. Ten sukces podawany jest jako znaczący nie tylko w Polsce i Europie, ale także na świecie. Okazało się, że jesteśmy w stanie odrestaurować gatunek, który kiedyś u nas w faunie był popularny.

Obecnie wciąż daleko od takiego stanu populacji bobrów jak kiedyś, gdy był dużo bardziej rozpowszechniony, ale zmiana wynika stąd, że obecne zanikanie terenów wodno-błotnych spowodowało, iż siedlisk bobrzych jest mniej.

Współcześnie bobry możemy wykorzystać aby przywracały warunki środowiskowe, które sprzyjają zdziczaniu, zwiększaniu bioróżnorodności. Bóbr jest pomocnikiem w renaturalizacji ekosystemów. Bóbr stał się ambasadorem przywracania naturalności środowiska. 

A to konkretne zdjęcie potężnego rozlewiska bobrów zostało wykonane w Beskidzie Niskim, niedaleko Komańczy. Tutaj bobry znikły najwcześniej - już w XVI wieku ich nie było. Tu były łatwe do znalezienia i zabicia. 

Zobacz również

Dlaczego potrzebujemy każdej pary rąk, łap, piór i kopyt. I bobrów.
Dlaczego szorstkość się przydaje? O Slow Water.
Jeszcze 15 lat temu nic tu nie było. 500 lat temu też nic.

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...