Twierdza Powszechna

W Patronite od 09.04.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1934

Liczba Patronów: 1512

Zostań Patronem
5 patronów
56 miesięcznie
328 łącznie

Koszt alternatywny blogowania

500 zł

miesięcznie

11%

osiągnięto

444 zł

brakuje

Wchodzimy tutaj na grząski grunt. Potraktujcie to jako mój odległy cel, ambicję.

Otóż o ile i tak na blogu piszę z pasji, to wytworzenie artykułu zajmuje czas. Ostatnio policzyłem, że zarówno samo zapisanie tekstu, a potem wstępna obróbka (korekta, jasnopis), jak i również wcześniejszy research (choćby zapoznanie się z materiałem omawianym), zajmuje trochę godzin w miesiącu. Lekką ręką deklarując: 40 h dla co najmniej 5 artykułów w miesiącu.

Stawka minimalna w Polsce wynosi na obecną chwilę 2800 zł/brutto. Dzieląc to na 21 dni roboczych, to 133,(3) zł dniówki (8 h) brutto. Zaokrąglając, to stówa dziennie na rękę. Zatem efektywnie w bloga wkładam co najmniej tyle czasu, że można byłoby to policzyć na 1/4 etatu na płący minimalnej Stąd te 500 zł.

Chcę zwrócić uwagę na to, że artykuły tekstowe w erpegowej blogosferze nie są kwestią luźnego napisania notatki w 15 czy 30 minut. Twórcy wkłądają swoj wysiłek oraz czas w to, aby ktoś miał o czym poczytać: w podróży, w przerwie w pracy czy kiedy chce kliknąć w swój RSS czy ścianę na Facebooku. Jak dobrze wiesz, te teksty powstawały, powstają i będą powstawać za darmo. To jednak sprawia, że blogowanie o grach fabularnych jest ulotne: raz ciekawe teksty się pojawiają, a raz nie ma czego przeglądać...

Pieniądze z Patronite i tak w pierwszej kolejności będą trafiały na poczet rozwoju bloga. Niemniej od tych 500 zł/miesięcznie będzie można ode mnie oczekiwać już nie "pisania z pasji", a bycia blogerem zawodowo.

Opłacony koszt prowadzenia bloga.

25 zł

miesięcznie

100%

osiągnięto

cel osiągnięty!

Z poprawką na fluktuację dolara oraz prowizję Patronite, uśredniam te 66$ rocznie na "25 zł miesięcznie". To koszt planu "Personal" na WordPressie (48$/rocznie) oraz domeny własnej (18$/rocznie). Zgodnie z opisem, to mój zasadniczy próg, który mnie ucieszy.

Upgrade planu WP na Premium

40 zł

miesięcznie

100%

osiągnięto

cel osiągnięty!

Plan "Premium" na WordPress to 8$ miesięcznie (96$/rocznie), czyli o 4$ więcej niż obecnie używany "Personal". Co to mi to da? Więcej możliwości dłubania w CSS bloga oraz (wreszcie!) podpięcie pod Google Analytics.

Traktuję to jako wstęp do lepszego blogowania. Reszta kosztów jest specyficzna, bo ociera się o tzw. "koszt alternatywny" (ile czasu spędzić na pisaniu artykułu, researchu, korekcie, etc.) albo o jednorazowe wydatki (np.: podręcznik), więc jest to trudne do oszacowania.