Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite Regulamin Kup na prezentNie jesteś zalogowany
Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyKażdego roku, na krakowskim Kazimierzu, FKŻ pokazuje kulturę żydowską w całym jej bogactwie: zarówno tę tradycyjną, mocno osadzoną w religijności, jak też tę, która odpowiada i reaguje na współczesne trendy kultury i popkultury. FKŻ jest miejscem dla wszystkich - dla młodych i starszych, dla tych szukających przygody intelektualnej i tych, którzy oczekują po prostu dobrej zabawy. A wszystko to po to, aby wielokulturowa Polska była nie tylko pobożnym życzeniem, ale faktem.
Festiwal Kultury Żydowskiej organizujemy od 1988 roku. Podczas 10 dni FKŻ i przez cały rok w Chederze – festiwalowym domu kultury – można osobiście doświadczyć tego, czym jest współczesna kultura żydowska. Choć jesteśmy najbardziej znanym krakowskim wydarzeniem kulturalnym za granicą i w całej Polsce, nasza działalność jest związana ściśle z Kazimierzem, który dzięki festiwalowi po latach zapomnienia odzyskuje swoją wielokulturową tożsamość.
Festiwal jest po to, by dawać radość, by cieszyć się różnorodnością, by czerpać z niej inspiracje i zmieniać świat na lepszy. Nie uprawiamy 'sztuki dla sztuki' - jesteśmy dla Was, twardo stąpamy po ziemi, reagujemy na ważne aktualne sprawy. Chcemy zaprosić Was do udziału w naszych działaniach - abyście mogli nie tylko cieszyć się festiwalowymi i chederowymi wydarzeniami, ale też abyście mieli swój udział w ich powstawaniu, a przez to mogli stać się częścią procesu zmiany świata.
TUTAJ znajdziecie więcej filmów z FKŻ
W tym roku prosimy Was o wsparcie finansowe realizacji koncertu 'Szalom na Szerokiej' , który wraca po trzyletniej przerwie, spowodowanej pandemią. Koncert ten zawsze był ogromnym wyzwaniem logistycznym i finansowym, ale przez lata nauczyliśmy się jego organizacji niemal do perfekcji. Z założenia 'Szalom' jest koncertem bezpłatnym i takim też chcielibyśmy go nadal utrzymać, ale w związku z ogromnym wzrostem cen chcieliśmy poprosić Was, abyście pomogli nam pokryć część kosztów technicznych, kupując honorowy bilet na koncert: może być to pojedyncza wpłata albo wsparcie comiesięczne.
W tym roku koszty programowe i techniczne organizacji 'Szalom na Szerokiej' sięgną 1 miliona złotych - zdecydowana większość kosztów jest pokrywana ze źródeł publicznych (Miasto Kraków, MKiDN, Województwo Małopolskie). Pozostała część – z grantów z polskich i zagranicznych instytucji i osób prywatnych. O ile w przypadku pozostałych koncertów, na które obowiązują bilety wstępu część ich kosztów możemy pokryć właśnie z zysków z biletów, tak w tym przypadku ich nie ma, bo koncert jest bezpłatny.
Na naszej stronie internetowej możecie poznać historię koncertu 'Szalom na Szerokiej', posłuchać niezapomnianych i ważnych wykonań, przeczytać anegdoty związane z koncertem, a poniżej czeka na Was playlista 'Szalom na Szerokiej' z jeszcze większą porcją klipów z 'Szalom'.
Poprzez Wasze zaangażowanie, chcielibyśmy też zmieniać sposób uczestnictwa w kulturze na partycypację w procesie tworzenia wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy Was, abyście w tych czasach byli nie tylko odbiorcami, konsumentami kultury, ale też jej współtwórcami i mecenasami.
W latach 80-tych Janusz Makuch i Krzysztof Gierat postanowili dotknąć tabu, jakim przez lata komunizmu była kultura polskich Żydów. Miało to być jednorazowe wydarzenie, ale to publiczność, która szczelnie wypełniła salę kina Mikro i jej entuzjazm zmotywowali Janusza i Krzysztofa do organizacji kolejnych edycji!
Z małego lokalnego wydarzenia, które miało przypomnieć, jaki wkład mieli Żydzi w rozwój naszego społeczeństwa i kultury, FKŻ stał się światowym liderem w prezentacji współczesnej kultury żydowskiej, przyczynił się do rewitalizacji Kazimierza i odegrał niesłychanie ważną rolę w odbudowaniu społeczności żydowskiej naszego kraju.
Festiwal dla wielu Polaków jest pierwszym zetknięciem z autentyczną kulturą żydowską, ale też dla wielu Żydów jest początkiem odkrywania i rozumienia własnej tożsamości.
Obecnie każda edycja FKŻ to ponad 100 wydarzeń: od koncertów i imprez DJ-skich, poprzez wykłady, dyskusje, seminaria, warsztaty, aż po zwiedzania i projekty artystyczne, z kultowym koncertem „Szalom na Szerokiej”, który mamy nadzieję już wkrótce powróci na Kazimierz. Każdego roku na festiwal przyjeżdżało z Polski i z zagranicy ponad 30 000 gości. W czasie pandemii Prolog do 30. FKŻ odbył się prawie wyłącznie online – zrealizowaliśmy 80 wydarzeń, które trafiły do ponad 1 200 000 osób na całym świecie, a w 2021, podczas edycji hybrydowej na żywo w wydarzeniach wzięło niemalże 6 000 osób, a online – ponad 17 000!
To również Wy, nasza publiczność, zmotywowaliście nas do otwarcia Chederu. Mówiliście: dlaczego tylko 10 dni? Dlaczego FKŻ nie trwa cały rok? No i od 12 lat festiwal trwa cały rok – w Chederze, dając Wam nie tylko możliwość poznania kultury żydowskiej, ale też przybliżając oryginalne smaki z Izraela.
Festiwalowe koncerty i wykłady można oglądać na żywo na naszej platformie streamingowej. Nagrania są dostępne po premierze nieodpłatnie przez cały rok.
Janusz Makuch jest pomysłodawcą, założycielem FKŻ i jego dyrektorem od samego początku. Wspólnie z Kasią, Edytą, Ulą, Michaliną i Robertem – grupą osób doświadczonych w organizacji wydarzeń kulturalnych, wspieranych przez dział księgowości, przez cały rok pracuje nad przygotowaniem kolejnych edycji festiwalu, programu w Chederze, specjalnego programu dla wolontariuszy i dla krakowskich seniorów.
Dla nas – pracujących na co dzień w biurze festiwalowym i w Chederze, dla naszych wolontariuszy (w tym wolontariuszy seniorów), FKŻ to nie tylko wydarzenie, praca nad nim to nie ‘etat’. To dla nas sposób na życie. Zapraszamy Was, abyście również i Wy spróbowali, jak to jest, gdy FKŻ jest częścią Waszego życia.
Jesteśmy jednym z większych beneficjentów środków publicznych w Krakowie, dlatego też - oprócz zamawianych przez nas co dwa lata prywatnych audytów budżetu, Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła u nas szczegółową kontrolę w roku 2015, która zakończyła się pozytywną opinią na temat naszych działań i wydatkowania środków. Podobnie kontrola Krajowej Izby Administracji Skarbowej w roku 2023 nie wykazała żadnych uchybień w realizacji projektów finansowanych ze środków UE.
Gwarantujemy Wam również, ze każda złotówka przekazana na naszą działalność statutową zostanie wydana rozmyślnie, z poszanowaniem przepisów prawa i zasad społecznych.
Wesprzyj działalność Autora Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie już teraz!
Zostań PatronemChcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.
Promowani autorzy
Pomoc