Avatar użytkownika

Śladami Uczestników

1
patron
100 
miesięcznie
3 200 
łącznie
1
patron
100 zł 3 200 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Oficjalnie stajesz się Patronem Fundacji.

To dzięki Tobie odnajduje katalizator do codziennych działań.

Podziękuję osobiście, jak tylko zobaczymy się na jednym z naszych wydarzeń.
To bardzo wiele dla mnie znaczy!
30 zł miesięcznie
"Oficer Łącznikowy"

Twoje wsparcie naprawdę przyczynia się do aktywnych działań Fundacji oraz do realizacji naszych celów statutowych.

Pozwól, że podziękuję Tobie w naszej grupie na FB: Jelczem w Himalaje - Śladami Uczestników , która powstała aby dzielić się informacjami o projekcie fundacji PŚU.
Dzielę się tam szerzej postępami naszych działań i planami nadchodzących wydarzeń.

Dziękujemy!
50 zł miesięcznie
"Lodowy Sherpa" to ogromne wsparcie dla działań naszej Fundacji.

Bardzo dziękuję. że nam pomagasz. Pozwól, że oprócz podziękowań na naszej grupie FB: Jelczem w Himalaje - Śladami Uczestników wyślemy Tobie pocztówkę z pozdrowieniami.

Dziękujemy!
250 zł miesięcznie
"Alpejski łojant"
Oprócz wszystkich nagród z poprzednich progów poprosimy Cię też o autograf na fladze, którą zabieramy na wyprawę, a którą pochwalimy się w naszych social dziękując za wsparcie.

Dziękujęmy!
500 zł miesięcznie
"Istna Kontrabanda"
Próg, za który dosłownie spakujemy wszystkie niezbędne części do Jelcza. Oferuję wszystkie nagrody z poprzednich progów oraz imienne werbalne podziękowanie na naszym filmie publikowanym na kanale youtube z wyprawy w Himalaje. Zapraszam Ciebie też na nasze wydarzenia promocyjne przed wyprawą, abyś jak tylko masz ochotę spędził z nami czas wśród opowieści wyprawowych.
Dziękujemy!
1000 zł miesięcznie
"Jedziemy Jelczem" dosłownie. Za takie wsparcie zapraszamy do nas po wcześniejszym umówieniu się na wizytę. Wsiądziemy do himalajskiego Jelcza i przejedziemy się po okolicy przed wyprawą, abyś i Ty mógł/mogła poczuć w jakich warunkach nasi alpiniści wyjeżdżali w Himalaje w latach 70. i co czeka nas w 2024! Jest to próg, za który dosłownie nie wiem jak mam podziękować.

Na naszym spotkaniu na żywo, chciałbym też zaproponować, że pokażę Tobie archiwalne zdjęcia z wypraw, które fundacja uratowała do tej pory i fragmenty filmów Złotej Ery Polskiego Himalaizmu. Oczywiście otrzymasz też wszystkie nagrody z poprzednich progów, a także dodatkowe podziękowanie video przy tankowaniu Jelcza, które opublikujemy na naszym profilu FB.
Dziękujemy!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Śladami Uczestników w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Dbamy o pamięć i uhonorowanie polskich himalaistów, uczestników wypraw w Góry Wysokie poprzez wyprawę Jelczem w Himalaje 2024!

Witaj! Nazywam się Maciej Pietrowicz i prowadzę fundację, w której dbamy o pamięć i uhonorowanie polskich himalaistów. Poznaj opowieść o zgoła odmiennych realiach i uwarunkowaniach, przede wszystkim o ludziach z ogromną determinacją, pokonujących przeszkody, bez najnowszego sprzętu, jakim to dzisiaj dysponują sportowcy.

Dlatego w 2024 roku kontynuujemy wyprawę Jelczem w Himalaje, pojazdem, którym polscy himalaiści docierali do Nepalu. Przypominamy dwie dekady osiągnięć Polaków, ale także chcemy podkreślić rolę kierowców i polski sektor motoryzacyjny. Gdyby nie Jelcz, żadna daleka ekspedycja w latach 70., nie doszłaby do skutku.

Jeśli inspiruje Cię historia o duchu wytrwałości, odwagi i marzeń, zostać patronem i pomóż nam dozbierać brakujące środki na powrót z wyprawy. Droga morska z powrotem jest w chwili obecnej ostatnią przeszkodą, którą staramy się rozwiązać. Niech ta motywacja i siła do realizacji pasji napędza każdego, kto wspiera nasz projekt Jelczem w Himalaje, do osiągania niesamowitych celów. 🎯

Dlaczego to co robię jest to dla mnie takie ważne? 

W 2019 roku zainicjowałem projekt Śladami Uczestników, którego celem było przypomnienie historii jeleniogórskich himalaistów, poprzez obchody Jubileuszu 40-lecia Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy na Annapurnę Południową w Himalajach. Nasz wyjazd „pokolenia dzieci uczestników” do Nepalu, po 40. latach od tamtej wyprawy, został uwieńczony umieszczeniem tablicy pamiątkowej w opuszczonej bazie wspinaczy. Oddaliśmy tym samym cześć uczestnikom wyprawy, którzy nigdy z niej nie powrócili. To także wtedy zobaczyłem, jak wygląda prawdziwe życie w Nepalu.

Jeszcze w tym samym roku zaangażowałem się w wydanie książki "Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje". Powstała ona na podstawie rękopisów z wyprawy mojego Taty Jerzego Pietrowicza, które odszukałem w pamiątkach rodzinnych. To miedzy innymi środki ze sprzedaży książki pomogły rozpocząć działania fundacji.

Od tamtej pory staram się aktywnie realizować jej główne cele: szerzenie idei himalaizmu wśród społeczeństwa i wsparcie humanitarne.

Pojazd wyprawowy Jelcz - Mobilny Pomnik Złotej Ery Polskiego Himalaizmu, którym pojawiamy się na wielu wydarzeniach w Polsce, pomaga w realizacji tych celów.

Wyjeżdżając w Himalaje w 2021 roku, reprezentowaliśmy nasz kraj, przypominając, że mija dokładnie 50 lat odkąd wyruszyła pierwsza wyprawa Jelczem w góry wysokie. Kraj po kraju, miasto po mieście, od Europy, przez Bliski Wschód, aż do odległych Himalajów w Azji, mieliśmy przypominać jaki Polska ma wkład i jakim jest hegemonem w dziedzinie himalaizmu światowego. Udało się zrealizować m.in wystawę w naszej Ambasadzie RP w Iranie:

oraz w Ambasadzie RP w Ankarze:

Wyprawa w 2021 roku zakończyła się jednak tuż przed granicą z Pakistanem i z obiektywnych przyczyn, zagrożenia życia (obszar Beludżystanu, wojska amerykańskie opuszczają Afganistan), zawróciliśmy do Polski.

W 2024 roku kontynuujemy zatem projekt od Indii!

Nasz historyczny Jelcz jest także pomnikiem polskiej myśli technologicznej, nadającym projektowi miano Mobilnego Pomnika Złotej Ery Polskiego Himalaizmu. Chcemy przypomnieć dokonania tego okresu, a przede wszystkim warunki, jakim musieli sprostać nasi „lodowi wojownicy” podczas podróży w najwyższe góry świata.

Po dotarciu do Nepalu planowane jest wyjście w góry do opuszczonej bazy wspinaczy, aby złożyć hołd poległym wspinaczom przy tabliczce pamiątkowej. W tę podróż do przeszłości udaje się również dwóch uczestników wyprawy z 1979 roku, Ryszard Włoszczowski oraz Bogdan Dejnarowicz którzy zapalą symboliczną świeczkę dla swoich kolegów z wyprawy.

Dlaczego Jelczem? Ponieważ to jeżdżący symbol polskich wypraw w góry wysokie ubiegłego wieku. To dzięki tej ciężarówce uczestnicy wypraw docierali wraz z ekwipunkiem w Himalaje. Nasze zestawienie wypraw z udziałem Jelcza wskazuje ich aż 14, a pierwsza z nich odbyła się już w 1971 roku. Bez wątpienia, bez tej ciężarówki, Polakom nie udałoby się dostać do czołówki światowego himalaizmu.

Nie będziemy się wspinać, dlatego wykorzystamy przestrzeń załadunkową ciężarówki, aby wesprzeć zaprzyjaźniony przytułek dla bezdomnych w Nepalu. Obiecaliśmy, że tam wrócimy. Dziś mamy ciężarówkę i ogromną skrzynię załadunkową.

Wsparcie jakie możemy przy okazji tego projektu udzielić potrzebującym, jest bowiem celem samym w sobie, niewymiernym i ponadczasowym.

 

Wykaz polskich wyprawy ciężarówką Jelcz:

Jest to dowód na ogromny wkład, jaki wniósł ten samochód do osiągnięć Polaków w Złotej Erze Polskiego Himalaizmu.

 

Cele Autora

Na powrót Jelcza statkiem z Indii do Polski w 2024
  • 40 000 zł
  • 39 700 zł brakuje
0%
Kontynuujemy wyprawę Jelczem w Himalaje w 2024! Drogą morską do Indii, i dalej do celu - Nepalu. Ruszamy już w sierpniu! Pomimo trwającej aktywności naszej Fundacji, mamy w tej chwili uzbierane środki na podróż w jedną stronę. Droga morska to gros wydatków.

Zebrane środki pomogą nam na powrót do Polski, bo niestety jedyną możliwością jest dzisiaj transport morski. Oferta firmy spedycyjnej w jedną stronę sięga 40tys złotych. Większe zaplecze finansowe to nie tylko lepiej zorganizowana wyprawa, zmniejsza przede wszystkim ryzyko niepowodzenia w trakcie jej trwania co w skrajnym przypadku będzie oznaczać brak możliwości powrotu pojazdem do Polski.

Po powrocie z wyprawy, dzięki temu wsparciu, będziemy mogli pojawiać się nadal na licznych wydarzeniach. Jelcz - Mobilny Pomnik Złotej Ery Polskiego Himalaizmu może stać się pierwszą w Polsce mobilną wystawą wypraw w Himalaje.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Śladami Uczestników już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Artur Cimoch
Artur Cimoch
100 zł
Artur Cimoch
Artur Cimoch
5 zł
Anonimowy patron
5 zł
Radzio Stania
Radzio Stania
50 zł
Anonimowy patron
50 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.