Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Radio Naukowe - podcast Karoliny Głowackiej w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyDzień dobry! Cieszę się, że tu jesteście!
O nauce z naukowcami – to proste hasło przyświeca działalności Radia Naukowego. Tutaj znajdziecie wywiady na najciekawsze tematy ze świetnej klasy specjalistami z polskich uczelni i instytucji badawczych.
Radio Naukowe ruszyło w grudniu 2020 roku. Do tej pory (stan na grudzień 2023) powstało ponad 200 odcinków różnego typu, które na różnych platformach osiągnęły ponad 20 mln odsłuchań.
W lutym 2024 w Centrum Nauki Kopernik świętowaliśmy III Urodziny Radia Naukowego. To było spotkanie patronów i naukowców występujących w podcaście. Udało się wybornie! Przez cały dzień przewinęło się ponad 400 osób! Były warsztaty dla Młodych Umysłów, pokaz fizyki dźwięku, quiz, debata oksfordzka na wesoło, toasty i after party. Takie urodziny planujemy co rok!
Zobaczcie, jak wyglądało nasze spotkanie:
O MNIE - Z JAKIM PRZYGOTOWANIEM DO WAS PRZYCHODZĘ
Nazywam się Karolina Głowacka, jestem dziennikarką. Radio Naukowe to projekt, w którym wykorzystuję całe zdobyte przez 17 lat profesjonalne doświadczenie.
Przez te wszystkie lata byłam dziennikarką Radia TOK FM, gdzie przez kilka lat prowadziłam audycję "Radiowa Akademia Nauk". Archiwalne audycje znajdziecie tu: http://tokfm.pl/glowacka
Jestem współautorką trzech książek popularnonaukowych – jedna z nich, „Czy Wielki Wybuch był głośny?”, napisana wspólnie z prof. Jean-Pierrem Lasotą, otrzymała nagrodę Złotej Róży Festiwalu Nauki w Warszawie dla najlepszej książki popularnonaukowej 2017 roku. Dwie pozostałe to "W czym grzyby są lepsze od ciebie?" z dr hab. Martą Wrzosek oraz "Kłopoty z Eureką. O co kłócą się fizycy?" również z prof. Lasotą.
Dla TVN Style poprowadziłam program obalający mity „Cała prawda” (z udziałem ekspertów), moderuję debaty i dyskusje, pisuję teksty prasowe. W 2016 roku zostałam wyróżniona w konkursie Popularyzator Nauki. Jestem członkinią Komitetu Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk. Pod koniec 2020 roku dołączyłam do grona organizatorek Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki.
Więcej o mnie i zespole Radia Naukowego znajdziecie tu: https://radionaukowe.pl/zespol/
O RADIU NAUKOWYM
Dla nas liczą się nie tylko wyniki badań, ale też droga do nich. W Radiu Naukowym możecie posłuchać o tym, co naukowców i naukowczynie inspiruje, z czym mają trudności, dlaczego postanowili poświęcić tysiące godzin pracy na rozwikłanie wybranej przez nich zagadki. Wielu z nich opowiada o kulisach pracy i własnych naukowych marzeniach.
Producentem podcastu jest mój mąż, Filip Pachla. Ja rozmawiam, szukam najcelniejszych pytań, piszę mini artykuły towarzyszące odcinkom. Filip zajmuje się montażem, grafikami, logistyką. Większość tematów wymyślamy wspólnie. W 2023 dołączyła do nas również Anna Radwan- Żbikowska, która wspiera nas na wielu polach, przede wszystkim dbając o teksty i poprawność językową.
Szukamy specjalistów w swoich dziedzinach w całym kraju. Dzięki nieocenionemu wsparciu Patronów, Radio Naukowego mogło ruszyć w teren i stać się autentycznym studiem objazdowym. Wyposażona w walizkę i plecak pełne sprzętu jeżdżę od miasta do miasta, od uczelni do uczelni i (no dobra, umówiona wcześniej), pukam do gabinetów naukowców. To również dodatkowa wartość. Móc porozmawiać z badaczami tam, gdzie czują się najswobodniej.
Tu w Poznaniu, u dr. hab. inż. Pawła Kryszkiewicza. Rozmawialiśmy o 6G i nowoczesnej komunikacji
Tu w Gdańsku, wewnątrz Krakena, superkomputera Politechniki Gdańskiej. Włosy w nieładzie, bo dmuchawy ostro dmuchają chłodząc sprzęt
Więcej materiałów z podróży znajdziesz na naszym Instagramie, a w zakładce podcasty na naszej stronie mapę i wyszukiwarkę, na której możesz sprawdzić, gdzie byliśmy.
https://radionaukowe.pl/podcasty/
Jestem przekonana, że mówienie o nauce, jej osiągnięciach, ograniczeniach, zasadach, na jakich działa jest jednym z najważniejszych zadań dziennikarskich. Mamy w Polsce i na świecie tysiące fantastycznych badaczy i badaczek gotowych opowiadać nad czym pracują. Nauka jest wspaniała. Razem zróbmy jej więcej miejsca!
CO SIĘ UDAŁO DZIĘKI PATRONOM
Wszystko o czym piszę nie byłoby możliwe, gdyby nie zaufanie blisko 1500 Patronek i Patronów, którzy zdecydowali się finansowo wesprzeć Radio Naukowe.
Pieniądze pozwoliły na zakup sprzętu audio i wideo, stworzenie studia Radia Naukowego, finansują podróże po kraju oraz są wynagrodzeniem za dziesiątki godzin pracy wkładane w podcast każdego miesiąca (więcej zobacz w zakładce "Cele"). Oferujemy honoraria występującym naukowcom, powiększyliśmy zespół, zbudowaliśmy razem z firmą NoMonday z Rybnika nowoczesną stronę RN, gdzie możecie łatwo dotrzeć do najciekawszych dla Was odcinków.
Dziękuję Wam wszystkim i Każdej/Każdemu z osobna!
W naszym studio. Zwykle działa jako studio audio, ale dzięki zakupionemu oświetleniu robimy też trochę treści wideo. Jak noworoczne Q&A
DLACZEGO FAJNIE BYĆ PATRONEM
Patroni otrzymują gadżety Radia Naukowego, takie jak kubki czy zakładki do książki. A także dostęp do zamkniętej grupy na FB, gdzie bardzo swobodnie dyskutujemy. Wszyscy też - jeśli sobie tego życzą - otrzymują na mail newsletter z raportem z działalności i planami na przyszłość. Wreszcie, tradycją stało się doroczne świętowanie urodzin. To impreza bez zadęcia czy dystansu. Jak to urodziny, gadamy, śmiejemy się i dobrze razem bawimy.
Kubeczek Radia Naukowego, zdjęcie od Patrona <3
Finał III Urodzin - zdjęcie rodzinne
To autentyczni Mecenasi popularyzacji nauki! Dzięki kilkuset Dobrodziejom - kilkaset tysięcy odbiorców może nabywać wiedzę bezpośrednio od uczonych słuchając ich w Radiu Naukowym!
NAGRODY
W ciągu dwóch lat działalności Radio Naukowego zostało docenione nagrodami: "Podcaster Roku" w roku 2021 oraz "Diament Patronite" w kategorii Nauka, "Podcast roku" w kategorii “Nauka, edukacja, technologia” i wyróżnienie Orange Polska, nominacja do nagrody Pop Science Śląskiego Festiwalu Nauki - w 2022. Jesień 2023 to był już prawdziwy wysyp wyróżnień... Duma i wzruszenie!
Więcej na https://radionaukowe.pl/
Spotify, Google Podcast, Apple Podcasts, YouTube
Śledźcie:
https://www.facebook.com/RadioNaukowe
https://www.instagram.com/radionaukowe/
https://twitter.com/RadioNaukowe
Można mnie też obserwować prywatnie:
https://twitter.com/KaroGlowacka
https://www.instagram.com/karusglowacka/
Zapraszam do społeczności Radia Naukowego - popularyzujmy naukę razem!
Pozdrawiam i do usłyszenia :)
Karolina Głowacka
Słuchaj Radio Naukowe - podcast Karoliny Głowackiej w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Wesprzyj działalność Autora Radio Naukowe - podcast Karoliny Głowackiej już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.