Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Anna Tess Gołębiowska w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNazywam się Anna Tess Gołębiowska. Przez ostatnie cztery lata pracowałam w prasie lokalnej, ale zrezygnowałam ze stałego zatrudnienia, żeby móc poświęcić więcej czasu na aktywizm.
Jestem lewaczką, feministką, osobą LGBT+, identyfikuję się z ruchem Extinction Rebellion, choruję na celiakię i depresję. Razem z mężem wychowuję piątkę adoptowanych z fundacji kotów. Wcześniej nie miałam jednego miejsca w sieci, w którym zbierałabym swoje publikacje – zamieszczałam je na prywatnym profilu facebookowym, ale ginęły tam między zdjęciami kotków i tonami memów. W końcu zebrałam się i założyłam oficjalny profil, który umożliwia odsianie artykułów oraz komentarzy społeczno-politycznych od całej reszty. Znajdziecie go tutaj: Anna Tess Gołębiowska.
Uważam, że aktywizm jest niezbędny, by zmieniać świat – zarówno w postaci demonstracji ulicznych, jak i w postaci pracy u podstaw, takiej publikowanie materiałów edukacyjnych oraz udział w rozmaitych dyskusjach. Staram się też wspierać finansowo ważne inicjatywy – od dużych fundacji po małe zrzutki, np. na medyczną tranzycję. Niestety odkąd żyję od zlecenia do zlecenia, a depresja utrudnia mi przyjmowanie większej ilości, nie jestem w stanie wspomóc tylu osób i inicjatyw, co kiedyś.
Zajmuję się tematyką przemocy seksualnej, praw reprodukcyjnych, osób wykluczonych, osób LGBT+, osób cierpiących na choroby psychiczne, praw dzieci i praw kobiet. Skupiam się też na prawach zwierząt, oświacie, literaturze i popkulturze. Prywatnie jestem fanką fantastyki i nerdką.
Niezwykle ważną kwestią są dla mnie prawa reprodukcyjne i przypominanie, że aborcja jest prawem człowieka. Poruszanie tego tematu w miasteczku powiatowym jest trudniejsze niż w stolicy, a jednak udało nam się zmobilizować do wyjścia na ulice kilka tysięcy osób.
Nie wszystko da się przekazać w czasie wiecu, więc publikowałam też w sieci, m.in. tekst „Nie wierzę, że nadal trzeba tłumaczyć takie podstawy, czyli aborcja jest prawem człowieka, do kurwy nędzy!”.
Jako ofiara przemocy seksualnej, zarówno wspieram inne osoby, które padły jej ofiarami, jak i staram się szerzyć wiedzę związaną z tym zagadnieniem. Angażowałam się w liczne ruchy, takie jak #MeToo, #ThisIsNotConsent czy #TeżNieKrzyczałam.
O przemocy seksualnej oraz o tym, jak wpływa ona na późniejsze budowanie związku, rozmawiałam też z Katarzyną Dobrzyńską z kobieta.wp.pl.
Ania pierwszy raz odważyła się opowiedzieć swoją historię tak szczegółowo – wyliczając sytuacje, podając inicjały sprawców. Zrobiła to ze wściekłości na sąd, który zachował się skandalicznie i wyrokiem skrzywdził 14-latkę, bo ta "nie krzyczała w czasie gwałtu". – Dla każdego gwałt jest czymś strasznym, to nie jest coś, na co da się przygotować czy uodpornić. A jednocześnie jest czymś przeraźliwie powszechnym – mówi dobitnie.
Cały tekst jest dostępny tutaj.
Ponieważ Polska jest homofobicznym i transfobicznym krajem, walka o prawa osób LGBT+ jest szczególnie ważna. W ramach akcji #MuremZaJankiem uczestniczyłam w sprzeciwie wobec „stref wolnych od LGBT”. Na łamach „Wiadomości Wrzesińskich” opublikowałam artykuł „Nie jestem ideologią!” – wywiad z Oliwią Natalią Jankowiak – był to pierwszy we Wrześni coming out na łamach prasy lokalnej. Niedawno wystąpiłam w podcaście „pok0chawszy” prowadzonym przez Rienkę Kasperowicz. Wspólnie z Elią Królem opowiadaliśmy o transpłciowości i transfobii.
Zajmuję się szeroką tematyką. Za reportaż „Film »Kler« i kler wrzesiński” zostałam nominowana do nagrody SGL Local Press 2018. Relacjonowałam strajk nauczycieli i pisałam o ciemnych stronach e-learningu. Jeszcze zanim sama założyłam strój Podręcznej, walcząc o prawo do aborcji, rozważałam symbolikę czerwonych sukni w tekście „Opowieść Podręcznej. Lektura powieści Margaret Atwood w czasach Donalda Trumpa i »dobrej zmiany«”. Uwielbiam też rozmawiać z ludźmi. Oto przykładowe przeprowadzone przeze mnie wywiady: „Gale są miłe, ale przed nami wiele pracy” (rozmowa z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk), „Świat, który chciałabym zobaczyć” (rozmowa z Samanthą Shannon), „Jenny Blackhurst to pisarka, która wie, jak ukryć zwłoki” oraz „Czy to wciąż jest fantastyka” (rozmowa z autorkami cyberpunkowych opowiadań).
Ponieważ we Wrześni brak programu kastracji zwierząt właścicielskich, a wokół samego zabiegu krąży wiele mitów, starałam się je rozwiać i odpowiedzieć na wątpliwości właścicieli psów i kotów, m.in. w tekście „Jesteśmy odpowiedzialni za gatunki, które oswoiliśmy. Zalety i wady sterylizacji”.
Angażuję się w liczne akcje charytatywne, a także staram się je inicjować. W listopadzie 2020 roku wsparłam mojego męża w organizacji akcji „I Ty możesz zostać (e)fantastycznym Mikołajem”. Udało nam się zachęcić do udziału w niej około 100 osób, dzięki czemu przygotowaliśmy 12 paczek dla dzieci z rodzinnego domu dziecka oraz z rodziny zastępczej. Łączna wartość prezentów wyniosła około 11-12 tysięcy złotych. Relacja z akcji znajduje się tutaj.
Wesprzyj działalność Autora Anna Tess Gołębiowska już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.