Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite Regulamin Kup na prezentNie jesteś zalogowany
W Patronite od 05.05.2021
Ranking Autorów
Miesięczne wsparcie: 2349
Liczba Patronów: 3201
Każdego roku, na krakowskim Kazimierzu, FKŻ pokazuje kulturę żydowską w całym jej bogactwie: zarówno tę tradycyjną, mocno osadzoną w religijności, jak też tę, która odpowiada i reaguje na współczesne trendy kultury i popkultury. FKŻ jest miejscem dla wszystkich - dla młodych i starszych, dla tych szukających przygody intelektualnej i tych, którzy oczekują po prostu dobrej zabawy. A wszystko to po to, aby wielokulturowa Polska była nie tylko pobożnym życzeniem, ale faktem.
Festiwal Kultury Żydowskiej organizujemy od 1988 roku. Podczas 10 dni FKŻ i przez cały rok w Chederze – festiwalowym domu kultury – można osobiście doświadczyć tego, czym jest współczesna kultura żydowska. Choć jesteśmy najbardziej znanym krakowskim wydarzeniem kulturalnym za granicą i w całej Polsce, nasza działalność jest związana ściśle z Kazimierzem, który dzięki festiwalowi po latach zapomnienia odzyskuje swoją wielokulturową tożsamość.
Festiwal jest po to, by dawać radość, by cieszyć się różnorodnością, by czerpać z niej inspiracje i zmieniać świat na lepszy. Nie uprawiamy 'sztuki dla sztuki' - jesteśmy dla Was, twardo stąpamy po ziemi, reagujemy na ważne aktualne sprawy. Chcemy zaprosić Was do udziału w naszych działaniach - abyście mogli nie tylko cieszyć się festiwalowymi i chederowymi wydarzeniami, ale też abyście mieli swój udział w ich powstawaniu, a przez to mogli stać się częścią procesu zmiany świata.
TUTAJ znajdziecie więcej filmów z FKŻ
DLACZEGO PROSIMY WAS O WSPARCIE?
Wasze wsparcie jest nam potrzebne po to, abyśmy pomimo wielu zmian, jakie zaszły na świecie i w nas samych w ciągu ostatnich lat - mogli nadal realizować naszą misję i działania, które tak lubicie; aby kolejne edycje Festiwalu Kultury Żydowskiej i wydarzenia w Chederze mogły się odbyć, ale też abyście Wy - bez względu na to, gdzie będziecie - mogli w nich bezpłatnie uczestniczyć dzięki specjalnej platformie streamingowej, którą co roku udoskonalamy, aby maksymalnie oddawała atmosferę FKŻ. W tym roku chcemy też za Wasze datki dostosować naszą stronę i platformę streamingową do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Niemalże połowa naszego rocznego budżetu pochodzi ze źródeł publicznych (Miasto Kraków, MKiDN, Województwo Małopolskie). Pozostała część – z grantów z polskich i zagranicznych instytucji i osób prywatnych. Prawie 10% budżetu festiwalowego stanowiły – do 2019 roku – wpływy z biletów na wydarzenia FKŻ.
Nie jesteśmy jedynymi, którzy boleśnie odczuli negatywne skutki pandemii. W naszym przypadku oznacza to spadek dotacji o ponad 30% i 5-krotnie mniejsze wpływy ze sprzedaży biletów.
W tym roku zrealizujemy 31. edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej – będzie to kolejna edycja poświęcona żywiołom. Po ziemi (2019) i ogniu (2020 i 2021) w tym roku pokażemy Wam, jaką symbolikę i funkcję ma w judaizmie woda, pokażemy również żydowską odpowiedź na kryzys klimatyczny. Jak co roku – nie zabraknie też aktualnych tematów, odnoszących się do kryzysu uchodźczego oraz do antysyjonizmu, który staje się coraz częściej sposobem mówienia o Izraelu.
Mamy nadzieję, że przyjedziecie na Kazimierz w ostatnie dni czerwca i pierwsze dni lipca 2022. Dla tych, którzy nie będą mogli – przygotowaliśmy wygodną, funkcjonalną i bezpłatną platformę, dzięki której udział w wydarzeniach FKŻ będzie łatwiejszy, bez konieczności szukania nas na YouTube, Facebooku i innych serwisach internetowych.
Liczymy, że pomożecie nam nadrobić nie tylko utracone wpływy z biletów na wydarzenia, ale też zmniejszone lub wycofane z powodu pandemii dotacje.
Poprzez Wasze zaangażowanie, chcielibyśmy też zmieniać sposób uczestnictwa w kulturze na partycypację w procesie tworzenia wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy Was, abyście w tych czasach byli nie tylko odbiorcami, konsumentami kultury, ale też jej współtwórcami i mecenasami.
FKŻ WCZORAJ, DZISIAJ I JUTRO
W latach 80-tych Janusz Makuch i Krzysztof Gierat postanowili dotknąć tabu, jakim przez lata komunizmu była kultura polskich Żydów. Miało to być jednorazowe wydarzenie, ale to publiczność, która szczelnie wypełniła salę kina Mikro i jej entuzjazm zmotywowali Janusza i Krzysztofa do organizacji kolejnych edycji!
Z małego lokalnego wydarzenia, które miało przypomnieć, jaki wkład mieli Żydzi w rozwój naszego społeczeństwa i kultury, FKŻ stał się światowym liderem w prezentacji współczesnej kultury żydowskiej, przyczynił się do rewitalizacji Kazimierza i odegrał niesłychanie ważną rolę w odbudowaniu społeczności żydowskiej naszego kraju.
Festiwal dla wielu Polaków jest pierwszym zetknięciem z autentyczną kulturą żydowską, ale też dla wielu Żydów jest początkiem odkrywania i rozumienia własnej tożsamości.
Obecnie każda edycja FKŻ to ponad 100 wydarzeń: od koncertów i imprez DJ-skich, poprzez wykłady, dyskusje, seminaria, warsztaty, aż po zwiedzania i projekty artystyczne, z kultowym koncertem „Szalom na Szerokiej”, który mamy nadzieję już wkrótce powróci na Kazimierz. Każdego roku na festiwal przyjeżdżało z Polski i z zagranicy ponad 30 000 gości. W czasie pandemii Prolog do 30. FKŻ odbył się prawie wyłącznie online – zrealizowaliśmy 80 wydarzeń, które trafiły do ponad 1 200 000 osób na całym świecie, a w 2021, podczas edycji hybrydowej na żywo w wydarzeniach wzięło niemalże 6 000 osób, a online – ponad 17 000!
To również Wy, nasza publiczność, zmotywowaliście nas do otwarcia Chederu. Mówiliście: dlaczego tylko 10 dni? Dlaczego FKŻ nie trwa cały rok? No i od 12 lat festiwal trwa cały rok – w Chederze, dając Wam nie tylko możliwość poznania kultury żydowskiej, ale też przybliżając oryginalne smaki z Izraela.
W 2022 roku chcemy zorganizować naszą kolejną edycję FKŻ z Waszym udziałem oraz serię wydarzeń w Chederze. Mamy nadzieję, że pomiędzy 24 czerwca a 3 lipca wpadniecie do naszego festiwalowego namiotu na Kazimierzu, albo dołączycie do nas dzięki platformie streamingowej, którą dla Was stworzyliśmy. Niedługo ogłosimy szczegóły programu.
KTO ORGANIZUJE FKŻ?
Janusz Makuch jest pomysłodawcą, założycielem FKŻ i jego dyrektorem od samego początku. Wspólnie z Kasią, Edytą, Julią, Robertem, Pawłem – grupą osób doświadczonych w organizacji wydarzeń kulturalnych, wspieranych przez dział księgowości i Michalinę w social mediach, przez cały rok pracuje nad przygotowaniem kolejnych edycji festiwalu, programu w Chederze, specjalnego programu dla wolontariuszy i dla krakowskich seniorów. Niemalże połowa członków biura festiwalowego to byli wolontariusze FKŻ. Przyszli do nas zafascynowani kulturą żydowską, chcieli stać się częścią tego wspaniałego wydarzenia i zostali z nami na dobre.
Dla nas – pracujących na co dzień w biurze festiwalowym i w Chederze, dla naszych wolontariuszy (w tym wolontariuszy seniorów), FKŻ to nie tylko wydarzenie, praca nad nim to nie ‘etat’. To dla nas sposób na życie. Zapraszamy Was, abyście również i Wy spróbowali, jak to jest, gdy FKŻ jest częścią Waszego życia.
Jesteśmy jednym z większych beneficjentów środków publicznych w Krakowie, dlatego też - oprócz zamawianych przez nas co dwa lata prywatnych audytów budżetu, Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła u nas szczegółową kontrolę w roku 2015, która zakończyła się pozytywną opinią na temat naszych działań i wydatkowania środków.
Gwarantujemy Wam również, ze każda złotówka przekazana na naszą działalność statutową zostanie wydana rozmyślnie, z poszanowaniem przepisów prawa i zasad społecznych.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
Wygląda na to, że lubisz FKŻ. Dziękujemy, że chcesz współtworzyć nasz festiwal. Każda, nawet najmniejsza kwota, ma dla nas znaczenie i każdą postaramy się wydać jak najlepiej. Już dzięki takiemu wsparciu, które może wydawać się symboliczne, masz realny wpływ na to, co i w jakiej formie i skali prezentujemy podczas FKŻ oraz w naszym domu kultury Cheder.
Jesteśmy dumni, że chcesz być częścią FKŻ! To dla nas wiele znaczy. Dziękujemy!
Patroni: 0
Dziękujemy za Wasze zaufanie!
Jak możemy się Wam odwdzięczyć?
Co powiecie na to, że raz na dwa miesiące otrzymacie od nas specjalny newsletter, w którym podzielmy z Wami naszymi inspiracjami — książkami, muzyką, filmami, działaniami artystycznymi, które tworzą później oś programową FKŻ.
Zostawimy Wam też miejsce na zadawanie pytań, na które odpowiedź otrzymacie w liście od FKŻ (to taki nasz newsletter, który jest bardziej osobistym listem niż tradycyjnym zbiorem newsów).
Patroni: 0
To naprawdę wspaniałe uczucie, że chcesz nas wesprzeć taką istotną kwotą.
Każdy Patron z tego i wyższych progów otrzyma dostęp do zamkniętej grupy na FB. To tutaj poznacie innych Patronów i członków zespołu FKŻ oraz Chederu. Pokażemy
Wam kulisy organizacji festiwalu, jako pierwsi dowiecie się o planowanych wydarzeniach. To jest też miejsce, w którym możemy się złapać i pogadać - o festiwalu, kulturze żydowskiej, o Kazimierzu, o bliskowschodniej kuchni i właściwie o wszystkim, co przyjdzie Wam do głowy.
Dodatkowo wyślemy do Was pocztówkę z Izraela, Berlina lub Stanów, kiedy tylko znowu się tam wybierzemy.
Zdradzimy Wam w kilku słowach (jak to na pocztówkach), co tam właściwie robimy!
Oczywiście należą się Wam też wszystkie wyrazy naszej wdzięczności z poprzednich progów.
Patroni: 1
Musimy się poznać! I to najlepiej osobiście :) Jak to zrobimy? Mamy dwa pomysły!
Zorganizujemy dla Was indywidualne warsztaty z puli warsztatów festiwalowych (ruszymy z nimi jak liczba Patronów tej puli przekroczy 10) albo zaprosimy Was do naszej kawiarni i domu kultury Cheder na najlepszą kawę parzoną po izraelsku. Natomiast jeśli nie będziecie mogli przyjechać do Krakowa, pomożemy Wam zaparzyć ją w waszych domach podczas specjalnego spotkania online.
W ramach podziękowania dostaniecie również pierwszeństwo w zakupie biletów na wydarzenia FKŻ (kiedy już będziemy mogli zorganizować je „na żywo”). Większość z nich wyprzedaje się już w dniu ogłoszenia sprzedaży, ale Wy będziecie mieli możliwość kupienia ich przed innymi.
Odwdzięczymy się oczywiście także wszystkimi nagrodami z poprzednich progów.
Patroni: 0
Przy takim wsparciu możemy odwdzięczyć się Wam przede wszystkim robiąc najlepszy FKŻ jaki jest tylko możliwy! Ale nagrody też będą.
Należą Ci się wszystkie niespodzianki z poprzednich progów, a dodatkowo, otrzymasz od nas pierwszeństwo wejścia na koncerty i zajęcia najlepszych miejsc. Zaprosimy Cię też za kulisy jednego z naszych wydarzeń, żebyś mógł_a zobaczyć, jak to organizacja tak dużego festiwalu wygląda "od kuchni". Raz w roku zorganizujemy też specjalne, kameralne spotkanie dla Patronów ("na żywo" lub online), być może uda nam się zaprosić dla Was jakiegoś specjalnego gościa.
Patroni: 0
To dla nas ogromne wsparcie, za które należy się coś naprawdę wyjątkowego.
Dlatego, oprócz nagród z wszystkich poprzednich progów, zrobimy Wam osobiste oprowadzanie po Kazimierzu! Pokażemy nasze ulubione miejsca, oraz te związane z festiwalem. Opowiemy anegdoty, pokażemy Wam tę dzielnicę od strony, której nie znajdziecie w żadnym przewodniku, a po spacerze zaprosimy Was do Chederu na najlepszą kawę, którą zaparzy dla Was sam Dyrektor FKŻ.
Patroni: 0
Promowani autorzy
Pomoc