Brygida Sordyl

W Patronite od 17.02.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 3158

Liczba Patronów: 3253

Zostań Patronem
Kup na prezent
1 patron
20 miesięcznie
4 550 łącznie
Śpiew to rzecz którą odczuwam, rozumiem i potrafię. Spędzam z nim ogrom czasu, nie tylko ucząc czy koncertując, ale przede wszystkim przenosząc go do przestrzeni mojego własnego życia - do mojego DOMU. Tym działaniem pragnę zachęcić innych aby śpiew poza sztuką i rzemiosłem był dla nas bliskością.

O Autorze

Nazywam się Brygida Sordyl i na co dzień zajmuję się śpiewem ludowym Żywiecczyzny. Ci z Was, którzy mnie znają wiedzą, jak prężnie staram się działać na rzecz kultury ludowej tego regionu. Ostatnio wpadłam na kolejny pomysł/działanie. Tak wiem, wiem – znów kolejna rzecz. Jednak po ostatnim projekcie „Do Kołyski” odezwało się do mnie wiele osób z zapytaniem, czy jest to jednorazowe działanie, czy będzie ono kontynuowane. Oczywiście bardzo bym tego chciała, jednak sami wiecie – KORONAWIRUS, a co za tym idzie: zakazy, nakazy, brak pracy, wspólnych spotkań śpiewaczych. Mając w głowie mnóstwo pomysłów, wybrałam jeden –> kontynuacja warsztatów pieśni online oraz KONCERTY DOMOWE. 

Jeden z nich możecie obejrzeć w linku poniżej.
Ów koncert był finałem projektu stypendialnego MKiDN. 

Kalendarium Pieśni Żywieckiej

Co to jest? Na czym będzie polegało to działanie? Jaka jest potrzeba na jego realizację? 
Kalendarium Pieśni Żywieckiej zgodny z rokiem obrzędowym i agrarnym to cykl pieśni pochodzących z Żywiecczyzny. Celem projektu jest poszerzenie repertuaru tego regionu, a przede wszystkim zachęcenie do śpiewania pieśni nie tylko na scenie w ramach konkursu, festiwalu czy koncertu, ale przywrócenie jej naturalnej funkcjonalności w życiu codziennym, czyli w naszym DOMU. 

Całość zadania składać się będzie z dwóch modułów:

Pierwszym z nich będzie cykl posiadów śpiewaczych pieśni ludowych Żywiecczyzny, w formie warsztatów online, gdzie każdorazowo poruszać będę inną tematykę pieśniarską, poszerzając tym samym świadomość kulturową mieszkańców Żywiecczyzny. Podczas spotkań w sieci poznawać będziemy pieśni, zgodne z kalendarzem obrzędowym i agrarnym tego regionu. Do każdego rodzaju pieśni dołączony będzie krótki wykład o danej tematyce, jak również informacje na temat pochodzenia pieśni, kontekście jej wykonania czy informatorach, którzy tę pieśń podali.

Drugim modułem zadania będą Koncerty Domowe, które odbywać się będą po każdym bloku warsztatowym jako jego podsumowanie. Domowe dlatego, ponieważ będą one nagrywane w przestrzeni prywatnych domostw, czyli w naturalnym środowisku pieśni i jej wykonawców. 

Koszt całego przedsięwzięcia to 45 000 złotych.

Wszystkie wydarzenia będą dostępne w sieci, dla każdego, za darmo!!!

W obecnych czasach, kiedy nie możemy swobodnie spotykać się na wspólnym śpiewie, z racji nowych obostrzeń i zagrożenia epidemiologicznego, "Kalendarium Pieśni Żywieckiej" będzie doskonałą alternatywą wspólnego spędzania wolnego czasu. Dzięki posiadom śpiewaczym poznacie nowe melodie, poszerzycie znajomość repertuaru pieśniarskiego Żywiecczyzny oraz nauczycie się stosować, charakterystyczne dla tego regionu, zdobienia wokalne. Natomiast Koncerty Domowe staną się ciekawą formą spędzania czasu na wspólnym śpiewie. Uczestnicząc w nich staniesz się jednocześnie gościem w naszym domu jak również przyjmującym nas u siebie gospodarzem.  

Co ważne materiały przeze mnie nagrane staną się niejako biblioteką melodii i tekstów Żywiecczyzny, małą platformą wirtualnej edukacji dostępnej dla każdego na długie lata.  

Oczywiście zawsze jest coś jeszcze - aby móc realizować to przedsięwzięcie na najwyższym poziomie, potrzebuję Waszej pomocy, to ona pozwoli na realizację działań, które przysłużą się nam wszystkim. Opłacenie realizatorów dźwięku, obrazu, wynajem pomieszczeń do nagrań oraz praca nad materiałem dydaktycznym każdorazowo udostępnianym. 

Dlatego zapraszam Cię, abyś został/została moim Patronem, a jednocześnie współtwórcom tego przedsięwzięcia. "Kalendarium Pieśni Żywieckiej" może stać się również Twoim małym, wielkim dziełem przy okazji służąc kolejnym pokoleniom. I pamiętaj:

Móc śpiewać to radość, ale śpiewać wspólnie to radość OGROMNA.

 

Pomysłów w mojej "małej" głowie jest jeszcze dużo więcej, jednak wiem, że aby robić coś na jak najwyższym poziomie, należy działać rozważnie i priorytetować kolejne pomysły, dzięki temu będę mogła dać z siebie wszystko i zrealizować ten wieloetapowy projekt  na 100% moich możliwości. 

Jednak jeśli uda mi się zrealizować, dzięki wsparciu PATRONITE, Kalendarium Pieśni Żywieckiej w wymarzonym kształcie, to w planach mam nagranie albumu dwupłytowego dla dzieci, który zawierać będzie pieśni kołysankowe, pieśni dziecięce oraz bajki, boje i gawędy z regionu Żywiecczyzny.  

 

Jeśli chcesz poznać mnie bardziej kilka słów o mnie:

Brygida Sordyl - etnomuzykolog, altowiolistka, śpiewaczka, zwolenniczka i propagatorka powrotu do wykonywania pieśni w tradycyjnej manierze górali żywieckich. Absolwentka Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach, a obecnie wykładowca skrzypiec ludowych oraz śpiewu tradycyjnego, na wydziale Muzyka Tradycyjna. Absolwentka studium doktoranckiego w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Instruktor śpiewu oraz kierownik kapeli w Zespole Regionalnym „Magurzanie” z Łodygowic. Kierownik Zespołu Regionalnego „Lipowianie” z Lipowej. Reaktywatorka, instruktorka i śpiewaczka grupy śpiewaczej „Magurzanki”. Członkini i współzałożycielka folkowej kapeli „PoPieronie”, a także instruktor śpiewu i skrzypiec w Fundacji Braci Golec. Jest Stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także laureatką Nagrody Marszałka Województwa śląskiego. Poza pracą dla regionu współtworzy audycję "Źródełko" Polskiego Radia Dzieciom. Pochodzi z Pietrzykowic koło Żywca.

Poniżej prezentuje działań dotychczasowych.  

  • Warsztaty śpiewacze online "Do Kołyski" - Zrealizowane w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • I warsztaty w ramach "Kalendarium Pieśni Żywieckiej" - Pieśnin ło Kłochaniu

  • Realizacja reżysersko-muzyczna tradycji zadusznych w regionie żywieckim z Zespołem Regionalnym "Magurzanie":

 

  • Realizacja reżysersko-muzyczna tradycji Wigilijnych z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca "Lipowianie":


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Antek Wandzel
Antek Wandzel
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 20 zł
Kacper Sordyl
Kacper Sordyl
Próg: 5 zł