Avatar użytkownika

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

3
patronów
150 
miesięcznie
5 910 
łącznie
3
patronów
150 zł 5 910 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Wygląda na to, że lubisz FKŻ. Dziękujemy, że chcesz współtworzyć nasz festiwal. Każda, nawet najmniejsza kwota, ma dla nas znaczenie i każdą postaramy się wydać jak najlepiej. Już dzięki takiemu wsparciu, które może wydawać się symboliczne, masz realny wpływ na to, co i w jakiej formie i skali prezentujemy podczas FKŻ.

Jesteśmy dumni, że chcesz być częścią FKŻ! To dla nas wiele znaczy. Dziękujemy!

20 zł miesięcznie
Dziękujemy za Wasze zaufanie!

Jak możemy się Wam odwdzięczyć?

Co powiecie na to, że będziecie otrzymywać od nas specjalny newsletter, w którym podzielmy z Wami naszymi inspiracjami — książkami, muzyką, filmami, działaniami artystycznymi, które tworzą później oś programową FKŻ. Jako pierwsi dowiecie się też wszystkiego o koncercie Szalom 2024. Będą też bonusy związane z artystami, którzy w tym roku wystąpią na największej scenie prezentującej współczesną muzykę żydowską na świecie.

Zostawimy Wam też miejsce na zadawanie pytań, na które odpowiedź otrzymacie w liście od FKŻ (to taki nasz newsletter, który jest bardziej osobistym listem niż tradycyjnym zbiorem newsów).
50 zł miesięcznie
To naprawdę wspaniałe uczucie, że chcesz nas wesprzeć taką istotną kwotą.

Każdy Patron z tego i wyższych progów otrzyma dostęp do zamkniętej grupy na FB. To tutaj poznacie innych Patronów i członków zespołu FKŻ oraz Chederu. Pokażemy
Wam kulisy organizacji festiwalu, jako pierwsi dowiecie się o planowanych wydarzeniach.
To jest też miejsce, w którym możemy się złapać i pogadać - o festiwalu, kulturze żydowskiej, o Kazimierzu, o bliskowschodniej kuchni i właściwie o wszystkim, co przyjdzie Wam do głowy.

Dodatkowo wyślemy do Was pocztówkę z Izraela, Berlina lub Stanów, kiedy tylko znowu się tam wybierzemy.
Zdradzimy Wam w kilku słowach (jak to na pocztówkach), co tam właściwie robimy!

Oczywiście należą się Wam też wszystkie wyrazy naszej wdzięczności z poprzednich progów.
100 zł miesięcznie
Wow! Ta kwota to już naprawdę bardzo odczuwalne wsparcie - wykorzystamy to najlepiej, jak potrafimy.

W ramach podziękowania dostaniecie pierwszeństwo w zakupie biletów na wydarzenia FKŻ. Większość z nich wyprzedaje się już w dniu ogłoszenia sprzedaży, ale Wy będziecie mieli możliwość kupienia ich przed innymi.

Odwdzięczymy się oczywiście także wszystkimi nagrodami z poprzednich progów.
250 zł miesięcznie
To już etap współtworzenia FKŻ i kultowego koncertu Szalom na Szerokiej. Przy takim wsparciu możemy odwdzięczyć się Wam przede wszystkim robiąc najlepszy FKŻ i najlepszy Szalom jaki jest tylko możliwy! Ale nagrody też będą.


Należą Ci się wszystkie niespodzianki z poprzednich progów, a dodatkowo, otrzymasz od nas pierwszeństwo wejścia na koncerty i zajęcia najlepszych miejsc - trzymamy dla Ciebie miejsce w sektorze VIP zaraz przy scenie Szalom.

Zaprosimy Cię też na backstage koncertu Szalom na Szerokiej, żebyś mógł_a zobaczyć, jak organizacja tak dużego festiwalu i koncertu wygląda „od kuchni”. Zapewniamy najlepszą opiekę oraz indywidualne oprowadzanie przez kogoś z naszego pozytywnie zakręconego festiwalowego zespołu.
400 zł miesięcznie
To dla nas ogromne wsparcie, za które należy się coś naprawdę wyjątkowego.

Dlatego, oprócz nagród z wszystkich poprzednich progów, zorganizujemy dla Ciebie (i osoby towarzyszącej) wyjątkową kolację w Chederze przed koncertem Szalom na Szerokiej lub w innym wspólnie ustalonym terminie.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to największe na świecie wydarzenie prezentujące współczesną kulturę żydowską z Izraela i całej Diaspory. Jest kulminacją całorocznej działalności Stowarzyszenia, prowadzonej w Chederze - całorocznym klubie festiwalu na krakowskim Kazimierzu.

Koncerty są niewątpliwym znakiem jakości
Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

Chociaż stanowią jedną czwartą wszystkich wydarzeń festiwalu, to przysporzyły mu niezwykłej popularności i są magnesem przyciągającym na krakowski Kazimierz około 30 000 osób z całego świata, które chcą poznać różnorodność współczesnej muzyki żydowskiej. Od kameralnych koncertów i DJ-parties w Namiocie FKŻ, poprzez koncerty na głównej scenie muzycznej FKŻ w synagodze Tempel i Muzeum Inżynierii i Techniki, po spektakularny „Szalom na Szerokiej”. Od koncertów muzyki kantoralnej, klezmerskiej, przez pijuty i muzykę mizrachową, aż po jazz, hip hop, rock i inne gatunki muzyczne twórczo interpretujące żydowską tradycję.

Festiwal ma Wam dawać radość, cieszyć i inspirować różnorodnością zarówno kultury żydowskiej, jak i całego świata, w końcu by zmieniać ten świat na lepszy. Nie uprawiamy 'sztuki dla sztuki' - jesteśmy dla Was, twardo stąpamy po ziemi, reagujemy na ważne aktualne sprawy. Chcemy zaprosić Was do udziału w naszych działaniach - abyście mogli nie tylko cieszyć się festiwalowymi wydarzeniami, ale też byście – jako Patroni FKŻ – mieli swój udział w ich powstawaniu, a przez to mogli stać się częścią procesu zmiany świata. 

Naszymi narzędziami w dążeniu do celu są edukacja i szeroko rozumiana kultura, a muzyka zajmuje tutaj centralne miejsce.

 
 

TUTAJ znajdziecie więcej klipów z koncertów FKŻ

 

W trakcie 32 edycji FKŻ zaprosiliśmy Was na ponad 600 wydarzeń muzycznych: oprócz uwielbianego przez Was „Szalom na Szerokiej”, były to koncerty w synagodze Tempel, Collegium Maius, Muzeum Inżynierii i Techniki, na statkach pływających po Wiśle, w Alchemii, Hevre, Teatrze Nowym, synagodze Kupa, na dachu ‘Okrąglaka” na Placu Nowym, szalone Jazz Klez Sessions w Alchemii, DJ parties na Barce, na Placu Targowym, w Hevre, ale graliśmy również w Tel Awiwie, Berlinie, Brukseli, Berkeley i San Francisco.

Na festiwalowych scenach wystąpili najważniejsi artyści żydowskiej i izraelskiej sceny muzycznej: Chava Alberstein, Shlomo Carlebach, Itzhak Perlmann, Yasmin Levy czy Shlomo Bar i Habreera Hativeet, David Krakauer, laureaci Grammy Award - Frank London z zespołem The Klezmatics, Balkan Beat Box, Kronos Quartet, Matisyahu, Karim Suleyman, Steve Bernstein, Roberto Rodriguez, Liraz, jak również wybitni artyści z Polski: Ewa Demarczyk, Sława Przybylska, Mikołaj Rogiński, Paweł Szamburski, Mikołaj Trzaska, Jan Emil Młynarski oraz Marcin Masecki.

Inicjowaliśmy współpracę polskich i zagranicznych artystów, m.in. Capelli Cracoviensis z  Chórem Kantorów z Jerozolimy, Airis String Quartet z kantorem Yaakovem Lemmerem i The Sway Machinery, Big Band Akademii Muzycznej z Frankiem Londonem, jak też unikatowy projekt Klezmer Small Stars – zespół Deborah Strauss i Jeffa Warschauera oraz trzech nastoletnich skrzypaczek z Krakowa.

Na FKŻ prezentowane są również projekty przełomowe dla polskiego świata kultury muzycznej i kultury żydowskiej, jak chociażby pierwszy w Polsce (i w tej część Europy) koncert kantorek, przygotowany specjalnie dla nas; połączenie hip-hopu z muzyką klezmerską w wykonaniu Davida Krakauera i Josha Dolgina aka DJ SoCalled; jako pierwsi zaczęliśmy prezentować nie tylko muzykę żydów europejskich - klezmerską, ale też muzykę sefardyjską i mizrachową.

Występ na Festiwalu Kultury Żydowskiej dla wielu artystów jest ważnym momentem w ich karierze, zabiegają o przyjazd do Krakowa przez wiele lat, a dla innych, jak np. w przypadku zespołu A-wa – staje się początkiem międzynarodowej kariery.

 

Nie inaczej będzie w tym roku!

33. FKŻ to prawdziwa mieszanka tego, co dzieje się na współczesnej żydowskiej scenie muzycznej. Ze swoimi najnowszymi projektami przyjadą do Krakowa Frank London, Ravid Kahalani, Alan Bern i Sveta Kundish oraz The Sway Machinery. Na festiwalowej, ale też na polskiej scenie zadebiutuje niezwykle utalentowana Maya Belsitzman oraz studenci szkoły Muzycznej Maquamat w Safedzie.

Nie zabraknie też polskich artystów: Trio Bastarda, Wacław Zimpel i Hubert Zemler w nowym projekcie z Izraelczykiem Alexandrem Rothem, a na finał – światowa prapremiera tang hebrajskich w wykonaniu Jana Emila Młynarskiego z Warszawskim Combo Tanecznym, z gościnnym udziałem izraelskiej artystki Karen Malka. Nie zabraknie oczywiście „Szalom na Szerokiej”, nocnych Jazz Klez Sessions w Alchemii, koncertów i DJ-parties w Namiocie FKŻ.

 

DLACZEGO PROSIMY WAS O WSPARCIE?

Jak napisaliśmy wcześniej, koncerty stały się wizytówką festiwalu, ale w tym samym czasie generują one najwięcej kosztów: od kosztów osobowych artystów (honorarium, koszty podróży, hotele, wyżywienie), poprzez koszty techniczne, wynajem sprzętu, instrumentów, oświetlenia, nagłośnienia, wynajem i budowa scen, streaming – aż po opłaty autorskie. W tym roku widzimy – w porównaniu do poprzedniego roku – spory wzrost kosztów związanych z obsługą osobową – techniczną oraz ochroną wydarzeń, która w dzisiejszych czasach wydaje się jedną z kluczowych kwestii.

Wszystkie te pozycje stanową razem ponad połowę całego budżetu FKŻ, czyli około 1,5 miliona złotych. Sporą część pokrywamy z dotacji Miasta Krakowa, MKiDN, Taube Foundation oraz z wpływów z biletów wstępu na koncerty. Wpływy te w żadnym z przypadków nie pokrywają jednak kosztów organizacji danego koncertu – wahają się w granicach 8-10% całości kosztów konkretnego koncertu. A sporo wydarzeń muzycznych, na czele z koncertem „Szalom na Szerokiej” jest bezpłatnych.

Dlatego też każda złotówka jest dla nas bardzo ważna. Zarówno wsparcie jednorazowe, jak też subskrypcja pomogą nam przygotować i zrealizować program muzyczny na jak zawsze wysokim poziomie zarówno artystycznym, jak też organizacyjnym.

 

 

Poprzez Wasze zaangażowanie, chcielibyśmy też zmieniać sposób uczestnictwa w kulturze na partycypację w procesie tworzenia wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy Was, abyście w tych czasach byli nie tylko odbiorcami, konsumentami kultury, ale też jej współtwórcami i mecenasami.

 

fot. Paweł Mazur

 

fot. Michał Ramus

 

fot. Michał Ramus

fot. Michał Ramus

 

fot. Michał Ramus

 

FKŻ WCZORAJ, DZISIAJ I JUTRO

W latach 80-tych Janusz Makuch i Krzysztof Gierat postanowili dotknąć tabu, jakim przez lata komunizmu była kultura polskich Żydów. Miało to być jednorazowe wydarzenie, ale to publiczność, która szczelnie wypełniła salę kina Mikro i jej entuzjazm zmotywowali Janusza i Krzysztofa do organizacji kolejnych edycji!

Z małego lokalnego wydarzenia, które miało przypomnieć, jaki wkład mieli Żydzi w rozwój naszego społeczeństwa i kultury, FKŻ stał się światowym liderem w prezentacji współczesnej kultury żydowskiej, przyczynił się do rewitalizacji Kazimierza i odegrał niesłychanie ważną rolę w odbudowaniu społeczności żydowskiej naszego kraju.

Festiwal dla wielu Polaków jest pierwszym zetknięciem z autentyczną kulturą żydowską, ale też dla wielu Żydów jest początkiem odkrywania i rozumienia własnej tożsamości. 

Obecnie każda edycja FKŻ to ponad 100 wydarzeń: od koncertów i imprez DJ-skich, poprzez wykłady, dyskusje, seminaria, warsztaty, aż po zwiedzania i projekty artystyczne, z kultowym koncertem „Szalom na Szerokiej”, który mamy nadzieję już wkrótce powróci na Kazimierz. Każdego roku na festiwal przyjeżdżało z Polski i z zagranicy ponad 30 000 gości. W czasie pandemii Prolog do 30. FKŻ odbył się prawie wyłącznie online – zrealizowaliśmy 80 wydarzeń, które trafiły do ponad 1 200 000 osób na całym świecie, a w 2021, podczas edycji hybrydowej na żywo w wydarzeniach wzięło niemalże 6 000 osób, a online – ponad 17 000!

To również Wy, nasza publiczność, zmotywowaliście nas do otwarcia Chederu. Mówiliście: dlaczego tylko 10 dni? Dlaczego FKŻ nie trwa cały rok? No i od 12 lat festiwal trwa cały rok – w Chederze, dając Wam nie tylko możliwość poznania kultury żydowskiej, ale też przybliżając oryginalne smaki z Izraela. 

Festiwalowe koncerty i wykłady można oglądać na żywo na naszej platformie streamingowej. Nagrania są dostępne po premierze nieodpłatnie przez cały rok. 

 

fot. Bartosz Dittmar

 

KTO ORGANIZUJE FKŻ?

Janusz Makuch jest pomysłodawcą, założycielem FKŻ i jego dyrektorem od samego początku. Wspólnie z Kasią, Ulą, Michaliną, Michałem i Robertem – grupą osób doświadczonych w organizacji wydarzeń kulturalnych, wspieranych przez dział księgowości, przez cały rok pracuje nad przygotowaniem kolejnych edycji festiwalu, programu w Chederze, specjalnego programu dla wolontariuszy i dla krakowskich seniorów. 

Dla nas – pracujących na co dzień w biurze festiwalowym i w Chederze, dla naszych wolontariuszy (w tym wolontariuszy seniorów), FKŻ to nie tylko wydarzenie, praca nad nim to nie etat. To dla nas sposób na życie. Zapraszamy Was, abyście również i Wy spróbowali, jak to jest, gdy FKŻ jest częścią Waszego życia. 

Jesteśmy jednym z większych beneficjentów środków publicznych w Krakowie, dlatego też - oprócz zamawianych przez nas co dwa lata prywatnych audytów budżetu, Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła u nas szczegółową kontrolę w roku 2015, która zakończyła się pozytywną opinią na temat naszych działań i wydatkowania środków. Podobnie kontrola Krajowej Izby Administracji Skarbowej w roku 2023 nie wykazała żadnych uchybień w realizacji projektów finansowanych ze środków UE. 

Gwarantujemy Wam również, ze każda złotówka przekazana na naszą działalność statutową zostanie wydana rozmyślnie, z poszanowaniem przepisów prawa i zasad społecznych. 

 

fot. Michał Ramus

fot. Michał Ramus

fot. Michał Ramus

 

Cele Autora

Wydarzenia muzyczne 33. FKŻ
  • 500 000 zł
  • 494 090 zł brakuje
1%
Kulminacją muzyczną 33. FKŻ będzie oczywiście koncert "Szalom na Szerokiej", na który zapraszamy Was w sobotę, 29 czerwca 2024 roku od godziny 18.00. Ale już od niedzieli, 23 czerwca w Muzeum Inżynierii i Techniki, w festiwalowym Namiocie, w Alchemii i Hevre czekają Was niezwykłe doświadczenia muzyczne.

Ze swoimi najnowszymi projektami przyjadą do Krakowa Frank London, Ravid Kahalani, Alan Bern i Sveta Kundish oraz The Sway Machinery. Na festiwalowej, ale też na polskiej scenie zadebiutuje niezwykle utalentowana Maya Belsitzman oraz studenci szkoły Muzycznej Maquamat w Safedzie.

Nie zabraknie też polskich artystów: Trio Bastarda, Wacław Zimpel i Hubert Zemler w nowym projekcie z Izraelczykiem Alexandrem Rothem, a na finał – światowa prapremiera tang hebrajskich w wykonaniu Jana Emila Młynarskiego z Warszawskim Combo Tanecznym, z gościnnym udziałem izraelskiej artystki Karen Malka.

Do tego nocne Jazz Klez Sessions w Alchemii, koncerty i DJ-parties w Namiocie FKŻ oraz - Klasyka w południe! Tym razem posłuchacie klasyki muzyki klezmerskiej. Będzie to koncert Strauss Warschauer Duo wraz z uczestnikami festiwalowych warsztatów klezmerskich.

Szczegóły znajdziecie wkrótce na naszej stronie internetowej (jewishfestival.pl), ale już dzisiaj możecie stać się mecenasami koncertów 33. FKŻ.

Zapraszamy, prosimy i dziękujemy!
Wasz FKŻ

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Chantal Mazur
Chantal Mazur
50 zł
Robert Leder
Robert Leder
50 zł
Renata Leder
Renata Leder
50 zł
Chantal Mazur
Chantal Mazur
250 zł
Doprzytomniacz :)
Doprzytomniacz :)
100 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.