Śladami Uczestników

W Patronite od 19.02.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 1817

liczba Patronów: 1497

2 patronów
10 zł miesięcznie
60 zł łącznie
Dbamy o pamięć uczestników polskich wypraw w góry wysokie poprzez aktywne i nietypowe projekty. Organizujemy prelekcje i reportaże podróżując Jelczem - Mobilnym Pomnikiem Złotej Ery Polskiego Himalaizmu. W zakresie naszych działań jest także wspieranie edukacji dzieci w Nepalu.

O Autorze

Nazywam się Maciej Pietrowicz. Dzięki licznym rozmowom z uczestnikami wypraw w Himalaje w ubiegłym wieku oraz z osobami, które zajmowały się przygotowaniem tych ekspedycji, codziennie poznaję nowe historie, związane ze Złotą Erą Polskiego Himalaizmu.

Opowieści o zgoła odmiennych realiach i uwarunkowaniach, himalaistach bez najnowszego sprzętu, jakim dysponują dziś ekspedycje wysokogórskie. Często są to historie ludzi pełniących niesłychanie ważne funkcje przygotowawcze i logistyczne przy organizacji wypraw, którzy nie mają dziś możliwości szerzej o tym opowiedzieć.

Reprezentując Fundację PŚU, chcę pomagać. Uchronić przed zapomnieniem historie uczestników wypraw ubiegłego wieku, nadal nawiązywać do polskich akcentów i tradycji, a przede wszystkim wspierać humanitarnie potrzebujących.

Aby stale podwyższać standardy naszych działań, zdecydowałem przystąpić do Patronite – programu realizacji naszych celów statutowych wraz ze społecznością. Jeśli uważasz, że to co robimy jest słuszne, zostań patronem fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników 

Poniżej trochę o tym co robię i dlaczego jest to dla mnie takie ważne. 

W 2019 roku zainicjowałem projekt Śladami Uczestników, którego celem było przypomnienie historii jeleniogórskich himalaistów, poprzez obchody Jubileuszu 40-lecia Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy na Annapurnę Południową w Himalajach – Annapurna South 1979. Nasz wyjazd „pokolenia dzieci uczestników” do Nepalu w 2019 roku, po czterdziestu latach od tamtej wyprawy, został uwieńczony umieszczeniem tablicy pamiątkowej w opuszczonej bazie wspinaczy.

Oddaliśmy tym samym cześć uczestnikom wyprawy, którzy nigdy z niej nie powrócili. To także w 2019 roku pierwszy raz zobaczyłem, jak wygląda prawdziwe życie w Nepalu oraz na jakim poziomie jest edukacja nepalskich dzieci.

Jeszcze w tym samym roku zaangażowałem się w wydanie książki, którą właśnie, Drogi Czytelniku, możesz zamówić: "Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje". Powstała ona na podstawie rękopisów z wyprawy, odszukanych w pamiątkach rodzinnych po moim Ojcu. Jerzy Pietrowicz pod Annapurna South, w trakcie akcji ratunkowej, znosząc rannego Japończyka, doznał kontuzji nogi. Jak wynika z faktów, wpłynęła ona diametralnie na jego późniejsze losy, zaważyła bowiem na jego życiu oraz powrocie z tej ekspedycji.

To zapoczątkowało we mnie chęć kolejnych działań w środowisku górskim. Tak powstała fundacja Pietrowicz Śladami Uczestników oraz zostały podjęte próby realizacji jej głównych celów: szerzenia idei himalaizmu wśród społeczeństwa i wsparcie humanitarne dla dzieci w Nepalu.

Tylko w 2019 roku po powrocie z Himalajów byliśmy jedną z większych atrakcji podczas XXIV Festiwalu Górskiego im. Andrzeja
Zawady w Lądku-Zdroju. Pokazaliśmy 100 m² oryginalnej bazy himalajskiej, łącząc to z prezentacją Jelcza oraz aktywnymi prelekcjami. Byliśmy także częścią World Travel Show oraz Warsaw Motor Show w Warszawie, rozkładając także i tam, na tle historycznego Jelcza, Base Camp z ubiegłego wieku.

Dotychczasowa współpraca z mediami zaowocowała wieloma artykułami w prasie oraz wizytami w studio, m.in. Dzień Dobry TVN, Fakty TVN, TVP, Radiowa Trójka, RMF FM i wiele innych. Nasz Jelcz zainteresował redakcje takich wydawnictw jak: Automobilista, Trucks&Machines, Truck Focus i Logistyka.rp. Cały wykaz wystąpień w mediach znajdziesz na naszej stronie internetowej pod poniższym adresem: o nas w mediach.

Dotychczasowe większe zrealizowane projekty:

  • Obchody Jubileuszu 40-lecia Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje na Annapurna South w Jeleniogórskim Centrum Kultury - 09/03/2019 roku.

  • Wyjazd w Himalaje celem zawieszenia tablicy upamiętniającej Pierwszą Jeleniogórską Wyprawę - Annapurna South 1979. - 04-05/ 2019 roku.

  • BaseCamp z Jelczem - jedna z największych atrakcji podczas XXIV Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju - ponad 100m2 baza himalajska z prezentacją Jelcza oraz prelekcjami - 19-22/09/2019 roku. Pełny program wystąpień: https://www.festiwalgorski.pl/basecamp-z-replika-jelcza/

  • World Travel Show w Warszawie - BaseCamp z Jelczem 18-20/10/2019

  • Warsaw Motor Show BaseCamp z Jelczem - 13-15/11/2019

Wkrótce rusza nasz najnowszy projekt, historyczny rajd pojazdem Jelcz z Polski do Nepalu: www.jelczemwhimalaje.pl

Wyjeżdżamy w Himalaje reprezentując nasz kraj i przypomnieć, że w 2021 roku będzie dokładnie 50 lat odkąd wyruszyła pierwsza wyprawa Jelczem w góry wysokie. Przyłączamy się do oficjalnych obchodów tego Jubileuszu.

Kraj po kraju, miasto po mieście, od Europy, przez Bliski Wschód, aż do odległych Himalajów w Azji, będziemy przypominać jaki Polska ma wkład, jakim jest hegemonem w dziedzinie himalaizmu światowego.

Obejrzyj reportaż Faktów

Nie będziemy się wspinać, dlatego wykorzystamy przestrzeń załadunkową ciężarówki, aby wesprzeć dzieci w Nepalu, które nadal odczuwają trudy związane z trzęsieniem ziemi w 2015 roku.

Projekt Jelczem w Himalaje organizowany jest przez fundację Pietrowicz Śladami Uczestników, a nasz historyczny Jelcz jest także pomnikiem polskiej myśli technologicznej, nadającym projektowi miano Mobilnego Pomnika Złotej Ery Polskiego Himalaizmu.
Przypomnimy dokonania tego okresu, a przede wszystkim warunki, jakim musieli sprostać nasi „lodowi wojownicy” podczas podróży
w najwyższe góry świata.

Dlaczego Jelczem? Ponieważ to jeżdżący symbol polskich wypraw w góry wysokie ubiegłego wieku. To dzięki tej ciężarówce uczestnicy wypraw docierali wraz z ekwipunkiem w Himalaje. Nasze zestawienie wypraw z udziałem Jelcza wskazuje ich aż 14, a pierwsza z nich odbyła się już w 1971 roku. Bez wątpienia, bez tej ciężarówki, Polakom nie udałoby się dostać do czołówki światowego himalaizmu.

Co zabieramy ze sobą do Nepalu? W 2019 roku, podczas wyjazdu upamiętniającego Pierwszą Jeleniogórską Wyprawę w Himalaje,
odwiedziliśmy pewien przytułek w Kathmandu dla bezdomnych, wśród których są też dzieci, przywożąc im najpotrzebniejsze podarunki. Obiecaliśmy, że tam wrócimy. Dziś mamy ciężarówkę i ogromną skrzynię załadunkową, z której w 2020 roku chcielibyśmy wpakować dużo więcej.

Wsparcie jakie możemy przy okazji tego projektu udzielić potrzebującym, jest bowiem celem samym w sobie, niewymiernym i ponadczasowym.

Mobilny Pomnik Złotej Ery Polskiego Himalaizmu będzie wyposażony w wystawę fotografii. Do uratowania są slajdy z kilku wypraw
w Himalaje i Karakorum mojego Ojca Jerzego Pietrowicza. Wernisaż planowany jest na 2020 rok. Wystawę tę zabierzemy
Jelczem w Himalaje i chcielibyśmy ją umieścić w jednej z ubogich, publicznych placówek edukacyjnych, która zostanie obdarowana przez nas także innymi podarunkami. Fotografie polskich wypraw pozostaną trwałą polską pamiątką w Nepalu. Będzie
to także przypominać, że my, Polacy, wpływamy na poprawę edukacji dzieci w Nepalu. W zależności od pozyskanych
od Was środków, nadal będziemy się spotykać z uczestnikami wypraw ubiegłego wieku, aby uchronić przed zapomnieniem ich historie. Będą to zatem mniej lub bardziej liczne wywiady i reportaże. Opowieści o zgoła odmiennych realiach tamtej epoki.

Jeśli uważasz, że to co robimy jest słuszne, zostań patronem fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników na nowo powstałym profilu patronite.

Wykaz polskich wyprawy ciężarówką Jelcz w góry wysokie został również ujęty w wydanej książce: "Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje".

Jest to dowód na ogromny wkład, jaki wniósł ten samochód do osiągnięć Polaków w Złotej Erze Polskiego Himalaizmu.

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni