Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Drukarz w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyCześć!
Typografia to kawał historii zaczynający się już kilka tysięcy lat temu. Jednak za ojca typografii uważa się Johannesa Geansfleischa Gutenberga z Moguncji, który wynalazł maszynkę do odlewania czcionek i udoskonalił prasę drukarską. Moja przygoda z tą techniką rozpoczęła się w latach osiemdziesiątych w rodzinnej Nowej Rudzie, gdzie w 1946 roku powstała pierwsza, powojenna szkoła dla wszystkich zawodów poligraficznych. Szkoły już nie ma a mi i moim pięciu kolegom z klasy przypadło być ostatnim "wypuszczonym" rocznikiem maszynistów typograficznych w Polsce. Po wielu latach wróciłem do zawodu, ratując małą drukarnię na wrocławskim Nadodrzu o nazwie Typodruk. Poniżej wywiad z założycielem i poprzednim właścicielem. Zecernia i niektóre maszyny zostały sprzedane, musiałem więc zaczynać praktycznie od zera.
Zaangażowałem w to swoją Fundację Klub Innowatora z nadzieją, że trendy z zachodu, pozwolą nie tylko na utrzymanie tego miejsca ale również na jego rozwój. Wszystkie oszczędności zostały przelane na konto Fundacji i zaczęła się przygoda z typografią. Niestety moda na letterpress (obecna, modna nazwa druku wypukłego) dopiero raczkuje w Polsce a rachunki trzeba płacić. Utrzymanie tego miejsca obecnie stoi pod znakiem zapytania ale nawet jeśli nie uda się tu zostać, będe nadal prowadził swoją działalność edukacyjną.
Na kanale youtube publikuję firmy przybliżające zawód drukarza i zecera, czyli dwóch nierozłącznych profesjii, dzięki którym było możliwe drukowanie chociażby książek. Dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwiedziłem polskie muzea związane z Czarną Sztuką i staram się zintegrować to środowisko. Byłem również w kilku miejscach poza Polską a mój apetyt na zwiedzanie takich miejsc jest baaardzo duży. Zaproszenia płyną z całego świata (w obie strony), dzięki czemu moja działalność jest widoczna nie tylko w Polsce.
Na Otwartej 12 organizuję warsztaty, wystawy młodych artystów, organizuję praktyki i staże. Mam nadzieję, że w krótce będę mógł podejmować przyszłych adeptów typografii na dłuższe praktyki, zakończone egzaminem.
Drukarnię odwiedzają również drukarze, zecerzy i zecerki, którzy nie tylko wspominają dawne czasy świetności typografii ale czasami pracują razem ze mną lub zostawiają pamiątki, które można oglądać w czasie zwiedzania. Niektóre z nich czynnie używam w procesie przygotowania i druku akcydensów. Drukuję bilety wizytowe, wizytówki, papeterie, bilety, vouchery, metki i małe postery do formatu B4. Bardzo często w procesie pomagają mi praktykanci, których do tej pory było ponad trzydziestu, w tym zza granicy. Miło patrzy się jak przelogowują się z "fontów" na "czcionki". Jak powiedział jeden drukarz w czasie wywiadu "typografia jest dla wszystkich, którzy mają kontakt ze słowem tym, czym anatomia dla studentów medycyny".
Zapraszam Was do wspierania moich działań i składanie zamówień. Wszystkie zebrane pieniądze zasilają konto Fundacji Klub Innowatora.
Do zobaczenia na Otwartej 12!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.