Avatar użytkownika

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

3
patronów
200 
miesięcznie
4 760 
łącznie
3
patronów
200 zł 4 760 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Wygląda na to, że lubisz FKŻ. Dziękujemy, że chcesz współtworzyć nasz festiwal. Każda, nawet najmniejsza kwota, ma dla nas znaczenie i każdą postaramy się wydać jak najlepiej. Już dzięki takiemu wsparciu, które może wydawać się symboliczne, masz realny wpływ na to, co i w jakiej formie i skali prezentujemy podczas FKŻ.

Jesteśmy dumni, że chcesz być częścią FKŻ! To dla nas wiele znaczy. Dziękujemy!

20 zł miesięcznie
Dziękujemy za Wasze zaufanie!

Jak możemy się Wam odwdzięczyć?

Co powiecie na to, że będziecie otrzymywać od nas specjalny newsletter, w którym podzielmy z Wami naszymi inspiracjami — książkami, muzyką, filmami, działaniami artystycznymi, które tworzą później oś programową FKŻ. Jako pierwsi dowiecie się też wszystkiego o koncercie Szalom 2023, z którym po 3 latach przerwy w końcu wracamy na ulicę Szeroką. Będą też bonusy związane z artystami, którzy w tym roku wystąpią na największej scenie prezentującej współczesną muzykę żydowską na świecie.

Zostawimy Wam też miejsce na zadawanie pytań, na które odpowiedź otrzymacie w liście od FKŻ (to taki nasz newsletter, który jest bardziej osobistym listem niż tradycyjnym zbiorem newsów).
50 zł miesięcznie
To naprawdę wspaniałe uczucie, że chcesz nas wesprzeć taką istotną kwotą.

Każdy Patron z tego i wyższych progów otrzyma dostęp do zamkniętej grupy na FB. To tutaj poznacie innych Patronów i członków zespołu FKŻ oraz Chederu. Pokażemy
Wam kulisy organizacji festiwalu, jako pierwsi dowiecie się o planowanych wydarzeniach.
To jest też miejsce, w którym możemy się złapać i pogadać - o festiwalu, kulturze żydowskiej, o Kazimierzu, o bliskowschodniej kuchni i właściwie o wszystkim, co przyjdzie Wam do głowy.

Dodatkowo wyślemy do Was pocztówkę z Izraela, Berlina lub Stanów, kiedy tylko znowu się tam wybierzemy.
Zdradzimy Wam w kilku słowach (jak to na pocztówkach), co tam właściwie robimy!

Oczywiście należą się Wam też wszystkie wyrazy naszej wdzięczności z poprzednich progów.
100 zł miesięcznie
Wow! Ta kwota to już naprawdę bardzo odczuwalne wsparcie - wykorzystamy to najlepiej, jak potrafimy.

W ramach podziękowania dostaniecie pierwszeństwo w zakupie biletów na wydarzenia FKŻ. Większość z nich wyprzedaje się już w dniu ogłoszenia sprzedaży, ale Wy będziecie mieli możliwość kupienia ich przed innymi.

Odwdzięczymy się oczywiście także wszystkimi nagrodami z poprzednich progów.
250 zł miesięcznie
To już etap współtworzenia FKŻ i kultowego koncertu Szalom na Szerokiej. Przy takim wsparciu możemy odwdzięczyć się Wam przede wszystkim robiąc najlepszy FKŻ i najlepszy Szalom jaki jest tylko możliwy! Ale nagrody też będą.


Należą Ci się wszystkie niespodzianki z poprzednich progów, a dodatkowo, otrzymasz od nas pierwszeństwo wejścia na koncerty i zajęcia najlepszych miejsc - trzymamy dla Ciebie miejsce w sektorze VIP zaraz przy scenie Szalom.

Zaprosimy Cię też na backstage koncertu Szalom na Szerokiej, żebyś mógł_a zobaczyć, jak organizacja tak dużego festiwalu i koncertu wygląda „od kuchni”. Zapewniamy najlepszą opiekę oraz indywidualne oprowadzanie przez kogoś z naszego pozytywnie zakręconego festiwalowego zespołu.
400 zł miesięcznie
To dla nas ogromne wsparcie, za które należy się coś naprawdę wyjątkowego.

Dlatego, oprócz nagród z wszystkich poprzednich progów, zorganizujemy dla Ciebie (i osoby towarzyszącej) wyjątkową kolację w Chederze przed koncertem Szalom na Szerokiej lub w innym wspólnie ustalonym terminie.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to największe na świecie wydarzenie prezentujące współczesną kulturę żydowską z Izraela i całej Diaspory. Jest kulminacją całorocznej działalności Stowarzyszenia, która jest prowadzona w Chederze - całorocznym klubie festiwalu na krakowskim Kazimierzu.

Każdego roku, na krakowskim Kazimierzu, FKŻ pokazuje kulturę żydowską w całym jej bogactwie: zarówno tę tradycyjną, mocno osadzoną w religijności, jak też tę, która odpowiada i reaguje na współczesne trendy kultury i popkultury. FKŻ jest miejscem dla wszystkich - dla młodych i starszych, dla tych szukających przygody intelektualnej i tych, którzy oczekują po prostu dobrej zabawy. A wszystko to po to, aby wielokulturowa Polska była nie tylko pobożnym życzeniem, ale faktem. 

Festiwal Kultury Żydowskiej organizujemy od 1988 roku. Podczas 10 dni FKŻ i przez cały rok w Chederze – festiwalowym domu kultury – można osobiście doświadczyć tego, czym jest współczesna kultura żydowska. Choć jesteśmy najbardziej znanym krakowskim wydarzeniem kulturalnym za granicą i w całej Polsce, nasza działalność jest związana ściśle z Kazimierzem, który dzięki festiwalowi po latach zapomnienia odzyskuje swoją wielokulturową tożsamość. 

Festiwal jest po to, by dawać radość, by cieszyć się różnorodnością, by czerpać z niej inspiracje i zmieniać świat na lepszy. Nie uprawiamy 'sztuki dla sztuki' - jesteśmy dla Was, twardo stąpamy po ziemi, reagujemy na ważne aktualne sprawy. Chcemy zaprosić Was do udziału w naszych działaniach - abyście mogli nie tylko cieszyć się festiwalowymi i chederowymi wydarzeniami, ale też abyście mieli swój udział w ich powstawaniu, a przez to mogli stać się częścią procesu zmiany świata. 

TUTAJ znajdziecie więcej filmów z FKŻ

 

DLACZEGO PROSIMY WAS O WSPARCIE?

W tym roku prosimy Was o wsparcie finansowe realizacji koncertu 'Szalom na Szerokiej' , który wraca po trzyletniej przerwie, spowodowanej pandemią. Koncert ten zawsze był ogromnym wyzwaniem logistycznym i finansowym, ale przez lata nauczyliśmy się jego organizacji niemal do perfekcji.  Z założenia 'Szalom' jest koncertem bezpłatnym i takim też chcielibyśmy go nadal utrzymać, ale w związku z ogromnym wzrostem cen chcieliśmy poprosić Was, abyście pomogli nam pokryć część kosztów technicznych, kupując honorowy bilet na koncert: może być to pojedyncza wpłata albo wsparcie comiesięczne. 

W tym roku koszty programowe i techniczne organizacji 'Szalom na Szerokiej' sięgną 1 miliona złotych - zdecydowana większość kosztów jest pokrywana ze źródeł publicznych (Miasto Kraków, MKiDN, Województwo Małopolskie). Pozostała część – z grantów z polskich i zagranicznych instytucji i osób prywatnych. O ile w przypadku pozostałych koncertów, na które obowiązują bilety wstępu część ich kosztów możemy pokryć właśnie z zysków z biletów, tak w tym przypadku ich nie ma, bo koncert jest bezpłatny. 

Na naszej stronie internetowej możecie poznać historię koncertu 'Szalom na Szerokiej', posłuchać niezapomnianych i ważnych wykonań, przeczytać anegdoty związane z koncertem, a  poniżej czeka na Was playlista 'Szalom na Szerokiej' z jeszcze większą porcją klipów z 'Szalom'. 

 

 

Poprzez Wasze zaangażowanie, chcielibyśmy też zmieniać sposób uczestnictwa w kulturze na partycypację w procesie tworzenia wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy Was, abyście w tych czasach byli nie tylko odbiorcami, konsumentami kultury, ale też jej współtwórcami i mecenasami.

fot. Paweł Mazur

 

fot. Michał Ramus

 

fot. Paweł Mazur

 

fot. Michał Ramus

 

fot. Michał Ramus

 

fot. Michał Ramus

 

fot. Michał Ramus

 

FKŻ WCZORAJ, DZISIAJ I JUTRO

W latach 80-tych Janusz Makuch i Krzysztof Gierat postanowili dotknąć tabu, jakim przez lata komunizmu była kultura polskich Żydów. Miało to być jednorazowe wydarzenie, ale to publiczność, która szczelnie wypełniła salę kina Mikro i jej entuzjazm zmotywowali Janusza i Krzysztofa do organizacji kolejnych edycji!

Z małego lokalnego wydarzenia, które miało przypomnieć, jaki wkład mieli Żydzi w rozwój naszego społeczeństwa i kultury, FKŻ stał się światowym liderem w prezentacji współczesnej kultury żydowskiej, przyczynił się do rewitalizacji Kazimierza i odegrał niesłychanie ważną rolę w odbudowaniu społeczności żydowskiej naszego kraju.

Festiwal dla wielu Polaków jest pierwszym zetknięciem z autentyczną kulturą żydowską, ale też dla wielu Żydów jest początkiem odkrywania i rozumienia własnej tożsamości. 

Obecnie każda edycja FKŻ to ponad 100 wydarzeń: od koncertów i imprez DJ-skich, poprzez wykłady, dyskusje, seminaria, warsztaty, aż po zwiedzania i projekty artystyczne, z kultowym koncertem „Szalom na Szerokiej”, który mamy nadzieję już wkrótce powróci na Kazimierz. Każdego roku na festiwal przyjeżdżało z Polski i z zagranicy ponad 30 000 gości. W czasie pandemii Prolog do 30. FKŻ odbył się prawie wyłącznie online – zrealizowaliśmy 80 wydarzeń, które trafiły do ponad 1 200 000 osób na całym świecie, a w 2021, podczas edycji hybrydowej na żywo w wydarzeniach wzięło niemalże 6 000 osób, a online – ponad 17 000!

To również Wy, nasza publiczność, zmotywowaliście nas do otwarcia Chederu. Mówiliście: dlaczego tylko 10 dni? Dlaczego FKŻ nie trwa cały rok? No i od 12 lat festiwal trwa cały rok – w Chederze, dając Wam nie tylko możliwość poznania kultury żydowskiej, ale też przybliżając oryginalne smaki z Izraela. 

Festiwalowe koncerty i wykłady można oglądać na żywo na naszej platformie streamingowej. Nagrania są dostępne po premierze nieodpłatnie przez cały rok. 

fot. Bartosz Dittmar
fot. Bartosz Dittmar
fot. Edyta Dufaj
fot. Edyta Dufaj

 

KTO ORGANIZUJE FKŻ?

Janusz Makuch jest pomysłodawcą, założycielem FKŻ i jego dyrektorem od samego początku. Wspólnie z Kasią, Edytą, Ulą, Michaliną i Robertem – grupą osób doświadczonych w organizacji wydarzeń kulturalnych, wspieranych przez dział księgowości, przez cały rok pracuje nad przygotowaniem kolejnych edycji festiwalu, programu w Chederze, specjalnego programu dla wolontariuszy i dla krakowskich seniorów. 

Dla nas – pracujących na co dzień w biurze festiwalowym i w Chederze, dla naszych wolontariuszy (w tym wolontariuszy seniorów), FKŻ to nie tylko wydarzenie, praca nad nim to nie ‘etat’. To dla nas sposób na życie. Zapraszamy Was, abyście również i Wy spróbowali, jak to jest, gdy FKŻ jest częścią Waszego życia. 

Jesteśmy jednym z większych beneficjentów środków publicznych w Krakowie, dlatego też - oprócz zamawianych przez nas co dwa lata prywatnych audytów budżetu, Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła u nas szczegółową kontrolę w roku 2015, która zakończyła się pozytywną opinią na temat naszych działań i wydatkowania środków. Podobnie kontrola Krajowej Izby Administracji Skarbowej w roku 2023 nie wykazała żadnych uchybień w realizacji projektów finansowanych ze środków UE. 

Gwarantujemy Wam również, ze każda złotówka przekazana na naszą działalność statutową zostanie wydana rozmyślnie, z poszanowaniem przepisów prawa i zasad społecznych. 

 

fot. Michał Ramus
fot. Edyta Dufaj
fot. Michał Ramus
fot. Edyta Dufaj
fot. Michał Ramus

 

Cele Autora

Szalom na Szerokiej - kultowy koncert FKŻ w sercu Kazimierza!
  • 150 000 zł
  • 145 240 zł brakuje
3%
Jewish Woodstock; największa scena muzyki żydowskiej na świecie; najlepsza muzyka i atmosfera; najważniejszy koncert lata; najbardziej oczekiwany koncert roku; powód, dla którego warto przyjechać na Kazimierz z drugiego krańca świata - to tylko kilka z określeń, jakie przez lata słyszeliśmy o koncercie Szalom na Szerokiej – kulminacji każdej edycji FKŻ.

W tym roku wracamy na Szeroką po trzyletniej przerwie i zapraszamy Was na 6-godzinne święto muzyki żydowskiej w sobotę, 1 lipca 2023 od godziny 18.00 - z gośćmi specjalnymi!

Liraz, debiutowała na festiwalowej scenie w ubiegłym roku. Jej koncert wzbudził ogromne emocje, również przez to, że razem z izraelskimi muzykami na scenie wystąpiły artystki z Iranu. Bardzo pragnęliśmy, aby to przesłanie solidarności z wszystkimi kobietami na świecie, którym odebrano głos popłynęło ze sceny koncertu 'Szalom na Szerokiej'.

Na naszej scenie swoje 20-lecie będzie obchodził kultowy izraelski zespół Boom Pam, a gośćmi specjalnymi ich koncertu będą ... Neta Elkayam, Shai Tsabari i Kutiman! Czy można wyobrazić sobie bardziej spektakularny skład?

Ulica Szeroka będzie znowu centrum świata żydowskiego! Pokażemy Wam całą różnorodność współczesnej muzyki żydowskiej - od klezmerskiej po psychodeliczną!

Wstęp na koncert zawsze był i pozostanie bezpłatny, abyście wszyscy mogli z niego skorzystać. Nie musimy Wam mówić, że tegoroczne koszty organizacji koncertu wzrosły niemalże dwukrotnie. W tym roku sięgną one prawie 1 miliona złotych. Chcielibyśmy zaprosić Was - naszą festiwalową publiczność, abyście stali się współorganizatorami koncertu. Możecie zostać jego mecenasami i przekazywać nam środki co miesiąc, albo dokonać jednorazowej wpłaty - może to być Wasz honorowy bilet na koncert.

Jeżeli każdy z około 15 000 gości zakupiłby taki bilet za 20 PLN, to otrzymalibyśmy 300 000 PLN, które pokryłyby niemalże połowę kosztów technicznych organizacji koncertu (wynajem sceny, świateł, nagłośnienia, obsługa sprzętu, ochrona itp.)

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Doprzytomniacz :)
Doprzytomniacz :)
100 zł
Robert Leder
Robert Leder
50 zł
Renata Leder
Renata Leder
50 zł
Piotr Mróz
Piotr Mróz
250 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.