Avatar użytkownika

Smutne synagogi

10
patronów
356 
miesięcznie
7 725 
łącznie
10
patronów
356 zł 7 725 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

8 zł miesięcznie
Wybierz 8 zł
98 dostępnych miejsc
Tyle kosztuje hebrata na stacji paliw. A że ja jestem fanatyczką earl grey, pomagasz mi utrzymać stabilne stężenie bergamotki we krwi, a co najważniejsze, dokładasz cegiełkę do tworzenia kontentu na Smutnych. Jestem ogromnie wdzięczna za wsparcie! Buziak w czółko!
20 zł miesięcznie
Wybierz 20 zł
100 dostępnych miejsc
Ale się cieszę! Jestem ogromnie zobowiązana, za to że chcesz wspierać moją działalność! Trafiasz na listę moich Patronów na mojej stronie internetowej www.smutnesynagogi.pl oraz ewentualnych publikacjach i innych formach przekazu.
35 zł miesięcznie
Wybierz 35 zł
6 dostępnych miejsc
Jejku, rety, kłaniam się w pas. Dostajesz ode mnie widokówkę z każdej podróży. A jeśli widokówek w malutkim miasteczku brak, to narysuję własną! A moje pocztówki są prima sort!
50 zł miesięcznie
Wybierz 50 zł
6 dostępnych miejsc
Jestem po stokroć wdzięczna nie tyle za wpłatę, co za okazane mi zaufanie. Otrzymujesz pisemne podziękowanie w formie drukowanej oczywiście wszystkie poprzednie nagrody [pocztówkę ode mnie z każdej podróży, wpis na listę patronów na stronie internetowej].
100 zł miesięcznie
Wybierz 100 zł
10 dostępnych miejsc
100 zł - trochę nie wiem co powiedzieć, więc zacznę od DZIĘKUJĘ. Tu dostajesz możliwość wpływania realnie na moje działania - możesz zaproponować temat lub kierunek wyjazdu, wówczas go zrealizuję [oczywiście w miarę moich możliwości, ale na pewno się dogadamy]. Dodatkowo otrzymujesz pisemne podziękowanie w formie drukowanej, upominek i oczywiście wszystkie poprzednie nagrody [pocztówkę ode mnie z każdej podróży, wpis na listę patronów na stronie internetowej].

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Smutne synagogi w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Robię zdjęcia synagogom i obiektom pożydowskim, które zabija polska szkoła reklamy i ochrony zabytków. Dokumentuję aktualny stan i przeznaczenie synagog w Polsce. Oprócz tego opisuję historie społeczności żydowskiej w różnych miejscach naszego kraju, często prowincji.

Nazywam się Rita Miernik i z wykształcenia jestem prawniczką oraz absolwentką Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Aktualnie studiuję w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, na kierunkach socjologia i bioetyka. Jestem entuzjastką historii i socjologii, matką puchatej owieczki - pudelka Juliana, aktywistką. Nie lubię kawy - earl grey forever.

Projekt 'Smutne synagogi' wziął się z głębokiej niezgody na traktowanie w sposób pozbawiony przyzwoitości budynków - często jedynych pomników przeszłości z bogatą przeszłością, niecodzienną estetyką i ładunkiem historyczno-społecznym. To także reakcja na system edukacji, który traktuje niektóre tematy wybiórczo, a czasem nie traktuje o nich wcale.

Sama przez długi czas byłam ofiarą pobieżnego, wygodnickiego traktowania historii oraz przykrywania grubym kocem tematów związanych z historią lokalną. Widzę ogromną wartość w przypominaniu i utrwalaniu historii prowincji, która została zepchnięta na dalszy plan, a jest równie ciekawa, jak historia dużych ośrodków miejskich. To nie będzie pudroworóżowa, słodka opowieść o nienagannych relacjach polsko-żydowskich. Będzie bolało, ale będzie warto.

Jeżdżenie po całej Polsce jest bardzo czasochłonne i absorbujące, generuje spore koszty - od paliwa począwszy, przez konieczność znalezienia noclegu (gdy zapuszczę się daleko), materiały informacyjne, wszelkiego rodzaju książki aż po programy oraz sprzęt niezbędne do wykonywania tej pracy. Dlatego Twoje wsparcie jest dla mnie nieocenione - bardzo mi to schlebia, ale przede wszystkim pozwala na realizację dalszego ciągu tego projektu. Jestem ogromnie zobowiązana!

 

Niech za przykłady mojej twórczości posłużą synagogi w Słomnikach oraz Dąbiu.

Synagoga z powyższego zdjęcia znajduje się w Słomnikach [woj. małopolskie]. Budynek synagogi, po zdemolowaniu go przez hitlerowców został zaadaptowany pod fabrykę prezerwatyw. To także miejsce, które podobno jest nawiedzone przez znanego z żydowskiego folkloru, dybuka.

Synagoga w Dąbiu [woj. wielkopolskie]. To tutaj, na strychu ukryty jest najprawdziwszy skarb! Jaki? Dowiesz się, gdy wskoczysz na mojego Instagrama!

 

  1. Najbardziej na świecie chciałabym skończyć ten projekt - objechać całą Polskę i odnaleźć wszystkie przetrwałe synagogi, domy modlitwy, a przy okazji także mykwy, cmentarze i szkoły żydowskie. A później to opisać: na Instagramie, mojej stronie internetowej, a może i w jakiś poważniejszy sposób.
  2. Moim większym projektem jest stworzenie przewodnika - pracę nad nim już rozpoczęłam. Nie będzie to jednak typowe "10 miejsc, które musisz zobaczyć". Mam zamiar zebrać lokalne historie z terenów prowincji polskiej - te znane i nieznane, pozytywne i te zupełnie trudne. Wszystko to przeplatać się z rozmowami i przygodami pojawiającymi się na smutnej trasie. Będzie to przewodnik po prowincji z jej całym kolorytem i historią - znaną i nieznaną.
  3. Organizacja wycieczki i/lub programów dla młodzieży szkolnej oraz w ogóle - lokalnej społeczności, celem odnalezienia widocznych, choć nie na pierwszy rzut oka, śladów obecności Żydów. Chciałabym zaoferować im to, co kiedyś zostało ofiarowane mnie i co - po wielu latach - zaowocowało "Smutnymi synagogami". Garść informacji wystarczy by rozpalić iskrę w serduszku i zachęcić młodziaków do wniknięcia w głąb historii swojej małej ojczyzny.
  4. Chcę zawalczyć o kilka miejsc pamięci - stworzenie lapidarium i postawienie pomnika w miejscu jednej z najbardziej przejmujących zbrodni w mojej okolicy.
  5. Może kiedyś uda mi się stworzyć podcast - mam wiele pomysłów na tematy nie tylko okołosynagogowe, ale takie, dla których "Smutne synagogi stanowią tylko wybieg do głębszych dyskusji.

 

Cele Autora

Działać!
  • 800 zł miesięcznie
  • 444 zł brakuje
44%
Moim celem naczelnym jest działać i sukcesywnie tropić, fotografować i opisywać smutne synagogi w całej Polsce. Dzięki Twojemu wsparciu będzie to możliwe. Wszak koncept projektu jest wzniosły, jednak na ziemi trzymają mnie wszystkie koszty, jakie musze ponieść w związku z realizacją tego projektu - od prozaicznego paliwa, przez potencjalne zakwaterowanie na wypadek dalszego wyjazdu aż po materiały edukacyjne i kwestie sprzętowe i programowe, związane z przygotowaniem treści. Kiedy poczynię konkretne kroki celem realizacji kolejnych celów, które umieściłam w części "Co planuję", najpewniej pojawi się tu dodatkowe okienko z określonym dodatkowym celem.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Smutne synagogi już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Elżbieta P-Zielińska
Elżbieta P-Zielińska
50 zł
Majestatyczny Nocolot
Majestatyczny Nocolot
8 zł
Paweł Zaleski
Paweł Zaleski
35 zł
Joanna Otocka
Joanna Otocka
35 zł
Agnieszka Simonides-Trojanowska
Agnieszka Simonides-Trojanowska
50 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.