Avatar użytkownika

Drukarz

2
patronów
72 
miesięcznie
10 888 
łącznie
2
patronów
72 zł 10 888 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Garamont
Dziękuję Ci, że wszedłeś w świat typografii i postanowiłeś wesprzeć moje działania. Garamont to nazwa dziesięcipunktowego stopnia pisma (1 pkt typograficzny to 0,3759 mm w systemie Didota) . To jeden z najpopularniejszych stopni stosowanych w druku książek, dlatego fajnie by było, gdybyś użył tego stopnia wsparcia do zasilenia podstawowych potrzeb ;-) Serdecznie dziękuję za użycie garamonta w złożeniu przyszłości tego miejsca ;-)
12 zł miesięcznie
Cycero
Dziękuję za wsparcie! Cycero to nazwa dwunastopunktowego stopnia pisma. Dwa punkty naprawdę robi różnicę! Dzięki temu niewielkiemu dodatkowi znajdziesz się w Drukarni na specjalnie przygotowanej liście osób wspierających Drukarnię!
24 zł miesięcznie
Półkwadrat
Zaczyna się robić grubo. Dziękuję serdecznie za dołożenie się do utrzymania Drukarni! Dwudziestoczteropunktowe czcionki używane były do druku średnich tytułów w gazetach. To między innymi takim stopniem pisma drukowane będą cytaty, które otrzymasz w formie kartki pocztowej raz w miesiącu. Wydrukowane metalową czcionką, być może z grafiką albo innym ciekawym dodatkiem . Staniesz się również jednym z członków specjalnej grupy na Facebooku, w której będę publikował nowinki z życia zodziennego Drukarni, zanim jeszcze dowie się o tym świat!
48 zł miesięcznie
Kwadrat
Wyrazy uznania za wsparcie historii drukarstwa! Kwadrat to czterdzieści osiem punktów i bardzo popularny stopień używany do mierzenia szerokości kolumn w składzie książek. Dzięki temu wsparciu masz wszystkie nagrody z poprzednich progów , ale dodatkowo możesz decydować o tym jaki cytat znajdzie się na wysłanej do Ciebie kartce. Poza tym, kiedy odwiedzisz mnie na Otwartej 12, kawę czy turecką herbatę będę Ci nalewał w każdych ilościach ;-)
100 zł miesięcznie
Przyjaciel Drukarni*
Bardzo przyda się Twoja pomoc. Dziękuję! Przy takiej kwocie, oprócz wszystkich nagród z poprzednich progów, raz na trzy miesiące przygotuję dla Ciebie zestaw 100 wizytówek, które wprowadzą Cię w świat elity posługującej się tak wytwornymi biletami.
(*minimalny czas wspierania to 3 miesiące)
300 zł miesięcznie
Mecenas drukarstwa
Wielkie dzięki! To już poważna kwota dla Drukarni ale zapewne też dla Ciebie. Jeżeli zdecydujesz się aż na takie wsparcie, to jestem pod dużym wrażeniem! Jestem też do Twojej dyspozycji raz w miesiącu. Możesz się umówić na konkretny dzień i przyjechać sam/sama albo ze znajomymi*. Zapewnię Wam nie tylko podróż po historii typografii, ale zorganizuję warsztaty z linorytu lub składu biletu wizytowego, który będziecie mogli sobie wydrukować sami na 150-letniej prasie lub wydrukuję Wam większą ilość na czechosłowackiej maszynie typograficznej Grafopress. Oczywiście możesz sobie wybrać pomiędzy wizytą a drukiem 100 wizytówek raz w miesiącu.** Nagrody z poprzednich progów oczywiście przyjdą do Ciebie pocztą.

*4 osoby razem z "Gutenbergiem"
** wybór pomiędzy wizytą()sam lub z 3 osobami) a 100 wizytówek drukowanych czcionką w jednym kolorze na dostępnym papierze.
500 zł miesięcznie
Gutenberg!
Cześć Czarnej Sztuce! Stajesz się oficjalnym Honorowym Ambasadorem Fundacji! Bardzo dziękuję za Twoją hojność. Oprócz wszystkich poprzednich nagród, będziesz co miesiąc otrzymywał specjalne podziękowania oraz każdy wewnętrzny produkt przygotowany przez Drukarnię na przykład poster, katalog czy książkę. Po trzech miesiącach udzielania wsparcia otrzymasz oficjalny dokument przyznania tytułu Honorowego Ambasadora Fundacji. Oczywiście drukowany czcionką, na papierze ręcznie czerpanym z pieczęcią lakową. Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Drukarz w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Cześć!

Mam na imię Maciek i jestem maszynistą typograficznym. W 1993 roku skończyłem Technikum Poligraficzne w Nowej Rudzie jako ostatni rocznik w tym zawodzie. Od 2017 roku przejąłem wrocławską drukarnię i postanowiłem ją szeroko udostępnić i edukować. Wesprzyj mnie a ocalisz kawał historii.

Cześć!

Typografia to kawał historii zaczynający się już kilka tysięcy lat temu. Jednak za ojca typografii uważa się Johannesa Geansfleischa Gutenberga z Moguncji, który wynalazł maszynkę do odlewania czcionek i udoskonalił prasę drukarską. Moja przygoda z tą techniką rozpoczęła się w latach osiemdziesiątych w rodzinnej Nowej Rudzie, gdzie w 1946 roku powstała pierwsza, powojenna szkoła dla wszystkich zawodów poligraficznych. Szkoły już nie ma a mi i moim pięciu kolegom z klasy przypadło być ostatnim "wypuszczonym" rocznikiem maszynistów typograficznych w Polsce. Po wielu latach wróciłem do zawodu, ratując małą drukarnię na wrocławskim Nadodrzu o nazwie Typodruk. Poniżej wywiad z założycielem i poprzednim właścicielem. Zecernia i niektóre maszyny zostały sprzedane, musiałem więc zaczynać praktycznie od zera.

Zaangażowałem w to swoją Fundację Klub Innowatora z nadzieją, że trendy z zachodu, pozwolą nie tylko na utrzymanie tego miejsca ale również na jego rozwój. Wszystkie oszczędności zostały przelane na konto Fundacji i zaczęła się przygoda z typografią. Niestety moda na letterpress (obecna, modna nazwa druku wypukłego) dopiero raczkuje w Polsce a rachunki trzeba płacić. Utrzymanie tego miejsca obecnie stoi pod znakiem zapytania ale nawet jeśli nie uda się tu zostać, będe nadal prowadził swoją działalność edukacyjną.

Na kanale youtube publikuję firmy przybliżające zawód drukarza i zecera, czyli dwóch nierozłącznych profesjii, dzięki którym było możliwe drukowanie chociażby książek. Dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwiedziłem polskie muzea związane z Czarną Sztuką i staram się zintegrować to środowisko. Byłem również w kilku miejscach poza Polską a mój apetyt na zwiedzanie takich miejsc jest baaardzo duży. Zaproszenia płyną z całego świata (w obie strony), dzięki czemu moja działalność jest widoczna nie tylko w Polsce.

Na Otwartej 12 organizuję warsztaty, wystawy młodych artystów, organizuję praktyki i staże. Mam nadzieję, że w krótce będę mógł podejmować przyszłych adeptów typografii na dłuższe praktyki, zakończone egzaminem. 

Drukarnię odwiedzają również drukarze, zecerzy i zecerki, którzy nie tylko wspominają dawne czasy świetności typografii ale czasami pracują razem ze mną lub zostawiają pamiątki, które można oglądać w czasie zwiedzania. Niektóre z nich czynnie używam w procesie przygotowania i druku akcydensów. Drukuję bilety wizytowe, wizytówki, papeterie, bilety, vouchery, metki i małe postery do formatu B4. Bardzo często w procesie pomagają mi praktykanci, których do tej pory było ponad trzydziestu, w tym zza granicy. Miło patrzy się jak przelogowują się z "fontów" na "czcionki". Jak powiedział jeden drukarz w czasie wywiadu "typografia jest dla wszystkich, którzy mają kontakt ze słowem tym, czym anatomia dla studentów medycyny"

Zapraszam Was do wspierania moich działań i składanie zamówień. Wszystkie zebrane pieniądze zasilają konto Fundacji Klub Innowatora.

Do zobaczenia na Otwartej 12!

 

Cele Autora

Koszty stałe utrzymania Drukarni
  • 2 730 zł
  • Cel osiągnięty!
100%
Dzięki osiągnięciu tego celu będziecie mogli zwiedzać to miejsce. Nie będe musiał zamykać Drukarni na Otwartej 12 i uratujemy to bogate w historię miejsce. Dziękuję za wkład!

Do kwoty zalicza się czynsz z wodą (ok. 1600 zł)+telefony i internet (300 zł), energia elektryczna (średnio 300 zł), leasing (500 zł), podatek od nieruchomości (30 zł)
Nowe wałki
  • 5 000 zł
  • Cel osiągnięty!
100%
Dzieki tej kwocie nadal będe mógł się poświęcić drukarstwu! Zebrane pieniądze pozwolą nie tylko na zaznajamianie praktykantów z tajnikami Czarnej Sztuki, wykonywanie druków dla Was, ale pozwolą też na realizację i dzielenie się z Wami wizytami w róznych ciekawych miejscach związanych z tym umierającym zawodem. Otrzymałem zaproszenia od drukarzy z Czech, Węgier, Holandii, Francji, Argentyny czy USA. Co ważne, będę mógł wrócić do pisania książek, które będę już mógł drukować na Otwartej 12!
Zakup maszyny do przygotowania twardych polimerów
  • 10 000 zł
  • Cel osiągnięty!
100%
Dzięki tej używanej maszynie będziecie dostawać niesamowite kartki i podziękowania a Drukarnia zyska dodatkowe wsparcie, które przyda się do realizacji komercyjnych zamówień. Posłuży również praktykantom do przygotowania ich prac. Mam nadzieję, że dzięki tej maszynie uzyskamy większe pole działania, niezależność a w przyszłości więcej zarobimy na utrzymanie Drukarni i zakup innych potrzebnych narzędzi.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Drukarz już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Adam Badura
Adam Badura
48 zł
Ola Józefczyk
Ola Józefczyk
12 zł
Maciej Harabasz
Maciej Harabasz
24 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.