Magazyn Wizje

W Patronite od 16.03.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1227

Liczba Patronów: 1135

Zostań Patronem
Kup na prezent
12 patronów
325 miesięcznie
13 510 łącznie
„Wizje” to internetowe pismo literackie poświęcone fikcji. Od trzech lat tworzymy je w pięknej szacie graficznej i w rzetelnym opracowaniu redakcyjnym – bez żadnych ograniczeń i opłat.

O Autorze

„Wizje” to internetowe czasopismo literackie – jedyna w swoim rodzaju przestrzeń dla twórczości fikcjonalnej. Od trzech lat zapewniamy Wam darmowy, wygodny i nieograniczony dostęp do literatury najwyższej klasy: różnorodnej, starannie wybieranej, uważnie redagowanej. Wszystkie nasze teksty opatrzone są ilustracjami świetnych grafików i graficzek, którzy współpracują z nami już od lat.

Kiedy w 2018 roku rozpoczynaliśmy prace nad pierwszym wydaniem „Wizji”, nawet nie marzyliśmy o tym, że uda nam się opublikować aż dwanaście numerów pisma, wypełnionych prozą, poezją, dramatem, a także twórczością eksperymentalną. Poświęciliśmy je takim tematom jak „Zwierzęta”, „Ruiny”, „Przemoc” czy „Rodzina”. Nad każdą odsłoną pracowaliśmy bez wparcia finansowego, w wolnym czasie – niezależnie od studiów czy zatrudnienia.

Od dwóch lat przygotowujemy dla Was również Aktualnik – krytycznoliteracką odsłonę „Wizji”, którą na bieżąco uzupełniamy recenzjami, esejami i wywiadami o twórczości fikcjonalnej. Publikujemy również przedpremierowe fragmenty najciekawszej beletrystyki.

„Wizje” to także wydarzenia – imprezy literackie, slamy poetyckie i spotkania autorskie z najciekawszymi polskimi pisarzami i pisarkami: Julią Fiedorczuk, Adamem Kaczanowskim, Marcinem Mokrym czy Maciejem Topolskim.

„Wizje” to:

 • miejsce, w której najlepsza, rzetelnie redagowana fikcja literacka spotyka się ze sztukami wizualnymi
 • okazja na zetknięcie się ze znakomitą literaturą polską oraz zagraniczną (dotychczas publikowaliśmy m.in. utwory Johna Ashbery’ego, Thomasa Bernharda, Elisabeth Bishop, Andrzeja Sosnowskiego, Justyny Bargielskiej, Małgorzaty Lebdy, Wiesława Myśliwskiego, Zyty Rudzkiej, Natalii Malek, Adama Wiedemanna)
 • szansa na poznanie debiutujących pisarzy i pisarek, o których już niebawem będzie naprawdę głośno (m.in. Dorota Kotas – laureatka Nagrody Literackiej Gdynia)
 • przestrzeń pogłębionej i oryginalnej debaty o literaturze
 • możliwość lektury fragmentów znakomitych książek jeszcze przed ich premierą
il. Mikita Rasolka (do wierszy Ilony Witkowskiej) il. Mikita Rasolka (do wierszy Ilony Witkowskiej)

 

Wierzymy, że to dopiero początek naszej przygody! By dalej się rozwijać i poszerzać nasze horyzonty, by wciąż dzielić się z Wami wspaniałą literaturą, potrzebujemy Waszego wsparcia. Chcielibyśmy publikować jeszcze więcej świetnych tekstów w jeszcze bogatszej, bardziej nowoczesnej szacie graficznej, które dzięki profesjonalnym działaniom promocyjnym dotrą do szerszej grupy odbiorców i odbiorczyń. Marzymy również o tym, aby każda osoba zaangażowana w prace nad naszym pismem: autorzy, ilustratorki, redaktorzy – otrzymywała choćby skromne wynagrodzenie.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Kinga Sabak
Kinga Sabak
Próg: 20 zł
Agata Bielińska
Agata Bielińska
Próg: 10 zł
Matylda Szempruch
Matylda Szempruch
Próg: 10 zł
Jakub Kostrzewa-Dawidziuk
Jakub Kostrzewa-Dawidziuk
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 50 zł