Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

W Patronite od 05.05.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2349

Liczba Patronów: 3201

Zostań Patronem
Kup na prezent
1 patron
50 miesięcznie
1 830 łącznie
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to największe na świecie wydarzenie prezentujące współczesną kulturę żydowską z Izraela i całej Diaspory. Jest kulminacją całorocznej działalności Stowarzyszenia, która jest prowadzona w Chederze - całorocznym klubie festiwalu na krakowskim Kazimierzu.

O Autorze

Każdego roku, na krakowskim Kazimierzu, FKŻ pokazuje kulturę żydowską w całym jej bogactwie: zarówno tę tradycyjną, mocno osadzoną w religijności, jak też tę, która odpowiada i reaguje na współczesne trendy kultury i popkultury. FKŻ jest miejscem dla wszystkich - dla młodych i starszych, dla tych szukających przygody intelektualnej i tych, którzy oczekują po prostu dobrej zabawy. A wszystko to po to, aby wielokulturowa Polska była nie tylko pobożnym życzeniem, ale faktem. 

Festiwal Kultury Żydowskiej organizujemy od 1988 roku. Podczas 10 dni FKŻ i przez cały rok w Chederze – festiwalowym domu kultury – można osobiście doświadczyć tego, czym jest współczesna kultura żydowska. Choć jesteśmy najbardziej znanym krakowskim wydarzeniem kulturalnym za granicą i w całej Polsce, nasza działalność jest związana ściśle z Kazimierzem, który dzięki festiwalowi po latach zapomnienia odzyskuje swoją wielokulturową tożsamość. 

Festiwal jest po to, by dawać radość, by cieszyć się różnorodnością, by czerpać z niej inspiracje i zmieniać świat na lepszy. Nie uprawiamy 'sztuki dla sztuki' - jesteśmy dla Was, twardo stąpamy po ziemi, reagujemy na ważne aktualne sprawy. Chcemy zaprosić Was do udziału w naszych działaniach - abyście mogli nie tylko cieszyć się festiwalowymi i chederowymi wydarzeniami, ale też abyście mieli swój udział w ich powstawaniu, a przez to mogli stać się częścią procesu zmiany świata. 

 

TUTAJ znajdziecie więcej filmów z FKŻ


DLACZEGO PROSIMY WAS O WSPARCIE?

Wasze wsparcie jest nam potrzebne po to, abyśmy pomimo wielu zmian, jakie zaszły na świecie i w nas samych w ciągu ostatnich lat - mogli nadal realizować naszą misję i działania, które tak lubicie; aby kolejne edycje Festiwalu Kultury Żydowskiej i wydarzenia w Chederze mogły się odbyć, ale też abyście Wy - bez względu na to, gdzie będziecie - mogli w nich bezpłatnie uczestniczyć dzięki specjalnej platformie streamingowej, którą co roku udoskonalamy, aby maksymalnie oddawała atmosferę FKŻ. W tym roku chcemy też za Wasze datki dostosować naszą stronę i platformę streamingową do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Niemalże połowa naszego rocznego budżetu pochodzi ze źródeł publicznych (Miasto Kraków, MKiDN, Województwo Małopolskie). Pozostała część – z grantów z polskich i zagranicznych instytucji i osób prywatnych. Prawie 10% budżetu festiwalowego stanowiły – do 2019 roku – wpływy z biletów na wydarzenia FKŻ.

Nie jesteśmy jedynymi, którzy boleśnie odczuli negatywne skutki pandemii. W naszym przypadku oznacza to spadek dotacji o ponad 30% i 5-krotnie mniejsze wpływy ze sprzedaży biletów.

W tym roku zrealizujemy 31. edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej – będzie to kolejna edycja poświęcona żywiołom. Po ziemi (2019) i ogniu (2020 i 2021) w tym roku pokażemy Wam, jaką symbolikę i funkcję ma w judaizmie woda, pokażemy również żydowską odpowiedź na kryzys klimatyczny. Jak co roku – nie zabraknie też aktualnych tematów, odnoszących się do kryzysu uchodźczego oraz do antysyjonizmu, który staje się coraz częściej sposobem mówienia o Izraelu.

Mamy nadzieję, że przyjedziecie na Kazimierz w ostatnie dni czerwca i pierwsze dni lipca 2022. Dla tych, którzy nie będą mogli – przygotowaliśmy wygodną, funkcjonalną i bezpłatną platformę, dzięki której udział w wydarzeniach FKŻ będzie łatwiejszy, bez konieczności szukania nas na YouTube, Facebooku i innych serwisach internetowych.

Liczymy, że pomożecie nam nadrobić nie tylko utracone wpływy z biletów na wydarzenia, ale też zmniejszone lub wycofane z powodu pandemii dotacje. 

Poprzez Wasze zaangażowanie, chcielibyśmy też zmieniać sposób uczestnictwa w kulturze na partycypację w procesie tworzenia wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy Was, abyście w tych czasach byli nie tylko odbiorcami, konsumentami kultury, ale też jej współtwórcami i mecenasami.

 

fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus

 

FKŻ WCZORAJ, DZISIAJ I JUTRO

W latach 80-tych Janusz Makuch i Krzysztof Gierat postanowili dotknąć tabu, jakim przez lata komunizmu była kultura polskich Żydów. Miało to być jednorazowe wydarzenie, ale to publiczność, która szczelnie wypełniła salę kina Mikro i jej entuzjazm zmotywowali Janusza i Krzysztofa do organizacji kolejnych edycji!

Z małego lokalnego wydarzenia, które miało przypomnieć, jaki wkład mieli Żydzi w rozwój naszego społeczeństwa i kultury, FKŻ stał się światowym liderem w prezentacji współczesnej kultury żydowskiej, przyczynił się do rewitalizacji Kazimierza i odegrał niesłychanie ważną rolę w odbudowaniu społeczności żydowskiej naszego kraju.

Festiwal dla wielu Polaków jest pierwszym zetknięciem z autentyczną kulturą żydowską, ale też dla wielu Żydów jest początkiem odkrywania i rozumienia własnej tożsamości. 

Obecnie każda edycja FKŻ to ponad 100 wydarzeń: od koncertów i imprez DJ-skich, poprzez wykłady, dyskusje, seminaria, warsztaty, aż po zwiedzania i projekty artystyczne, z kultowym koncertem „Szalom na Szerokiej”, który mamy nadzieję już wkrótce powróci na Kazimierz. Każdego roku na festiwal przyjeżdżało z Polski i z zagranicy ponad 30 000 gości. W czasie pandemii Prolog do 30. FKŻ odbył się prawie wyłącznie online – zrealizowaliśmy 80 wydarzeń, które trafiły do ponad 1 200 000 osób na całym świecie, a w 2021, podczas edycji hybrydowej na żywo w wydarzeniach wzięło niemalże 6 000 osób, a online – ponad 17 000!

To również Wy, nasza publiczność, zmotywowaliście nas do otwarcia Chederu. Mówiliście: dlaczego tylko 10 dni? Dlaczego FKŻ nie trwa cały rok? No i od 12 lat festiwal trwa cały rok – w Chederze, dając Wam nie tylko możliwość poznania kultury żydowskiej, ale też przybliżając oryginalne smaki z Izraela. 

W 2022 roku chcemy zorganizować naszą kolejną edycję FKŻ z Waszym udziałem oraz serię wydarzeń w Chederze. Mamy nadzieję, że pomiędzy 24 czerwca a 3 lipca wpadniecie do naszego festiwalowego namiotu na Kazimierzu, albo dołączycie do nas dzięki platformie streamingowej, którą dla Was stworzyliśmy. Niedługo ogłosimy szczegóły programu.

fot. Bartosz Dittmar
fot. Bartosz Dittmar
fot. Edyta Dufaj
fot. Edyta Dufaj

 

KTO ORGANIZUJE FKŻ?

Janusz Makuch jest pomysłodawcą, założycielem FKŻ i jego dyrektorem od samego początku. Wspólnie z Kasią, Edytą, Julią, Robertem, Pawłem – grupą osób doświadczonych w organizacji wydarzeń kulturalnych, wspieranych przez dział księgowości i Michalinę w social mediach, przez cały rok pracuje nad przygotowaniem kolejnych edycji festiwalu, programu w Chederze, specjalnego programu dla wolontariuszy i dla krakowskich seniorów. Niemalże połowa członków biura festiwalowego to byli wolontariusze FKŻ. Przyszli do nas zafascynowani kulturą żydowską, chcieli stać się częścią tego wspaniałego wydarzenia i zostali z nami na dobre.

Dla nas – pracujących na co dzień w biurze festiwalowym i w Chederze, dla naszych wolontariuszy (w tym wolontariuszy seniorów), FKŻ to nie tylko wydarzenie, praca nad nim to nie ‘etat’. To dla nas sposób na życie. Zapraszamy Was, abyście również i Wy spróbowali, jak to jest, gdy FKŻ jest częścią Waszego życia. 

 

fot. Edyta Dufaj

 

Jesteśmy jednym z większych beneficjentów środków publicznych w Krakowie, dlatego też - oprócz zamawianych przez nas co dwa lata prywatnych audytów budżetu, Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła u nas szczegółową kontrolę w roku 2015, która zakończyła się pozytywną opinią na temat naszych działań i wydatkowania środków.

Gwarantujemy Wam również, ze każda złotówka przekazana na naszą działalność statutową zostanie wydana rozmyślnie, z poszanowaniem przepisów prawa i zasad społecznych. 

 

fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus
fot. Edyta Dufaj
fot. Michał Ramus
fot. Edyta Dufaj
fot. Michał Ramus

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 50 zł
Piotr Mróz
Piotr Mróz
Próg: 20 zł
Dominik Sipiński
Dominik Sipiński
Próg: 50 zł