Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite Regulamin Kup na prezentNie jesteś zalogowany
Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Śladami Uczestników w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNazywam się Maciej Pietrowicz. Dzięki licznym rozmowom z uczestnikami wypraw w Himalaje w ubiegłym wieku codziennie poznaję nowe historie, związane ze Złotą Erą Polskiego Himalaizmu.
Opowieści o zgoła odmiennych realiach i uwarunkowaniach, himalaistach bez najnowszego sprzętu, jakim dysponują dziś ekspedycje wysokogórskie. Często są to historie ludzi z mniejszymi dokonaniami sportowymi, ale pełniących niesłychanie ważne funkcje organizacyjne wypraw.
Powołałem Fundację PŚU, aby uchronić przed zapomnieniem historie uczestników wypraw Złotej Ery Polskiego Himalaizmu, nawiązywać do polskich akcentów i tradycji, oraz wspierać humanitarnie potrzebujących.
Jeśli podoba się Tobie to co robię i chcesz wspierać moje projekty, zostań patronem Patronite – programu realizacji celów statutowych fundacji wraz ze społecznością.
Dlaczego to co robię jest to dla mnie takie ważne?
W 2019 roku zainicjowałem projekt Śladami Uczestników, którego celem było przypomnienie historii jeleniogórskich himalaistów, poprzez obchody Jubileuszu 40-lecia Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy na Annapurnę Południową w Himalajach – Annapurna South 1979. Nasz wyjazd „pokolenia dzieci uczestników” do Nepalu w 2019 roku, po czterdziestu latach od tamtej wyprawy, został uwieńczony umieszczeniem tablicy pamiątkowej w opuszczonej bazie wspinaczy. Oddaliśmy tym samym cześć uczestnikom wyprawy, którzy nigdy z niej nie powrócili. To także w 2019 roku pierwszy raz zobaczyłem, jak wygląda prawdziwe życie w Nepalu oraz na jakim poziomie jest edukacja nepalskich dzieci.
Jeszcze w tym samym roku zaangażowałem się w wydanie książki "Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje". Powstała ona na podstawie rękopisów z wyprawy mojego Ojca Jerzego Pietrowicza, które odszukałem w pamiątkach rodzinnych. To miedzy innymi środki ze sprzedaży książki pomagają realizować cele fundacji.
Od tamtej pory aktywnie realizuję jej główne cele: szerzenie idei himalaizmu wśród społeczeństwa i wsparcie humanitarne dla dzieci w Nepalu.
Od roku posiadamy również pojazd wyprawowy Jelcz - Mobilny Pomnik Złotej Ery Polskiego Himalaizmu, którym pojawiamy się na wielu wydarzeniach w Polsce promując historię himalaizmu.
Więcej o naszych projektach znajdziesz na stronie fundacji: nasze projekty. Znajduje się tam również spis naszych wystąpień publicznych o nas w mediach.
Niewątpliwie największym naszym przedsięwzięciem jest historyczny rajd pojazdem Jelcz z Polski do Nepalu: www.jelczemwhimalaje.pl
Wyjeżdżamy w Himalaje reprezentując nasz kraj i przypomnieć, że w 2021 roku będzie dokładnie 50 lat odkąd wyruszyła pierwsza wyprawa Jelczem w góry wysokie. Kraj po kraju, miasto po mieście, od Europy, przez Bliski Wschód, aż do odległych Himalajów w Azji, będziemy przypominać jaki Polska ma wkład, jakim jest hegemonem w dziedzinie himalaizmu światowego.
Nasz historyczny Jelcz jest także pomnikiem polskiej myśli technologicznej, nadającym projektowi miano Mobilnego Pomnika Złotej Ery Polskiego Himalaizmu. Chcemy przypomnieć dokonania tego okresu, a przede wszystkim warunki, jakim musieli sprostać nasi „lodowi wojownicy” podczas podróży w najwyższe góry świata.
Dlaczego Jelczem? Ponieważ to jeżdżący symbol polskich wypraw w góry wysokie ubiegłego wieku. To dzięki tej ciężarówce uczestnicy wypraw docierali wraz z ekwipunkiem w Himalaje. Nasze zestawienie wypraw z udziałem Jelcza wskazuje ich aż 14, a pierwsza z nich odbyła się już w 1971 roku. Bez wątpienia, bez tej ciężarówki, Polakom nie udałoby się dostać do czołówki światowego himalaizmu.
Nie będziemy się wspinać, dlatego wykorzystamy przestrzeń załadunkową ciężarówki, aby wesprzeć zaprzyjaźniony przytułek dla bezdomnych w Nepalu. Obiecaliśmy, że tam wrócimy. Dziś mamy ciężarówkę i ogromną skrzynię załadunkową, z której w 2020 roku chcielibyśmy wpakować dużo więcej.
Wsparcie jakie możemy przy okazji tego projektu udzielić potrzebującym, jest bowiem celem samym w sobie, niewymiernym i ponadczasowym.
Wykaz polskich wyprawy ciężarówką Jelcz w góry wysokie został również ujęty w wydanej książce: "Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje".
Jest to dowód na ogromny wkład, jaki wniósł ten samochód do osiągnięć Polaków w Złotej Erze Polskiego Himalaizmu.
Wesprzyj działalność Autora Śladami Uczestników już teraz!
Zostań PatronemChcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.
Promowani autorzy
Pomoc