Avatar użytkownika

Szkoła Zen Taego

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Szkoła Zen Taego to drugi pod względem wielkości zakon zen w Korei. Obecnie pod przewodnictwem Czcig. dr Jongmae Kennetha Parka intensywnie rozwija się także na Zachodzie. W Polsce dzieło to prowadzi Hae Mahn Sunim. Możesz wraz z nami zaangażować się w popularyzację buddyzmu zen (sŏn) w Polsce.

O nas
Świątynia Zen Dae Won Sa jest ważnym miejscem praktyki medytacji zen. Jest to miejsce, gdzie poznajemy samych siebie, swój umysł, rozwijamy uważność. Naszym celem jest kultywacja współczucia i mądrości, zgłębianie umiejętności łagodzenia cierpienia. Działamy pod patronatem Misji Buddyjskiej –Trzy Schronienia w Polsce (pozycja 97 w dziale A rejestru Kościołów i Związków Wyznaniowych). Co jakiś czas gościmy Patriarchę Amerykańsko-Europejskiej Parafii Zakonu Taego, Czcig. dr Jongmae Kennetha Parka oraz mnichów Taego z Korei.

Opat
Opatem Dae Won Sa jest Hae Mahn Sunim, który praktykuje zen od ponad trzydziestu lat. W 1986 r. przyjął pięć wskazań od mistrza zen Seung Sahna. W 1987 r. założył w Opolu Grupę Zen, która została w 2006 r. przekształcona w Opolski Ośrodek Zen; do 2012 r. był w nim opatem. W lipcu 2014 r. przyjął święcenia śramanera (mnicha nowicjusza) od Czcig. dr Jongmae Kenneth Parka i został jego uczniem. Dwa lata później otrzymał w świątyni Bopryun Sa w Seulu pełne święcenia bhikkhu. Następnie założył w Borach Stobrawskich niedaleko Opola świątynię buddyjską Dae Won Sa oraz ośrodek medytacji zen „Młody Las”. Na przełomie 2017 i 2018 r. brał udział razem z pięcioma mistrzami zen w studniowym odosobnieniu w Korei w świątyni Sŏnam Sa.

Odosobnienia
W Dae Won Sa regularnie odbywają się warsztaty medytacji zen oraz tygodniowe odosobnienia. W szczególności propagujemy koreańską formę praktyki z konganem – hwadu.
Medytacja zen (sŏn) w stylu koreańskim jest wyjątkowa, zachowała wiele z istoty pierwotnego zen. Każda i każdy z nas jest obdarzony nasionami natury Buddy („oświecenia”). To tylko z powodu naszego uwarunkowanego sposobu myślenia i przywiązania do iluzji nie jesteśmy w stanie zobaczyć tego, co już mamy. Praktyka zen jest sposobem dbania o te nasiona. Medytując właściwie, pozwalamy im kiełkować, wzrastać i rozkwitać. Poprzez taką realizację naszej natury buddy możemy osłabić negatywne nawyki, co pozwala nam bardziej otwarcie uczestniczyć w codziennym życiu, rozwijać poczucie powszechnej życzliwości i dostrzec współzależność wszelkiego istnienia.
Uczestnicy pokrywają koszty pobytu, ale przestrzegamy zasady, by odosobnienia nie były komercyjne.

Inne
Ośrodek organizuje wydarzenia o tematyce buddyjskiej, jak np. spotkania z Czcig. dr Jongmae Kenneth Parkiem w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie (w 2015) i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (w 2015 i 2017). Odbywają się tu obchody świąt buddyjskich (Wesaku i Dnia Oświecenia Buddy) oraz wykłady na temat nauk Buddy. Pod patronatem Dae Won Sa zostały opublikowane dwie książki: „Wędrowny amerykański mnich” autorstwa Czcig. dr Jongmae Kenneth Parka i „Zdrowotne korzyści płynące z wykonywania praktyki pokłonów”, napisanej przez śramanerę z tradycji Taego Michała Bopsona Kowalczyka.

Wsparcie finansowe i praktyka szczodrości
Potrzebujemy środków, by zapewnić stabilne funkcjonowanie ośrodka, jego modernizację i rozwój. To pozwoli nam na organizację regularnych odosobnień na coraz większą skalę. Wszystkie środki uzbierane na Patronite będą przekazywane na konto Świątyni Dae Won Sa. Dzięki dodatkowej pomocy, nawet drobnej, umożliwiasz nam szerzenie niezwykle cennych w dzisiejszych czasach oryginalnych nauk buddyzmu koreańskiego.

Zostań naszym patronem i ustaw stały przelew! Jeśli chcesz dokonać jednorazowego wsparcia – wybierz opcję Paypal lub kartę.