Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyChociaż stanowią jedną czwartą wszystkich wydarzeń festiwalu, to koncerty przysporzyły mu niezwykłej popularności i są magnesem przyciągającym na krakowski Kazimierz około 30 000 osób z całego świata, które chcą poznać różnorodność współczesnej muzyki żydowskiej. Od kameralnych koncertów i DJ-parties w Namiocie FKŻ, poprzez koncerty na głównej scenie muzycznej FKŻ w synagodze Tempel i Muzeum Inżynierii i Techniki, po spektakularny „Szalom na Szerokiej”. Od koncertów muzyki kantoralnej, klezmerskiej, przez pijuty i muzykę mizrachową, aż po jazz, hip hop, rock i inne gatunki muzyczne twórczo interpretujące żydowską tradycję.
Festiwal ma Wam dawać radość, cieszyć i inspirować różnorodnością zarówno kultury żydowskiej, jak i całego świata, w końcu by zmieniać ten świat na lepszy. Nie uprawiamy 'sztuki dla sztuki' - jesteśmy dla Was, twardo stąpamy po ziemi, reagujemy na ważne aktualne sprawy. Chcemy zaprosić Was do udziału w naszych działaniach - abyście mogli nie tylko cieszyć się festiwalowymi wydarzeniami, ale też byście – jako Patroni FKŻ – mieli swój udział w ich powstawaniu, a przez to mogli stać się częścią procesu zmiany świata.
Naszymi narzędziami w dążeniu do celu są edukacja i szeroko rozumiana kultura, a muzyka zajmuje tutaj centralne miejsce.
TUTAJ znajdziecie więcej klipów z koncertów FKŻ
W trakcie 33 zrealizowanych dotychczas edycji FKŻ zaprosiliśmy Was na ponad 600 wydarzeń muzycznych: oprócz uwielbianego przez Was „Szalom na Szerokiej”, były to koncerty w synagodze Tempel, Collegium Maius, Muzeum Inżynierii i Techniki, na statkach pływających po Wiśle, w Alchemii, Hevre, Teatrze Nowym, synagodze Kupa, na dachu ‘Okrąglaka” na Placu Nowym, szalone Jazz Klez Sessions w Alchemii, DJ parties na Barce, na Placu Targowym, w Hevre, ale graliśmy również w Tel Awiwie, Berlinie, Brukseli, Berkeley i San Francisco.
Na festiwalowych scenach wystąpili najważniejsi artyści żydowskiej i izraelskiej sceny muzycznej: Chava Alberstein, Shlomo Carlebach, Itzhak Perlmann, Yasmin Levy czy Shlomo Bar i Habreera Hativeet, David Krakauer, laureaci Grammy Award - Frank London z zespołem The Klezmatics, Balkan Beat Box, Kronos Quartet, Matisyahu, Karim Suleyman, Steve Bernstein, Roberto Rodriguez, Liraz, jak również wybitni artyści z Polski: Ewa Demarczyk, Sława Przybylska, Mikołaj Rogiński, Paweł Szamburski, Mikołaj Trzaska, Jan Emil Młynarski oraz Marcin Masecki.
Inicjowaliśmy współpracę polskich i zagranicznych artystów, m.in. Capelli Cracoviensis z Chórem Kantorów z Jerozolimy, Airis String Quartet z kantorem Yaakovem Lemmerem i The Sway Machinery, Big Band Akademii Muzycznej z Frankiem Londonem, jak też unikatowy projekt Klezmer Small Stars – zespół Deborah Strauss i Jeffa Warschauera oraz trzech nastoletnich skrzypaczek z Krakowa.
Na FKŻ prezentowane są również projekty przełomowe dla polskiego świata kultury muzycznej i kultury żydowskiej, jak chociażby pierwszy w Polsce (i w tej część Europy) koncert kantorek, przygotowany specjalnie dla nas; połączenie hip-hopu z muzyką klezmerską w wykonaniu Davida Krakauera i Josha Dolgina aka DJ SoCalled; jako pierwsi zaczęliśmy prezentować nie tylko muzykę żydów europejskich - klezmerską, ale też muzykę sefardyjską i mizrachową.
Występ na Festiwalu Kultury Żydowskiej dla wielu artystów jest ważnym momentem w ich karierze, zabiegają o przyjazd do Krakowa przez wiele lat, a dla innych, jak np. w przypadku zespołu A-wa – staje się początkiem międzynarodowej kariery.
34. FKŻ, który potrwa od 25 do 29 czerwca 2025 roku to po raz kolejny duża dawka współczesnej muzyki żydowskiej z całego świata, w tym projekty, które powstają specjalnie na nasze zamówienie (jak pn. koncert pieśni Mordechaja Gebirtiga w wykonaniu Bester Quartet i Mai Belsitzman, czy też (zamykający tegoroczny FKŻ) 'Koncert Kantorów', podczas którego zadebiutują w synagodze Tempel kantorzy młodego pokolenia. Wróci też do Krakowa Frank London, a wraz z nim - ogromna dawka prawdziwej muzyki klezmerskiej!
A skoro mówimy o powrotach, to wymieńmy jeszcze dwa.
Pierwszy z nich to powrót do synagogi Tempel, która po dwóch latach znowu będzie główną sceną koncertową FKŻ.
Drugi wielki powrót to .... powrót koncertu 'Szalom na Szerokiej'! W sobotę, 28 czerwca od godziny 18.00 tak, jak w minionych latach będziemy wspólnie tańczyli i celebrowali pokój i wzajemny szacunek.
Jak napisaliśmy wcześniej, koncerty stały się wizytówką festiwalu, a 'Szalom na Szerokiej' jest marką samą w sobie. Dla wielu osób jest to kwintesencja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, dla innych - niezwykłą okazją, by być razem, by - niezależnie od naszych przekonań i tożsamości - współnie z innymi cieszyć sięróżnorodnością naszego świata.
Koncert 'Szalom na Szerokiej' zawsze był i nadal będzie bezpłatny. Jednakże jego koszty są ogromne, bo sięgają 800 tysięcy złotych, z czego koszty techniczne stanowią ponad połowę.
Sporą część pokrywamy z dotacji Miasta Krakowa, MKiDN, Taube Foundation, Koret Foundation, ale w obliczu wciąż rosnących kosztów (m.in. inflacja, wzrost minimalnej stawki godzinowej) - te dotacje pokrywają coraz mniejszą część kosztów, a o nowe dotacje jest coraz trudniej.
Dlatego też każda złotówka jest dla nas bardzo ważna. Zarówno wsparcie jednorazowe, jak też subskrypcja pomogą nam przygotować i zrealizować koncert 'Szalom na Szerokiej' jak zawsze wysokim poziomie zarówno artystycznym, jak też organizacyjnym.
Koncert jest bezpłatny - nie generuje więc żadnych przychodów, które zgodnie z naszym statutem mogłyby dofinansować jego organizację. Może jednak rozważycie zakup 'honorowego biletu na Szalom'? Gdyby tylko 5 000 (z kilkunastu tysięcy) uczestników wpłaciło po 40 PLN - mielibyśmy kwotę 200 000 PLN, która - aby dać Wam skalę kosztów - pokryje koszty wynajmu sceny na koncert "Szalom na Szerokiej"
Poprzez Wasze zaangażowanie, chcielibyśmy też zmieniać sposób uczestnictwa w kulturze na partycypację w procesie tworzenia wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy Was, abyście w tych czasach byli nie tylko odbiorcami, konsumentami kultury, ale też jej współtwórcami i mecenasami.
fot. Paweł Mazur
fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus
FKŻ WCZORAJ, DZISIAJ I JUTRO
W latach 80-tych Janusz Makuch i Krzysztof Gierat postanowili dotknąć tabu, jakim przez lata komunizmu była kultura polskich Żydów. Miało to być jednorazowe wydarzenie, ale to publiczność, która szczelnie wypełniła salę kina Mikro i jej entuzjazm zmotywowali Janusza i Krzysztofa do organizacji kolejnych edycji!
Z małego lokalnego wydarzenia, które miało przypomnieć, jaki wkład mieli Żydzi w rozwój naszego społeczeństwa i kultury, FKŻ stał się światowym liderem w prezentacji współczesnej kultury żydowskiej, przyczynił się do rewitalizacji Kazimierza i odegrał niesłychanie ważną rolę w odbudowaniu społeczności żydowskiej naszego kraju.
Festiwal dla wielu Polaków jest pierwszym zetknięciem z autentyczną kulturą żydowską, ale też dla wielu Żydów jest początkiem odkrywania i rozumienia własnej tożsamości.
Obecnie każda edycja FKŻ to ponad 100 wydarzeń: od koncertów i imprez DJ-skich, poprzez wykłady, dyskusje, seminaria, warsztaty, aż po zwiedzania i projekty artystyczne, z kultowym koncertem „Szalom na Szerokiej”, który mamy nadzieję już wkrótce powróci na Kazimierz. Każdego roku na festiwal przyjeżdżało z Polski i z zagranicy ponad 30 000 gości. W czasie pandemii Prolog do 30. FKŻ odbył się prawie wyłącznie online – zrealizowaliśmy 80 wydarzeń, które trafiły do ponad 1 200 000 osób na całym świecie, a w 2021, podczas edycji hybrydowej na żywo w wydarzeniach wzięło niemalże 6 000 osób, a online – ponad 17 000!
To również Wy, nasza publiczność, zmotywowaliście nas do otwarcia Chederu. Mówiliście: dlaczego tylko 10 dni? Dlaczego FKŻ nie trwa cały rok? No i od 12 lat festiwal trwa cały rok – w Chederze, dając Wam nie tylko możliwość poznania kultury żydowskiej, ale też przybliżając oryginalne smaki z Izraela.
Festiwalowe koncerty i wykłady można oglądać na żywo na naszej platformie streamingowej. Nagrania są dostępne po premierze nieodpłatnie przez cały rok.
fot. Bartosz Dittmar
Janusz Makuch jest pomysłodawcą, założycielem FKŻ i jego dyrektorem od samego początku. Wspólnie z Kasią, Ulą, Michaliną, Michałem i Robertem – grupą osób doświadczonych w organizacji wydarzeń kulturalnych, wspieranych przez dział księgowości, przez cały rok pracuje nad przygotowaniem kolejnych edycji festiwalu, programu w Chederze, specjalnego programu dla wolontariuszy i dla krakowskich seniorów.
Dla nas – pracujących na co dzień w biurze festiwalowym i w Chederze, dla naszych wolontariuszy (w tym wolontariuszy seniorów), FKŻ to nie tylko wydarzenie, praca nad nim to nie ‘etat’. To dla nas sposób na życie. Zapraszamy Was, abyście również i Wy spróbowali, jak to jest, gdy FKŻ jest częścią Waszego życia.
Jesteśmy jednym z większych beneficjentów środków publicznych w Krakowie, dlatego też - oprócz zamawianych przez nas co dwa lata prywatnych audytów budżetu, Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła u nas szczegółową kontrolę w roku 2015, która zakończyła się pozytywną opinią na temat naszych działań i wydatkowania środków. Podobnie kontrola Krajowej Izby Administracji Skarbowej w roku 2023 nie wykazała żadnych uchybień w realizacji projektów finansowanych ze środków UE.
Gwarantujemy Wam również, ze każda złotówka przekazana na naszą działalność statutową zostanie wydana rozmyślnie, z poszanowaniem przepisów prawa i zasad społecznych.
fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus
Wesprzyj działalność Autora Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.