Avatar użytkownika

Fundacja FETA

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Fundacja FETA to grupa niezależnych i profesjonalnych artystów, którzy tworzą spektakle teatralne o "podwyższonym stopniu piękności" kierowane głównie do dzieci i młodzieży. Chcemy uwrazliwiać młodych widzów na tolerancję, poszanowanie inności i miłość.

Fundacja Edukacji Teatralnej i Artystycznej FETA jest miejscem, gdzie tworzą przede wszystkim młodzi ludzie. FETA  oferuje  młodemu widzowi spektakle dedykowane właśnie jemu. Chcemy dialogować z młodzieżą poprzez nasze realizacje teatralne, ale też wprost rozmawiać po spektaklach o wielu aspektach życia: dorastaniu, miłości, nietolerancji. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby uwrażliwiać młodych widzów na niesprawiedliwość, dawać odwagę mówienia głośno o tym, co boli, uczyć tolerancji i tego jak stawiać czoło mowie nienawiści. Z Fundacją Feta współpracują również uznani artyści,  m.in. Joanna Brodzik, Daria Widawska, Monika Obara, Agnieszka Matysiak, Mariusz Saniternik,  Mirosław Zbrojewicz, Karol Wróblewski, Piotr Grabowski, Jacek Kopczyński.

W ciągu dwóch lat FETA zrealizowała już trzy spektakle teatralne:

Projekt Laramie Moizesa Kaufmana w reżyserii Michaela Gielety w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, rzecz o tolerancji i poszanowaniu inności.

Więcej o spektaklu można się dowiedzieć na stronie: https://www.facebook.com/Projekt-Laramie-spektakl-teatralny-101705677996529

Kolejny spektakl to "Małe zbrodnie małżeńskie" Erica Emmanuela Schmitta w reżyserii Karola Wróblewskiego wystawiony  na Scenie Monopolis w Łodzi i Scenie Relax w Warszawie.

Zwiastun spektaklu można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=iYozCju9hi4&feature=emb_logo

Zrealizowaliśmy również spektakl "Jordan" Anny Reynolds i Moiry Buffini w reżyserii Doroty Landowskiej.

Zwiastun do tego spektaklu można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=wZubjdlUXz0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3Bb4H6ntUXqqDcBi0wHcOAP7TvcbvRIoIPfwiE5DjQIUlY5o_A6fVzgbc

Kolejnym spektaklem, który przygotowujemy jest "Jaskółeczka" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Karola Wróblewskiego, sztuka o zakazanej miłości i wyborach pod presją tradycji.  Prosta historia, miłości Kota do Jaskółeczki. Dwa odległe od siebie światy, Kot-drapieżnik i Jaskółeczka - jego potencjalna ofiara, których połączyła miłość. Dwie wersje tej samej historii. Opowiadane z jakże różnych perspektyw. Pierwsza to opowieść Ojca, pragnącego uchronić córkę Jutrzenkę przed miłością, tą pierwszą, szaloną-cudowną, ale jego zdaniem niestabilną i kapryśną. Druga to opowieść w obronie miłości, ze wszystkimi jej kolorami, reprezentowaną przez Wiatr, który pragnie w imię uczucia zaopiekować się swoją ukochaną. Walka o miłość burzy skostniały porządek świata i stawia pytania: czy świat bez miłości może istnieć i czy miłość może zmienić świat? Akcja rozgrywa się gdzieś w ogrodzie, przy drzewie, w obecności Papugi, Sowy, Słowika, Gołębia, Krowy i Węża. Ale też gdzieś w kamienicy, między zwykłymi sąsiadami, z ich przywarami, uprzedzeniami, pragnieniami i zawodami. Spektakl uczy tolerancji, empatii, wrażliwości na drugiego, innego, często obcego. Ukazuje jak wielką moc ma miłość, która łączy ludzi bez względu na wiek, rasę, pochodzenie, czy status społeczny. Prosta historia, o nieprostych sprawach, dla widzów od 7 do 107 lat, będzie brawurowo zagrana przez wspaniałych aktorów: Zuzannę Bernat i Daniela Mosiora. Na scenie będą im partnerować: Beata Kawka, Mariusz Saniternik, Katarzyna Głogowska, Adrian Rux, Filip Milczarski, Karol Nowiński, Julia Szewczyk i Joanna Żóraw, Po wielu miesiącach pandemii chcemy wrócić do teatru,mamy nadzieją, że będzie to możliwe w maju 2021 roku. Chcemy dać pracę przede wszystkim młodym aktorom. W tym spektaklu jest ich ośmiu. Spektakl będzie miał swoją premierę w Głogowie, ale zamierzamy grać go, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży,również w Warszawie w nowopowstałej Scenie Relax oraz w wielu miejscach w Polsce.

Zdjęcia Agnieszka Marszałek Ruda