Teatr Kamila Maćkowiaka

W Patronite od 24.03.2023

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 601

Liczba Patronów: 1003

Zostań Patronem
Kup na prezent
15 patronów
927 miesięcznie
1 626 łącznie
"Nietuzinkowy Teatr, nietuzinkowy Artysta, nietuzinkowy repertuar" - to jedna z często powtarzanych opinii o Teatrze Kamila Maćkowiaka.

O Autorze

 


Pamiętam, jak wszyscy wokół mnie ostrzegali, że popełniam zawodowe samobójstwo, odchodząc z etatu renomowanego teatru i zakładając autorską inicjatywę. Ja jednak wierzyłem w swoje marzenie, wierzyłem, bo razem ze mną byli ludzie, którz chcieli to marzenie współtworzyć.

Tak Kamil wspomina początki... 2010 rok był tym rokiem, kiedy, jako aktor tworzący zapadające w pamięć kreacje i wielokrotnie za nie nagradzany, podjął decyzję o założeniu organizacji pozarządowej pod nazwą Fundacja Kamila Maćkowiaka. Od początku celem było stworzenie dostępnej dla wszystkich łodzian stałej sceny teatralnej.

Kamil Maćkowiak z ekipą, 2021.


Od tego czasu nieustannie pracujemy nad rozszerzeniem i wyjątkowością repertuaru. Tworzymy spektakle bardzo zróżnicowane gatunkowo - zarówno komedie, jak i dramaty psychologiczne. Każda sztuka dotyczy ważnych i aktualnie nurtujących społeczeństwo problemów. Spektakle Teatru Kamila Maćkowiaka to inscenizacje łączące sztukę wysoką z popularno-rozrywkową. 

Mamy na koncie 15 premier teatralnych, łącznie z kultowym "Niżyńskim" oraz "Diva Show", które mają ponad 20 nagród na festiwalach polskich i międzynarodowych. Jako "najbardziej emocjonujący teatr w mieście" docieramy do nowych widzów także dzięki produkcjom filmowym i telewizyjnym, wydawnictwom czy wystawom.

Kamil Maćkowiak w spektaklu "Diva Show", fot. Radek Ginter, 2022.

 Dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia?

Jako teatr niezależny utrzymujemy się wyłącznie z biletów. Nie otrzymujemy żadnej stałej dotacji, nie mamy też... stałego miejsca. Z tego powodu nasz teatr to nie budynek i nie scena, tylko ludzie. Właśnie dlatego potrzebujemy Was, byśmy dalej mogli tworzyć zaangażowane spektakle o niekomercyjnym charakterze

"Mężczyzna z różowym trójkątem" - zwiastun spektaklu

 Dlaczego warto nas wspierać?

... bo staniesz się niezwykle istotną, niezbędną częścią wyjątkowego zespołu i projektu

Przestrzeń, jaką tworzy Teatr Kamila Maćkowiaka, może funkcjonować i rozwijać się tylko dzięki odważnym i wrażliwym ludziom. Również dzięki Patronkom i Patronom, naszym Mecenasom.

Nie boimy się podejmować trudnych tematów, choć spektakle przełamujące tematy tabu są dalekie od komercji i nie zawsze przynoszą zyski na poziomie koniecznym do bezproblemowego funkcjonowania teatru. Mamy jednak poczucie misji, które staramy się wypełniać mimo pojawiających się trudności. Wierzymy, że robimy to dobrze, co potwierdzają najcenniejsze dla nas opinie - od Widzów

Uważność na widza, szacunek do niego, bogactwo repertuaru i emocji, których dostarcza. Żaden widz nie pozostaje anonimowy, od kupienia biletu, przebicia się przez bezdroża Bałut po szatnię. Widz jest zaopiekowany przez Anioły Prezesa. (...) Kamil Maćkowiak i jego współpracownicy potrafili stworzyć z widzów wspólnotę. (Ilona Dudek)

Najbardziej doceniam, że to co robicie powstaje z prawdziwej pasji dla teatru i sztuki teatralnej, która jest odpowiedzią dla głodnego emocji widza. Dzięki temu stajemy się wielką teatralną rodziną, która pójdzie gdziekolwiek będziecie grać! (Dziennikarz z Pasji)

W tym teatrze jest coś niesamowitego. Ludzie, atmosfera i klimat. Po prostu chce się tu być i chętnie spędza się z Wami każdą wolną chwilę. (Agnieszka Krawczyk)

Teatr Kamila Maćkowiaka cenię za szczerość przekazu, niesamowitą lekkość, mimo ciężkiej pracy i ogromne serce, które niesie to wszystko do widza, za upór, mimo wszystkich przeciwności losu i dążenie do swoich marzeń, które są celem i dla mnie przykładem. (Ada Zbudniewska)

Kamil Maćkowiak z widzką Agnieszką Kieszkowską. Jako jedyny teatr w Polsce
przyznajemy nagrody... naszej publiczności!

 Nasze osiągnięcia

 • 15 premier teatralnych,
 • liczne nagrody:
  - Nagroda ZASP im. Leona Schillera za spektakl "Diva Show" (2013),
  - I miejsce w plebiscycie „Plastry Kultury” w kategorii "Spektakl teatralny roku" dla "Diva Show" (2014),
  - Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów WROSTJA za spektakl "Diva Show" (2015),
  - Nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów WROSTJA za spektakl "Diva Show" (2015),
  - Plaster Kultury dla Najlepszego Spektaklu 2020 za spektakl "Klaus - obsesja miłości",
  - Wiosło Kultury w kategorii Wydarzenie w 2020 za spektakl "Klaus - obsesja miłości",
  - Wiosło Kultury w kategorii Wydarzenie w 2020 za spektakl "Śmierć i dziewczyna",
  - Nagroda Jury Młodych XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” (Zabrze 2022) dla Waldemara Zawodzińskiego za scenografię do spektaklu "Mężczyzna z różowym trójkątem",
  - Nagroda Publiczności na XVI Katowickim Karnawale Komedii za spektakl "Cudowna terapia" (2023).
 • jako jedyny teatr w Polsce wydajemy swoją własną, autorską gazetę - "Kulturalnik Łódzki", którą samodzielnie piszemy, składamy oraz dystrybuujemy w nakładzie 15.000 egzemplarzy,
 • wśród naszych działań okołoteatralnych znalazła się także między innymi wystawa fotograficzna inspirowana spektaklem "Niżyński", zatytułowana "Tańczyć rzeczy straszne" i przedstawiona podczas prestiżowego międzynarodowego festiwalu "Spotkania z Meyerholdem" (fotografie: Bartosz Wojciechowski, 2011),
 • w 2018 roku wydaliśmy profesjonalną realizację telewizyjną spektaklu "Niżyński". Płycie DVD towarzyszy ekskluzywne wydanie albumu z setkami zdjęć dokumentujących losy spektaklu na przestrzeni lat. W 2023 roku nagranie "Niżyńskiego" trafiło również na platformę teatralną Dramox,
 • realizujemy darmowe pokazy spektakli dla łodzian - w ten sposób, przed oficjalną premierą, pokazaliśmy szerokiej publiczności aż sześć razy najnowszy monodram Kamila Maćkowiaka "Mężczyzna z różowym trójkątem",
 • organizujemy spotkania, podczas których zapoznajemy Widzów z problematyką naszych spektakli - w przypadku przedpremiery spektaklu "Zombi" odbył się panel dyskusyjny dotyczący tematu uchodźstwa, a darmowym pokazom "Mężczyzny z różowym trójkątem" towarzyszyła konferencja z udziałem laureatki Literackiej Nagrody Nike Joanny Ostrowskiej oraz dra Andrzeja Kompy,
 • od lat działamy w fantastycznym zespole pełnym pasji :) 

Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Małgorzata Łukomska
Małgorzata Łukomska
Próg: 50 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Agnieszka Patura
Agnieszka Patura
Próg: 100 zł
Anonimowy patron
Próg: 89 zł
Sandra Jasiaczek
Sandra Jasiaczek
Próg: 89 zł