Śladami Uczestników

W Patronite od 19.02.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie:

Liczba Patronów:

Zostań Patronem
Kup na prezent
0 patronów
0 miesięcznie
2 900 łącznie
Dbamy o pamięć uczestników polskich wypraw w góry wysokie. Największym naszym przedsięwzięciem jest historyczny rajd Mobilnym Pomnikiem Złotej Ery Polskiego Himalaizmu - Jelczem w Himalaje www.jelczemwhimalaje.pl. W zakresie naszych działań jest także wspieranie edukacji dzieci w Nepalu.

O Autorze

Nazywam się Maciej Pietrowicz. Dzięki licznym rozmowom z uczestnikami wypraw w Himalaje w ubiegłym wieku codziennie poznaję nowe historie, związane ze Złotą Erą Polskiego Himalaizmu.

Opowieści o zgoła odmiennych realiach i uwarunkowaniach, himalaistach bez najnowszego sprzętu, jakim dysponują dziś ekspedycje wysokogórskie. Często są to historie ludzi z mniejszymi dokonaniami sportowymi, ale pełniących niesłychanie ważne funkcje organizacyjne wypraw.

Powołałem Fundację PŚU, aby uchronić przed zapomnieniem historie uczestników wypraw Złotej Ery Polskiego Himalaizmu, nawiązywać do polskich akcentów i tradycji, oraz wspierać humanitarnie potrzebujących.

Jeśli podoba się Tobie to co robię i chcesz wspierać moje projekty, zostań patronem Patronite – programu realizacji celów statutowych fundacji wraz ze społecznością.

Dlaczego to co robię jest to dla mnie takie ważne? 

W 2019 roku zainicjowałem projekt Śladami Uczestników, którego celem było przypomnienie historii jeleniogórskich himalaistów, poprzez obchody Jubileuszu 40-lecia Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy na Annapurnę Południową w Himalajach – Annapurna South 1979. Nasz wyjazd „pokolenia dzieci uczestników” do Nepalu w 2019 roku, po czterdziestu latach od tamtej wyprawy, został uwieńczony umieszczeniem tablicy pamiątkowej w opuszczonej bazie wspinaczy. Oddaliśmy tym samym cześć uczestnikom wyprawy, którzy nigdy z niej nie powrócili. To także w 2019 roku pierwszy raz zobaczyłem, jak wygląda prawdziwe życie w Nepalu oraz na jakim poziomie jest edukacja nepalskich dzieci.

Jeszcze w tym samym roku zaangażowałem się w wydanie książki "Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje". Powstała ona na podstawie rękopisów z wyprawy mojego Ojca Jerzego Pietrowicza, które odszukałem w pamiątkach rodzinnych. To miedzy innymi środki ze sprzedaży książki pomagają realizować cele fundacji.

Od tamtej pory aktywnie realizuję jej główne cele: szerzenie idei himalaizmu wśród społeczeństwa i wsparcie humanitarne dla dzieci w Nepalu.

Od roku posiadamy również pojazd wyprawowy Jelcz - Mobilny Pomnik Złotej Ery Polskiego Himalaizmu, którym pojawiamy się na wielu wydarzeniach w Polsce promując historię himalaizmu.

Więcej o naszych projektach znajdziesz na stronie fundacji: nasze projekty. Znajduje się tam również spis naszych wystąpień publicznych o nas w mediach.

Niewątpliwie największym naszym przedsięwzięciem jest historyczny rajd pojazdem Jelcz z Polski do Nepalu: www.jelczemwhimalaje.pl

Wyjeżdżamy w Himalaje reprezentując nasz kraj i przypomnieć, że w 2021 roku będzie dokładnie 50 lat odkąd wyruszyła pierwsza wyprawa Jelczem w góry wysokie. Kraj po kraju, miasto po mieście, od Europy, przez Bliski Wschód, aż do odległych Himalajów w Azji, będziemy przypominać jaki Polska ma wkład, jakim jest hegemonem w dziedzinie himalaizmu światowego.

Obejrzyj reportaż Faktów

Nasz historyczny Jelcz jest także pomnikiem polskiej myśli technologicznej, nadającym projektowi miano Mobilnego Pomnika Złotej Ery Polskiego Himalaizmu. Chcemy przypomnieć dokonania tego okresu, a przede wszystkim warunki, jakim musieli sprostać nasi „lodowi wojownicy” podczas podróży w najwyższe góry świata.

Dlaczego Jelczem? Ponieważ to jeżdżący symbol polskich wypraw w góry wysokie ubiegłego wieku. To dzięki tej ciężarówce uczestnicy wypraw docierali wraz z ekwipunkiem w Himalaje. Nasze zestawienie wypraw z udziałem Jelcza wskazuje ich aż 14, a pierwsza z nich odbyła się już w 1971 roku. Bez wątpienia, bez tej ciężarówki, Polakom nie udałoby się dostać do czołówki światowego himalaizmu.

Nie będziemy się wspinać, dlatego wykorzystamy przestrzeń załadunkową ciężarówki, aby wesprzeć zaprzyjaźniony przytułek dla bezdomnych w Nepalu. Obiecaliśmy, że tam wrócimy. Dziś mamy ciężarówkę i ogromną skrzynię załadunkową, z której w 2020 roku chcielibyśmy wpakować dużo więcej.

Wsparcie jakie możemy przy okazji tego projektu udzielić potrzebującym, jest bowiem celem samym w sobie, niewymiernym i ponadczasowym.

 

Wykaz polskich wyprawy ciężarówką Jelcz w góry wysokie został również ujęty w wydanej książce: "Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje".

Jest to dowód na ogromny wkład, jaki wniósł ten samochód do osiągnięć Polaków w Złotej Erze Polskiego Himalaizmu.

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 5 zł
Radzio Stania
Radzio Stania
Próg: 50 zł
Anonimowy patron
Próg: 50 zł
Pawel Piotrowski
Pawel Piotrowski
Próg: 50 zł