Twierdza Powszechna

W Patronite od 09.04.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1625

Liczba Patronów: 1145

Zostań Patronem
Kup na prezent
9 patronów
112 miesięcznie
972 łącznie

Koszt alternatywny blogowania

550 zł

miesięcznie

20%

osiągnięto

438 zł

brakuje

Wchodzimy tutaj na grząski grunt. Potraktujcie to jako mój odległy cel, ambicję.

Otóż o ile i tak na blogu piszę z pasji, to wytworzenie artykułu zajmuje czas. Ostatnio policzyłem, że zarówno samo zapisanie tekstu, a potem wstępna obróbka (korekta, jasnopis), jak i również wcześniejszy research (choćby zapoznanie się z materiałem omawianym), zajmuje trochę godzin w miesiącu. Lekką ręką deklarując: 40 h dla co najmniej 5 artykułów w miesiącu.

Stawka minimalna w Polsce wynosi na obecną chwilę 3000 zł/brutto. Dzieląc to na 21 dni roboczych, to 142,9 zł dniówki (8 h) brutto. Zaokrąglając, to stówa dziennie na rękę. Zatem niekiedy w bloga wkładam co najmniej tyle czasu, że można byłoby to policzyć na 1/4 etatu. Stąd te 550 zł (netto), według płacy minimalnej

Chcę zwrócić uwagę na to, że artykuły tekstowe w erpegowej blogosferze nie są kwestią luźnego napisania notatki w 15 czy 30 minut. Twórcy wkładają swój wysiłek oraz czas w to, aby ktoś miał o czym poczytać: w podróży, w przerwie w pracy czy kiedy chce kliknąć w swój RSS czy ścianę na Facebooku. Jak dobrze wiesz, te teksty powstawały, powstają i będą powstawać za darmo. To jednak sprawia, że blogowanie o grach fabularnych jest ulotne: raz ciekawe teksty się pojawiają, a raz nie ma czego przeglądać całymi tygodniami...

Pieniądze z Patronite i tak w pierwszej kolejności będą trafiały na poczet rozwoju bloga. Niemniej najpóźniej od tych 550 zł/miesięcznie będzie można ode mnie oczekiwać już nie "pisania z pasji", a bycia blogerem zawodowo.

Koszt domen bloga + upgrade planu WP na Premium

40 zł

miesięcznie

100%

osiągnięto

cel osiągnięty!

Koszt domeny bloga to 18$/rocznie Plan "Premium" na WordPress to 8$ miesięcznie , czyli 96$/rocznie. Zatem koszt roczny utrzymania bloga to 114$/rocznie. Przekłada się to na 9,5 dolarów miesięcznie. Patrząc na wyżyny kursu dolara w przeciągu ostatnich dwóch lat, te 40 zł/miesięcznie to bezpieczny kompromis.

Dlaczego plan "Premium" na WordPress? Daje to więcej możliwości dłubania w CSS bloga oraz (wreszcie!) podpięcie pod Google Analytics. Traktuję to jako wstęp do lepszego blogowania. Reszta kosztów jest specyficzna, bo ociera się o tzw. "koszt alternatywny" (ile czasu spędzić na pisaniu artykułu, researchu, korekcie, etc.) albo o jednorazowe wydatki (np.: podręcznik), więc jest to trudne do oszacowania.
Najnowsi Patroni
Erpegowe Piekiełko
Erpegowe Piekiełko
Próg: 12 zł
Jakub Kucharzewski
Jakub Kucharzewski
Próg: 12 zł
Aleksandra Sontowska
Aleksandra Sontowska
Próg: 12 zł
Jędrzej Śmietański
Jędrzej Śmietański
Próg: 12 zł
Michał Laskowski
Michał Laskowski
Próg: 16 zł
Marcin Zaród
Marcin Zaród
Próg: 12 zł