Jacek Sierpiński

W Patronite od 04.10.2018

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1847

Liczba Patronów: 1297

Zostań Patronem
Kup na prezent
9 patronów
130 miesięcznie
4 955 łącznie
Bloger, publicysta, działacz społeczny, komentator rzeczywistości politycznej (i nie tylko politycznej), od ponad 30 lat propagator libertarianizmu.

O Autorze

No cóż. Od ponad trzydziestu lat zajmuję się komentowaniem rzeczywistości społecznej i (zwłaszcza) politycznej. Najpierw w anarchistycznych trzecioobiegowych zinach, potem w Anarchistycznym Magazynie Autorów "Mać Pariadka" i "Gazecie An Arche" (rozsyłanej czytelnikom za darmo tradycyjną pocztą, wtedy Internet dopiero raczkował), potem na swojej stronie internetowej (Wirtualne Archiwum Nierządu - czy ktoś to jeszcze pamięta?). Potem na swoim blogu - sierp.libertarianizm.pl - który prowadzę od 2007 r. I w końcu na swojej stronie na Facebooku, która od pewnego czasu stała się głównym kanałem mojego przekazu. Nie liczę artykułów pisanych - raczej w pierwszym okresie działalności - do tradycyjnej, acz niszowej prasy (od "Zielonych Brygad" przez "Najwyższy Czas!" po "Rojalista - Pro Patria"), rozlicznych "przedruków" w Internecie (czasami w najmniej spodziewanych miejscach) czy artykułu naukowego, który został opublikowany przez Uniwersytet w Madrycie, a następnie przetłumaczony na język chiński. (Dowód na to, że osoba bez ukończonych studiów wyższych też może publikować w prasie akademickiej :)).

Aha, są jeszcze projekty ustaw, które opublikowało Stowarzyszenie Libertariańskie. I projekty interpelacji, które pisałem dla posłów (zgłoszono ok. trzydziestu). I profesjonalne opinie, takie jak ta i ta.

W swych publikacjach staram się promować libertarianizm. (Nie mylić z korwinizmem, alt-right, "konserwatywnym liberalizmem" czy inną wersją autorytaryzmu okraszonego w pewnym zakresie wolnym rynkiem). Gdy zaczynałem, były to poglądy niemal zupełnie nieznane w Polsce. Teraz są popularniejsze, choć wielu ludzi utożsamianych jest z libertarianizmem niesłusznie.

Zawsze byłem poza głównym (a nawet przeważnie tzw. "niezależnym") nurtem mediów. Nigdy nie myślałem, że ktokolwiek może mi chcieć płacić za to, co piszę. (To znaczy, parę razy dostałem jakieś śmieszne wynagrodzenie z gazet, ale nie pisałem dla niego).

No ale skoro powstało coś takiego jak Patronite, to czemu nie spróbować?


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Najnowsi Patroni
Konrad Hennig
Konrad Hennig
Próg: 20 zł
Włodzimierz Gogłoza
Włodzimierz Gogłoza
Próg: 20 zł
Michal Winci
Michal Winci
Próg: 10 zł
Robert Bobryk
Robert Bobryk
Próg: 20 zł
Andrzej Krzywda
Andrzej Krzywda
Próg: 20 zł