Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Stowarzyszenie Mudita w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNasz pomysł narodził się w 2019 roku jako oddolna, lokalna inicjatywa wsparcia mam dzieci z niepełnosprawnościami. Rok później powstało Stowarzyszenie Mudita.
Budujemy świadomość społeczną, chcemy zmieniać wizerunek mam oraz innych opiekunek i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami. Walcząc z wykluczeniem, staramy się docierać do rodzin osób z niepełnosprawnościami w całej Polsce, także w małych miejscowościach, gdzie dostęp do wsparcia jest jeszcze trudniejszy.
Od lutego 2022 obejmujemy pomocą również osoby uchodźcze z niepełnosprawnościami i ich rodziny z Ukrainy.
POMOC WYTCHNIENIOWA:
● Latające Spa – jednorazowa chwila relaksu, która dociera prosto do domu albo na którą zapraszamy mamę lub inną osobę opiekującą się członkiem rodziny z niepełnosprawnością.
To może być zarówno sesja masażu, makijaż czy inny zabieg kosmetyczny, jak i np. pomoc w domowych obowiązkach, takich jak zakupy czy mycie okien, ugotowanie obiadu. Działamy w całej Polsce!
● Wolontariat wytchnieniowy – tworzymy sieci wsparcia polegające na łączeniu rodzin osób z niepełnosprawnością z wolontariuszami. Wolontariusz raz w tygodniu przez ok. 2–3 godziny spędza czas z dzieckiem lub dorosłą osobą z niepełnosprawnością. W tym czasie bliscy zyskują czas dla siebie, mogą odpocząć albo załatwić różne sprawy.
● Wydarzenia wytchnieniowe - strefy relaksu i spotkania, na które zapraszamy mamy dzieci z niepełnosprawnością lub całe rodziny z dziećmi. W trakcie wydarzeń organizujemy warsztaty, masaże, usługi kosmetyczne, koncerty relaksacyjne oraz przestrzeń do rozmów i spokojnego wypicia kawy. Dzieciom w tym czasie zabawy i atrakcje z naszymi animatorkami/animatorami.
● Wyjazdy wytchnieniowe – wyjazdy dla całych rodzin, na których każde dziecko ma zapewnioną opiekę wolontariusza/wolontariuszki przez kilka godzin dziennie. W tym czasie rodzice mają czas dla siebie. W trakcie wyjazdów organizujemy warsztaty, zajęcia i inne atrakcje dla dzieci, rodziców lub całych rodzin. Oferujemy również wsparcie psychologiczne wszystkim osobom uczestniczącym. Zapewniamy pełne wyżywienie i nocleg zarówno dla uczestniczek i uczestników, jak i wolontariuszy i wolontariuszek.
Reportaż o wyjeździe wytchnieniowym w 2022 na łamach Magazynu Integracja 3/2022: www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2024484.
POMOC PSYCHOLOGICZNA:
● Telefon zaufania – dzięki niemu bliscy osób z niepełnosprawnością mogą uzyskać anonimowe, bezpłatne wsparcie psychologiczne. W razie potrzeby udzielamy informacji o innych formach i kierunkach pomocy albo kierujemy do odpowiednich specjalistów.
● Grupy wsparcia online – cotygodniowe spotkania dla mam lub ojców dzieci z niepełnosprawnością, mające na celu wymianę doświadczeń i poszerzanie sieci wsparcia. Grupy wsparcia moderowane są przez osobę z przygotowaniem psychologicznym.
POMOC INFORMACYJNA:
● Zadania specjalne 007 – każdy może zwrócić się do nas z dowolnym pytaniem lub problemem związanym z niepełnosprawnością lub opieką, a my postaramy się odpowiedzieć i znaleźć rozwiązanie. Pomagamy również w kwestiach prawnych i administracyjnych, np. w uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności czy wynikających z tego uprawnień lub świadczeń.
● POWITALNIK – publikacja dla rodziców, którzy dowiadują się o niepełnosprawności dziecka. Zawiera ważne i przydatne informacje pomagające odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ubiegać się gwarantowane wsparcie finansowe, a także poradzić sobie z emocjami i stresem oraz zadbać o relacje w rodzinie.
POMOC DLA OSÓB UCHODŹCZYCH Z UKRAINY
Od początku wojny w Ukrainie realizujemy również program pomocy dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin z Ukrainy.
● Infolinia pomocowa – zapewnia wsparcie informacyjne dla osób z niepełnosprawnościami w kwestiach formalnych, administracyjnych, prawnych i pomoc w znalezieniu dostosowanych mieszkań, specjalistycznej opieki medycznej, sprzętów rehabilitacyjnych, placówek terapeutycznych.
● Asystentki rodzin w Krakowie i Warszawie pomagają osobom z niepełnosprawnościami w załatwieniu spraw urzędowych, dotarciu do urzędów i na wizyty lekarskie, zapewniają tłumaczenie w trakcie tych wizyt.
● Punkt Recepcyjny w Krakowie zapewnia tymczasowy nocleg, wyżywienie, opiekę psychologiczną, konsultacje prawne, pomoc informacyjną. Organizuje również lekcje języka polskiego. Punkt jest dostosowany do szczególnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
● Integracyjny Punkt Wsparcia w Warszawie dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin z Ukrainy i z Polski jest miejscem, gdzie będziemy organizować warsztaty i spotkania integracyjne, wytchnieniowe oraz edukacyjne. Punkt oferuje również konsultacje psychologiczne dla dzieci i dorosłych oraz lekcje języka polskiego.
● Program Wytchnieniowy – zapewniamy wsparcie wolontariuszy/wolontariuszek w opiece nad dzieckiem lub dorosłą osobą z niepełnosprawnością oraz organizujemy warsztaty relaksacyjne, twórcze i arteterapeutyczne dla dzieci i rodziców. Projekt działa w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.
PODCASTY MOCY – chcąc pokazać, jakie są realia rodzin, którym pomagamy, nagraliśmy cykl Podcastów Mocy – rozmów z osobami opiekującymi się bliskim z niepełnosprawnością.
Podcasty Mocy dostępne są na Spotify: https://open.spotify.com/show/5x1eQ6WqEd7hq9SsYHd0ZO.
NEWSLETTER – 2 razy w miesiącu wysyłamy informacje o naszych aktualnych działaniach oraz ciekawe treści związane z różnymi aspektami niepełnosprawności.
Zapisy: https://www.subscribepage.com/v5x9x7.
DWUJĘZYCZNY NEWSLETTER dla osób z Ukrainy co tydzień dostarcza przydatne informacje o wsparciu dostępnym w Polsce:
https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/y5w1g4.
Więcej informacji:
www.stowarzyszeniemudita.pl
FB: www.facebook.com/stowarzyszeniemudita
IG: www.facebook.com/stowarzyszeniemudita
mail: kontakt@stowarzyszeniemudita.pl
Wesprzyj działalność Autora Stowarzyszenie Mudita już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.