Avatar użytkownika

SPÓJRZ NA SIEBIE

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Tworzymy pierwszą w Polsce ciałopozytywną kampanię dla młodzieży SPÓJRZ NA SIEBIE. Edukujemy, zapewniamy bezpłatną pomoc psychologiczną, organizujemy warsztaty i grupy wsparcia - aby każdy młody człowiek w Polsce czuł się dobrze z samym sobą!

Tworzymy pierwszą w Polsce ciałopozytywną kampanię dla młodzieży SPÓJRZ NA SIEBIE, której celem jest uświadomienie nastolatków, że wygląd zaczyna się w głowie. Chcemy, by młodzież zaakceptowała własne ciało, zyskała poczucie własnej wartości oraz zaczęła czuć dumę z tego, kim jest. Zależy nam, aby młodzi ludzie przestali porównywać się do siebie, konkurować z wyretuszowanymi zdjęciami czy walczyć ze swoimi „niedoskonałościami".

Wiemy, że nie zmienimy od razu całego świata, ale poprzez codzienne działania, budujemy poczucie samoakceptacji i własnej wartości u młodych osób. Jak to robimy?

👁 tworzymy media społecznościowe, na których szerzymy wiedzę dotyczącą ciała i zdrowia psychicznego, normalizujemy ciała i choroby, a także zachęcamy młodzież do dzielenia się swoimi przeżyciami i opiniami, 
👁 zapewniamy bezpłatną, anonimową pomoc psychologiczną (mailową oraz telefoniczną),
👁 tworzymy grupy wsparcia, łącząc nastolatków o podobnych doświadczeniach,
👁 organizujemy bezpłatne prelekcje dla szkół w całej Polsce
👁 organizujemy warsztaty dla rodziców i osób pracujących z młodzieżą,
👁 organizujemy bezpłatne warsztaty dla młodzieży w formie dwutygodniowych turnusów.

Wszystkie nasze działania opierają się na przeświadczeniu, że młodzież zasługuje na wsparcie. Pragniemy tworzyć dla nich (i z nimi!) pełne czułości, akceptujące społeczeństwo – które zamiast na każdym kroku uderzać w ich pewność siebie, pokaże młodym ludziom ich wartość i piękno. Dlatego pracujemy z nastolatkami w koleżeńskiej atmosferze, na partnerskich zasadach. Bo wiemy, że tylko wzajemny szacunek i traktowanie siebie serio może coś zmienić!

Po co ta cała kampania?

Nasza kampania nie powstała przez przypadek. Odpowiada na raport pt. “Spotlight on Adolescent Health and well-being” opublikowany przez Health Behaviour in School-age Children. To międzynarodowa sieć badawcza, która na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia zgromadziła obszerne dane na temat zdrowia fizycznego, relacji społecznych i dobrego samopoczucia psychicznego 227 441 uczniów w wieku 11, 13 i 15 lat z 45 krajów Ameryki Północnej i Europy.

Dane ujawniają, że polskie nastolatki - zarówno chłopcy jak i dziewczęta - mają najniższą samoocenę w stosunku do rówieśników z innych krajów. Mało tego, nie mają wsparcia zarówno wśród znajomych jak i nauczycieli. A ta sytuacja wraz z wiekiem jeszcze bardziej się pogarsza

Kampania powstała również z naszego doświadczenia pracy z młodzieżą. Codziennie słyszmy od młodzi ludzi, że czują się oceniani przez najbliższych, krytykowani przez rodziców, ośmieszani przez znajomych. Widzimy, że na siłę zmieniają swój wygląd by tylko dopasować się do panujących standardów i kanonów piękna. Sami przyznają, że samopoczucie i wyniki zdrowia się dla nich nie liczą, tylko to jak inni ich postrzegają. 

DLACZEGO TO JEST TAK WAŻNE?

Nieakceptowanie własnego wyglądu to nie tylko wstyd i niechęć do własnego ciała. To nawarstwiający się problem, który doprowadza do naruszenia zdrowia fizycznego i psychicznego. Zaczyna się od obniżenia samooceny, co może skutkować ograniczoną potrzebą rozwoju i nadmiernym przypisywaniem sobie negatywnych cech osobowości. A często kończy się agresją w stosunku do samego siebie i innych oraz trudnościami w tworzeniu relacji społecznych zamykaniem się w sobie.

Osoby z niskim poczuciem własnej wartości często przedstawiają otoczeniu odmienny od prawdziwego wizerunek, który uważają za lepszy. Zmuszają się do ciągłej gry, udawania kogoś innego, co wiąże się z ciągłą kontrolą i życiem w ciągłym napięciu emocjonalnym. My chcemy to zmienić i pokazać, że są najpiękniejszą wersją siebie. Tu i teraz. I nie muszą nic zmieniać. 

Poznaj nas!

Kampanię tworzymy we trzy. Każda z nas ma inne doświadczenia i kwalifikacje, natomiast łączy nas jedno - fakt, że chcemy działać na rzecz młodzieży, wspierać ich w rozwoju i tworzyć dla nich (i z nimi) wspierające środowisko, które nie jest ograniczeniem, a przestrzenią do działania!

Aleksandra Musielak - psycholożka pracująca w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (Solution Focused Brief Therapy), a przede wszystkim pasjonatka od lat pracująca z nastolatkami i angażująca się w inicjatywy na ich rzecz. Ponadto, wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge i wicedyrektorka jednej z gdańskich szkół podstawowych. W kampanii odpowiada za konsultacje, warsztaty i udzielanie bieżącego wsparcia psychologicznego.

Natalia Królak - edukatorka kulturalna, teatrolożka na specjalizacji animacyjnej warszawskiej Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza. Prowadziła zajęcia teatralne oraz performatywne dla młodzieży, m.in. w Gdańsku, w Słupsku, w Warszawie. Wspólnie z Marysią założyła Fundację Falę Nowej Kultury, w ramach której zorganizowała szereg działań wzmacniających młodych ludzi narzędziami teatru i sztuki. W kampanii pełni rolę graficzki oraz odpowiada za prowadzenie warsztatów.

Marysia Pyrek - specjalistka ds. PR. W tym roku kończy studia magisterskie na kierunku Zarządzanie (specjalizacja: marketing i komunikacja społeczna) na Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Pracowała dla agencji marketingowej, gdzie tworzyła wydarzenia oraz budowała marki dla klientów. Aktualnie razem z Natalią prowadzi Fundację Fala Nowej Kultury, zajmującą się tworzeniem projektów społeczno-artystycznych dla młodzieży. W kampanii odpowiada za komunikację, media społecznościowe oraz warsztaty.