Avatar użytkownika

Andrzej Mańkowski

3
patronów
380 
miesięcznie
4 420 
łącznie
3
patronów
380 zł 4 420 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Dziękuję, że jesteś ze mną!

W najbliższych miesiącach otrzymane od Ciebie środki przeznaczę na rozwój projektu filmu dokumentalnego pt. "Bogdan Borusewicz. Ścigany".

Wspierając mnie, uzyskujesz dostęp do wszystkich publikowanych materiałów 3 dni przed ich premierą.
10 zł miesięcznie
Witaj w Klubie Nadzoru Filmowego, czyli w zamkniętej grupie na Fb skupiającej Patronów mojego profilu na Patronite.

W najbliższych miesiącach Klub ten będzie miejscem publikacji fotografii i wszelkich relacji making of z prac rozwojowych dotyczących filmu dokumentalnego pt. "Bogdan Borusewicz. Ścigany". Do tego dojdą konkursy filmowe z wyjątkowymi nagrodami, m.in. książkami zawierającymi imienne dedykacje od Bogdana Borusewicza.

Jeśli nie posiadasz konta na Fb - nic straconego: będziemy o wszystkim informować Cię drogą mejlową lub za pośrednictwem innego, wygodnego dla Ciebie komunikatora.
20 zł miesięcznie
Dziękuję za Twój wspaniały gest! Wpłacając po 20 zł/m-nie otrzymujesz
1) cyfrowy certyfikat Oficjalnego Partnera filmu dokumentalnego o Bogdanie Borusewiczu,
2) raz w miesiącu dodatkową relację podsumowującą postęp prac nad tym filmem,
3) wszystkie bonusy zawierające się w pakietach 10 zł i 5 zł.
40 zł miesięcznie
Dziękuję za Twoje niesamowite zaangażowanie! Wspierając mnie kwotą 40 zł/m-nie otrzymujesz: 1) moje wysokiej jakości cyfrowe zdjęcie z imienną dedykacją i podziękowaniami, 2) wszystkie bonusy zawierające się w pakietach 5, 10 i 20 zł.
80 zł miesięcznie
Dziękuję za Twoją wspaniałomyślność! Wsparcie na poziomie 80 zł / m-nie oznacza, iż otrzymujesz:
1) wysokiej jakości cyfrową fotografię ze mną i Bogdanem Borusewiczem - z naszymi imiennymi podziękowaniami i dedykacjami dla Ciebie, 2) prawo do umieszczenia Twojego nazwiska w napisach końcowych filmu o Bogdanie Borsuewiczu, 3) wszystkie bonusy wynikające z pakietów 5, 10, 20 i 40 zł.
100 zł miesięcznie
Dziękuję za Twoją hojność! Wspierając mnie kwotą 100 zł / m-nie otrzymujesz:
1) elegancką torbę naramienną wykonaną z materiałów ekologicznych - z logotypem prezentującym tytuł filmu "Bogdan Borusewicz. Ścigany", 2) wszystkie bonusy wynikające z pakietów 5, 10, 20, 40 i 80 zł.
200 zł miesięcznie
Dziękuję za Twoją wielkoduszność! Wsparcie na poziomie 200 zł / m-nie to naprawdę duży wkład w realizację filmu o Bogdanie Borusewiczu. W dowód wdzięczności oferuję Ci: 1) zaproszenie w charakterze gościa na wybrany dzień zdjęciowy do tego filmu (szczegóły i terminy do indywidualnego ustalenia), 2) wszystkie bonusy wynikające z pakietów 5, 10, 20, 40, 80 i 100 zł.
600 zł miesięcznie
Dziękuję za Twoją nadzwyczajną szczodrość! Wsparcie na poziomie 600 zł / m-nie uprawnia Cię do otrzymania jedynych w swoim rodzaju dowodów wdzięczności. Są nimi: : 1) cyfrowy certyfikat z tytułem Oficjalnego Mecenasa filmu o Bogdanie Borusewiczu 2) udział w zamkniętym procesie kolaudacji roboczych wersji filmu, 2) otrzymania wszystkie bonusy wynikające z pakietów 5, 10, 20, 40, 80, 100 i 200 zł.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Andrzej Mańkowski w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Andrzej Mańkowski. Filmy pod specjalnym nadzorem

Szanowni Państwo,

jestem reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Mam 50 lat. Mieszkam w Gdyni.

Pracuję jako filmowiec od ponad 20 lat. Mam na koncie 4 filmy fabularne, 14 dokumentalnych oraz kilkadziesiąt reportaży i programów tv. Otrzymałem wiele krajowych i zagranicznych nagród festiwalowych. Ich pełna lista znajduje się na moim profilu na portalu filmpolski.pl: https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1162914 

Mój filmowy dorobek został doceniony przez kapituły nagród kulturalnych Galion Gdyński i Denar Tczewski. Otrzymałem również brązowy medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

 

Dlaczego zdecydowałem się na Patronite?

Bo chcę prosić Was o wparcie w realizacji filmów dokumentalnych, których nie mogę zrealizować z powodu blokad polityczno - lobbystycznych.

 

Mój pierwszy "półkownik"

Problemy zaczęły się w styczniu 2016 r. Świeżo przejętemu przez partyjny personel Nadawcy Publicznemu przekazałem wówczas kopię emisyjną mojego 54-minutowego dokumentu pt. "W służbie narodu. Kulisy pracy MO i SB". Pracowałem nad tym filmem - jako zewnętrzny współpracownik Nadawcy - przez 2 lata. Oto link do jego zwiastuna:

W grudniu 2015 r. film został pozytywnie skolaudowany przez redaktorów, którzy w styczniu 2016 r. niestety potracili swoje posady u Nadawcy. Na ich miejsce przyszli ludzie z nadania partyjnego, którzy odesłali mój film na półkę, czyniąc z niego przysłowiowego "półkownika". Dlaczego? Z powodu mojego rzekomo niewłaściwego podejścia do byłych oficerów SB, którzy są bohaterami tego filmu. "Jak pan mógł z nimi tak normalnie rozmawiać?!" - krzyczała na mnie partyjna redaktorka. "Przecież to bandyci!". "Nie jestem sędzią, ale dokumentalistą." - odpowiedziałem. "Moją rolą nie jest ich oceniać, ale przedstawić ich opowieść widzom.". "Pan nic nie rozumie! Ich wszystkich trzeba napiętnować, a nie dawać im antenę!".

Bez premiery na antenie Nadawcy niestety nie mogłem tego filmu nigdzie udostępnić, gdyż naraziłbym się na wysoką karę finansową.

Było to dla mnie pierwsze w życiu zderzenie się z blokadą polityczną mojej twórczości filmowej. Polityki unikałem wcześniej jak ognia. Zawsze szukałem przede wszystkim intrygujących bohaterów. Liczyła się wyjątkowość ich historii, nic ponad to.

 

Veto transplantologów

Nie inaczej było w 2019 r. z moim kolejnym projektem dokumentalnym, który zatytułowałem "Droga powrotna". Jego bohaterem był prof. Jan Talar - lekarz, który od ponad 20 lat walczy o reformę krajowego systemu transplantologii. Prof. Talar zajmuje się wybudzaniem pacjentów w śpiączce, w tym także tych, u których orzeczono tzw. śmierć mózgu i zakwalifikowano jako dawców organów do przeszczepów. W wiodącej w kraju Instytucji Filmowej otrzymałem nawet na ten projekt dotację dewelopmentową, dzięki której powstał zwiastun filmu. Oto niepubliczny link do niego:

Schody zaczęły się przy kompletowaniu budżetu na produkcję filmu. Nadawca Publiczny umył ręce, zaś dyrektor Instytucji Filmowej oświadczył, że zasięgnął opinii lekarzy transplantologów i stanowczo odmawia przyznania dotacji na film o "hochsztaplerze" prof. Talarze, który swoją działalnością wyrządza polskiej transplantologii wielką szkodę wizerunkową.

 

"Ernest Wilimowski. Szaleństwo futbolu"

W 2021 r. zapaliłem się do projektu filmu dokumentalnego pt. "Ernest Wilimowski. Szaleństwo futbolu". Wilimowski to jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu. Jego nazwisko zna praktycznie każdy kibic. Jest to jednocześnie postać o dramatycznej biografii. Przed 1939 r. grał dla Polski. Po wybuchu wojny - dla III Rzeszy (był z pochodzenia Niemcem). Po wojnie osiadł w RFN. Jego nazwisko było w PRL-u synonimem zdrajcy. On sam uważał się po prostu za Ślązaka. Zmarł w zapomnieniu w 1997 r. Zdobyłem na produkcję tego filmu niemało listów polecających. Oto jeden z nich:

Niestety w wiodącej Instytucji Filmowej usłyszałem od szefa komisji eksperckiej, że państwo polskie nie będzie przekazywać środków na produkcję filmu o człowieku, który to państwo zdradził. Podobnie rzecz zaopiniował szef Redakcji Sportowej Nadawcy Publicznego.

 

"Bogdan Borusewicz. Ścigany"

Moim najnowszym projektem dokumentalnym pt. "Bogdan Borusewicz. Ścigany" nawet nie próbowałem zainteresować ani Nadawcy Publicznego, ani wiodącej Instytucji Filmowej. W obecnych realiach politycznych nie ma bowiem żadnych szans, by otrzymać z tych źródeł wsparcie na film o Bogdanie Borusewiczu - legendzie podziemia solidarnościowego z okresu PRL-u, a obecnie senatorze Koalicji Obywatelskiej.

Zaproponowałem Panu Bogdanowi realizację filmu o młodzieńczym okresie jego walki z komuną - okresie dającym się zamknąć datami 1968 - 1989. Otrzymałem zgodę. Oto jej skan:

 

Moja misja

Mimo kłębiących się przeszkód wciąż wierzę w swoje projekty dokumentalne - w to, że warto je zrealizować bez oglądania się na politykę czy czyjeś interesy. Bycie dokumentalistą traktuję bowiem jak misję ponad podziałami - działanie, które pozwala lepiej poznać i zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

Oficerowie SB - jacy by nie byli - opowiedzieli mi do kamery o szokujących kulisach swojej pracy. Nie kryli twarzy i nazwisk. To ważne dla nas wszystkich świadectwo tamtej epoki.

Prof. Talar przywraca zdrowie pacjentom, u których orzeczono tzw. śmierć mózgu. To niezaprzeczalny fakt, który sugeruje, że mamy do czynienia z czymś głęboko niepokojącym w procedurach medycznych towarzyszących transplantologii.

W Brazylii czeka na digitalizację taśma filmowa z zapisem legendarnego meczu Brazylia - Polska z Mistrzostw Świata w 1938 r. Mecz ten przegraliśmy wprawdzie 5:6, ale Ernest Wilimowski strzelił wówczas Brazylijczykom cztery gole, dzięki czemu z dnia na dzień stał się piłkarzem światowego formatu. Wilimowski po wojnie żałował decyzji o grze w piłkarskiej reprezentacji III Rzeszy. Smutki topił w alkoholu, wpędzając w traumę swoją rodzinę. Nie powstał do dziś żaden poważny film o nim. Wielu widzów - nie tylko kibiców i nie tylko z Polski - z pewnością chętnie obejrzałoby taki dokument.

Przygody Jamesa Bonda wydają się naiwną bajką w porównaniu z młodzieńczym okresem walki z komuną Bogdana Borusewicza. Ponad 20 lat ukrywania się, ucieczek, aresztów i zmagania z perfidnymi SB-ckimi intrygami. Podwójni agenci w szeregach Solidarności, pomoc zachodnich wywiadów, podziemna miłość i tajny ślub. Planuję dokument zrealizowany niczym dramat szpiegowski w stylu retro - z brawurowymi fabularyzacjami w komiksowej oprawie graficznej. Film, który zainteresuje niezwykłą biografią Borusewicza przede wszystkim młode pokolenie odbiorców.

 

Wesprzyj produkcję filmu pt.

BOGDAN BORUSEWICZ. ŚCIGANY

Ufam, że funkcjonując "pod nadzorem" i wsparciem społeczności Patronite będę w stanie zrealizować w pierwszej kolejności ten właśnie film. Jest to mój pierwszy cel do osiągnięcia na tym portalu. 

    

Budżet produkcji filmu wynosi 350 tys. zł.

Oficjalnym producentem jest firma HOP! Media należąca do mojej żony Beaty. Szeroko zakrojonymi staraniami udało jej się dotychczas pozyskać listy intencyjne na kwotę 185 tys. zł - głównie ze źródeł samorządowych województwa pomorskiego. Wierzę, że społeczność Patronite stanie się zbiorowym koproducentem filmu i przyczyni się do zebrania brakujących 165 tys. zł.

Planuję 16 dni zdjęciowych, z czego 10 to zdjęcia fabularyzowane z aktorami w studiu greenbox. Opowiedzenie historii Borusewicza za pomocą samych archiwaliów jest niestety niemożliwe z prostej przyczyny: tych archiwaliów jest tyle co nic. Borusewicz bowiem w latach 1968 - 1989 żył w permanentnej konspiracji, która wymuszała dyskrecję.

Sekwencje fabularyzowane będą najbardziej spektakularną, ale i najkosztowniejszą częścią filmu. Będą one zaopatrzone w komiksową scenografię typu rysunkowego stworzoną przez wspaniałego artystę Michała Araszewicza. Oto próbki jego pracy z cyklu dokumentalnego "Portrety wojenne":

  

Dziękuję za lekturę i zapoznanie się z przedstawionymi linkami i materiałami.

Serdecznie zapraszam Państwa do stania się Patronami mojego profilu. 

 

Cele Autora

Realizacja filmu dokumentalnego pt. BOGDAN BORUSEWICZ. ŚCIGANY
  • 165 000 zł miesięcznie
  • 164 620 zł brakuje
0%
Bogdan Borusewicz to - nie waham się tego tak nazwać - postać kluczowa dla polskiej transformacji ustrojowej roku '89. Pierwsze polityczne aresztowanie zaliczył jako 19-latek. Powód: rozprowadzanie antykomunistycznych ulotek w czasie rozruchów marcowych '68 roku. Borusewicz wmówił wtedy przesłuchującemu go oficerowi SB fikcyjną postać Andrzeja - studenta Politechniki Gdańskiej, który jakoby namówił Borusewicza do rozrzucania tych ulotek. Pół roku zajęło aparatowi SB przesłuchanie 424 Andrzejów, jacy studiowali wtedy na gdańskiej politechnice, by odkryć bluff Borusewicza.

To tylko jedna z tuzinów podobnie niesamowitych opowieści konspiracyjnych Borusewicza, z których chcę ułożył narrację filmu dokumentalnego o jego młodości. Jest to pierwszy cel, jaki postawiłem sobie, zakładając profil na portalu patronite.pl

Pragnę zaprosić wszystkich Państwa do wsparcia tej produkcji niewielką choćby kwotą. Nie jest to bowiem projekt, który mógłby w dzisiejszych realiach politycznych Polski otrzymać dotację od nadawcy publicznego czy z innych źródeł państwowych. Bogdan Borusewicz jest wciąż aktywnym politykiem - senatorem Koalicji Obywatelskiej.

Budżet produkcji filmu wynosi 350 tys. zł. Zdołaliśmy już zgromadzić listy intencyjne na 185 tys. zł Partnerami filmu zostali Gdański Fundusz Filmowy, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Europejskie Centrum Solidarności, Urząd Miasta Sopotu i prywatni przedsiębiorcy z Trójmiasta. Zebranie dzięki społeczności Patronite brakujących 165 tys. zł pozwoliłoby zrealizować film, a później nadać mu odpowiedni tok dystrybucyjny. Jego głównym punktem będą projekcje kinowe i poprojekcyjne spotkania publiczności z p. Bogdanem. Chcemy ich odbyć jak najwięcej, aby jak najszerzej docierać z osobistym świadectwem walki p. Bogdana o wolną i praworządną Polskę. Takie świadectwo jest szczególnie ważne dziś, gdy nasze wolności obywatelskie i praworządność znów są zagrożone.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Andrzej Mańkowski już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Marcin Chwiałkowski
Marcin Chwiałkowski
80 zł
Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
100 zł
Anna Fabrello
Anna Fabrello
200 zł
Małgorzata Antkowiak
Małgorzata Antkowiak
80 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.