Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Łukasz Nowak w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyCzas start!
Jeśli pragniesz, aby oddolne społeczeństwo obywatelskie rozwijało się dzięki Tobie - to miejsce dla Ciebie! Dajemy ci możliwość poczucia sprawczości, w której zagłosujesz portfelem na to, co ma się zdarzyć w Naszej społeczności, Naszym społeczeństwie.
Kooperatywa Poznańska istnieje już X. lat! Z tej okazji – 23.04 zapraszamy wszystkich przyjaciół i sympatyków do Domu Tramwajarza na Nasze urodziny!
Przez ten czas, wokół wspólnoty zebranej dookoła dobrego jedzenia pączkowały pomysły, inicjatywy i projekty. Uczyliśmy się podejmować decyzje, słuchać siebie nawzajem i szczerze komunikować to, co leży w naszych sercach.
Dziękujemy za to Tobie, sobie i Nam Wszystkim!
Pora zrobić kolejny krok w stronę lokalnej ekonomii dobra wspólnego. Przestrzeń kooperatywy jest gotowa i otwarta na nowe projekty. Czas podłączyć zasilanie!
Postanowiliśmy założyć kampanię na Patronite abyśmy wszyscy mogli wspierać inicjatywy odbywające się w ramach naszej wspólnoty. Dzięki wsparciu będziemy działać z większą swobodą i zaangażowaniem, z większą regularnością i przewidywalnością. Stworzy to możliwość do systematycznego zaangażowania się najbardziej zapalonych członków naszej społeczności.
Czym jest ekonomia współdzielenia
Współczesny trend ekonomii współdzielenia (ekonomii dobra wspólnego) opiera swój fundament na zaangażowaniu wszystkich podmiotów w nim uczestniczących. Łączy indywidualne potrzeby i rozwój z potrzebami i rozwojem wspólnoty. Ekonomia społeczna z takiej perspektywy kieruje się zrównoważeniem, rozsądkiem i dbałością zarówno o środowisko jak i dobro wszystkich stron. Opierając się na wartościach takich jak współpraca, solidarność i opieka nad wspólnym dobrem ekonomia współdzielenia promuje proaktywne podejście do zmiany rzeczywistości. Dla realizacji celów posługuje się narzędziami z zakresu partycypacji społecznej włączając równość i inkluzywność jako jej fundamenty.
Współczesna wspólnotowość obywatelska
Kooperatyzm to współczesne oblicze XX.wiecznej spółdzielczości. Kooperatywy wyróżniają się na tle innych form organizacyjnych równością, brakiem hierarchii i inkluzywnością. Po kryzysie ekonomicznym w 2008 kooperatywy rozpoczęły w Polsce nowy cykl życia. Powstało wiele kooperatyw mających charakter żywnościowy, które bezpośrednio łączą odbiorców i dostawców pozwalając na transparenty kontakt nieobecny w klasycznych modelach dystrybucji.
Poznańska Kooperatywa Poznańska jest nieformalną grupą, która dostarcza członkom możliwie tanią i zdrową żywność ekologiczną od lokalnych i osobiście poznanych dostawców mając na uwadze ich godne życie. W ramach kooperatywy odbywa się również wiele inicjatyw wolontaryjnych i społecznych będących owocem aktywności jej członków. W ten sposób kooperatywa pomaga realizować wiele celów społecznych budując społeczeństwo obywatelskie - równościowe i odpowiedzialne.
Historia naszej społeczności
Wiosną roku 2012 w knajpce Głośna w bramie na ul. Św. Marcin spotkało się kilkanaście osób, które połączyła wspólna idea zdrowego i lokalnego jedzenia. Pod koniec kwietnia wraz z pierwszą sesją zakupową, narodziła się Kooperatywa Poznańska. Stało się to na Zielonym Targu na placu Bernardyńskim.
Przyszedł jednak czas i potrzeba aby zakupy z targowej soboty odbywały się we wtorkowe wieczory i kooperatywa weszła pod skrzydła stowarzyszenia Lepszy Świat znajdującego się przy ul. Libelta. Kooperatywa spędziła tam wiele pięknych lat aż do momentu zalania nieruchomości, które dobitnie pokazało, że nadszedł czas na zmiany.
Kolejnym domem dla Kooperatywy Poznańskiej był Dom Tramwajarza - kulturalny tygiel inicjatyw artystycznych i społecznych. Dzięki współpracy z fundacją Estrada kooperatywa zaczęła włączać się w wiele kulturalnych działań. W końcu jednak w Domu Tramwajarza rozpoczął się bardzo potrzebny remont generalny i budynek został zamknięty. Kooperatywa Poznańska znów ruszyła w drogę w poszukiwaniu swojego miejsca.
Przyjęła nas Fundacja Barka, z którą prowadziliśmy rozmowy dotyczące ogrodów społecznych. Gościliśmy tu w zadbanych i nowych pomieszczeniach co stanowiło miłą odmianę po naszych wcześniejszych doświadczeniach. Znaleźliśmy się pod wspólną strzechą z osobami z wykluczenia społecznego - nastąpił etap integracji dwóch różnych światów, odmiennych doświadczeń i postaw życiowych. Ostatecznie nieuważna komunikacja doprowadziła do zrównania naszego ogródka z ziemią co przeważyło szalę. Ruszyliśmy szukać nowego domu.
Schroniliśmy się w sali na ogródkach działkowych nad Maltą. Bywało chłodno i niekomfortowo, jednak dobre humory nas nigdy nie opuszczały. Była wielka sala i tańce, niezapomniana impreza, i pragnienie kolejnych – tańców, grania, śpiewów!
Na wiosnę udało nam się znaleźć nowy dom – Dom Sąsiedzki. To tu właśnie jesteśmy obecnie - w pięknej ciepłej i zadbanej przestrzeni. Jednocześnie gościmy znów w Domu Tramwajarza, a w planach mamy jeszcze Dom na Umultowie.
W czasie tych 10. lat wędrówki kooperatywa rozrosła się z kilkunastu członków do 200 gospodarstw domowych a setki poznaniaków rozsmakowało się w przysmakach Wielkopolskiej ziemi.
Każdy z nas jest tym Domem w którym mieszka kooperatywa. Dzięki, że jesteś!
Do kogo kierujemy kampanię na Patronite
Przez ostatnie 10. lat dookoła kooperatywy poznańskiej zebrała się pokaźna grupa uczestników i sympatyków. Jako społeczność skupiona naj ekonomii współdzielenia i partycypacji naszą kampanię kierujemy w pierwszej kolejności do wszystkich przyjaciół kooperatywy. Dlatego nasza uwaga jest skierowana przede wszystkim na osobach, które poznały kooperatywę Poznańską od środka lub od zewnątrz, są entuzjastami projektów zadziewających się poprzez naszą społeczność i chcą przekazać nam wsparcie, abyśmy mogli rozwinąć skrzydła.
Do wsparcia zapraszamy też wszelkie osoby zainteresowane ekonomią współdzielenia, kooperatyzmem i suwerennością żywnościową. Są to tematy bardzo bliskie naszemu sercu i jeżeli chcesz przekazać wsparcie projektowi zajmującemu się tą tematyką to teraz masz szansę. Będąc w gronie naszych Patronów otrzymasz wgląd w naszą społeczność - ogrom wiedzy i doświadczeń zdobytych na polach dotychczasowych przygód - wyznając zasady ekonomii współdzielenia nic z naszych doświadczeń nie pozostanie tajemnicą.
Kampanię kierujemy też do wszelkich amatorów pysznej i zdrowej żywności z Poznania i okolic. Jeżeli do tej pory nasze drogi się nie przecięły najwyższy czas się poznać i rozsmakować w lokalnych przysmakach wyprodukowanych z sercem.
Dlaczego Patronite
Wybraliśmy Patronite ponieważ zależy nam na położeniu fundamentu stabilności finansowej w naszych projektach. Jest to duża różnica między zbiórkami pieniędzy, które do tej pory w Kooperatywie Poznańskiej były głównym źródłem finansowania projektów. Dzięki Twojej deklaracji o wsparciu, nie tylko jednorazowo, a w dłuższej perspektywie będziemy mogli lepiej planować działania i wejść na nowy poziom.
Nasza zbiórka różni się od innych obecnych na portalu Patronite. Zamiast wyraźnie zaznaczonych poziomów wsparcia zrobiliśmy poziomy tylko nieznacznie różniące się kwotami. Wybierając konkretną kwotę wybierasz dokładnie na jaki projekt w ramach kooperatywy Poznańskiej zostaną przeznaczone pieniądze. Zamiast stwarzać kolejne poziomy przywilejów zdecydowaliśmy się na kampanię promującą inkluzywność i możliwość wyboru. Stworzyliśmy też dodatkowe dwa poziomy pozwalające wesprzeć wszystkie projekty jednocześnie dla osób które mają na to gotowość finansową oraz jeden symboliczny dla tych którzy chcą nam postawić kawę i poznać nas lepiej ;)
Każde wsparcie wiąże się z ogromną wdzięcznością naszej społeczności <3
Głosowanie poprzez wsparcie
Formuła głosowania poprzez wsparcie, jest częścią szerszego nowatorskiego podejścia do budowania ekonomii opieki nad dobrem wspólnym. W ramach inspiracji kierujemy waszą uwagę na artykuł i bloga objaśniające wykorzystanie najnowszej technologii do wspierania i budowania społeczności:
- basic income in Circles UBI
- community blockchains,
- blog na medium
Dzięki platformie Patronite możemy już dziś zobaczyć jak głosowanie poprzez wsparcie zmieni działanie naszej społeczności. Każda kwota stanowi wsparcie dla innego projektuj. Decydując o tym jakie wsparcie przekazujesz decydujesz w jakim kierunku ma się rozwijać kooperatywa dając nam paliwo do działania.
—-------------------
Narzędzia mogą się zmieniać, ludzie mogą się zmieniać, idea natomiast, to po latach doświadczeń wiemy na pewno, spoczywa głęboko w Nas. Od lat wsłuchujemy się w nią - wspólnie widząc świat w jakim chcielibyśmy żyć niosący w sobie obfitość.
Przyszłość jest teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.