Avatar użytkownika

Schola Cantorum Maximilianum

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Chór Schola Cantorum Maximilianum ma już ponad 25 lat, jednak jak dobre wino, nie starzeje się, a raczej dojrzewa, nabierając smaku. Łączy nas nie tylko chęć śpiewania, lecz także zaufanie do dyrygenta, wspólna praca i atmosfera przyjaźni. To dlatego RAZEM TWORZYMY HARMONIĘ.

chór_scm

O nas

Chór Schola Cantorum Maximilianum ma już 25 lat, jednak jak dobre wino, nie starzeje się, a raczej dojrzewa, nabierając smaku.

Chcemy być solą tej ziemi – naszej parafii i naszego miasta – świadomi, że od nas zależy ich przyszłość. Bo choć wywodzimy się z małej parafii na przedmieściach Warszawy, niejednokrotnie na zagranicznych festiwalach zbieraliśmy wyrazy uznania dla postępów w pracy i naszego unikalnego charakteru.

Członkowie chóru to uczniowie dyrygenta, rodzice z mniejszymi i większymi dziećmi, znajomi i przyjaciele. Każdy witany jest z życzliwością. Utalentowani, owszem, w większości, lecz nie osiągnęlibyśmy niczego bez systematycznej pracy. 

Rytm naszej całorocznej pracy wyznaczają święta kościelne i narodowe, uroczystości szkolne i rodzinne. Pomagamy parafianom i mieszkańcom Józefowa w godny sposób je przeżywać i pielęgnować tradycję. Różnorodne i piękne pieśni z repertuaru chóru, a jest ich prawie dwieście, są jak chleb powszedni – nigdy się nie znudzą. Ani słuchaczom, ani wykonawcom.

Mocno osadzeni w tradycji chorału gregoriańskiego, poprzez muzykę staropolską i bogatą muzyczną literaturę powszechną zwracamy się ku przyszłości, wychowując i kształcąc dzieci i młodzież.

Łączy nas nie tylko chęć śpiewania, lecz także zaufanie do dyrygenta, wspólna praca i atmosfera przyjaźni. To dlatego razem tworzymy harmonię.

Osiągnięcia

W pierwszym swoim konkursie chór Schola Cantorum Maximilianum wziął udział już w trzy lata po powstaniu – i otrzymał Grand Prix! W ciągu dwudziestu pięciu lat działalności zespół niemal corocznie próbował swych sił w konkursach muzyki religijnej, w której wykonywaniu się specjalizuje.

Konkursy

Były to przede wszystkim ogólnopolskie konkursy kolęd i pastorałek w Będzinie i Myślenicach, konkursy organizowane przez naszą diecezję warszawsko-praską (Sacrosong) oraz Federację Caecilianum („Caecilanum” oraz „Ars Liturgica”). Ostatnim osiągnięciem było III miejsce oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu "Ostatni List św. Maksymiliana do Matki" Pawła Łukaszewskiego na konkursie MUSICA VERA w Toruniu. Kilkakrotnie udało nam się rozsławić imię naszego miasta na dużych konkursach międzynarodowych: w Ohrid w Macedonii, w Lloret de Mar i Barcelonie w Hiszpanii oraz w… Hajnówce w Polsce.

Wyjątkowe koncerty

Ogromnym zaszczytem dla zespołu była możliwość aż dwukrotnego uczestniczenia we Mszy świętej podczas pielgrzymek papieskich – Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Pałac Prezydencki

W 2018 roku chór wystąpił z repertuarem patriotycznym w Pałacu Prezydenckim. Chór wykonał także w Kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej w Warszawie uroczysty koncert, z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Płyty

Zespół nagrał dwie płyty: Zaśnij, Dziecino z kolędami w oryginalnych opracowaniach oraz Umiłowana – z pieśniami patriotycznymi w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Płyty_SCM

Po jednym z naszych koncertów Abp Henryk Hoser nazwał nas "fenomenem społecznym". Wszystko dlatego, że nasz chór wielopokoleniowy, panuje w nim niezwykle rodzinna atmosfera, która przyciąga zarówno dzieci jak i dorosłych. Jednocześnie wciąż pracujemy nad poziomem artystycznym, osiągając kolejne sukcesy. To wszystko sprawia, że jesteśmy niepowtarzalną wspólnotą ludzi z pasją do śpiewu.