Avatar użytkownika

Stanisław Neblik

8
patronów
175 
miesięcznie
2 730 
łącznie
8
patronów
175 zł 2 730 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
To 5 zł, to niewielka kwota dla człowieka, ale ma wielkie znaczenie dla j.śląskiego, nieuznawanego przez państwo polskie. Kilka takich wpłat pozwoli mi opłacić serwery stron ze śląskimi tekstami, a językowi śląskiemu pozwoli trwać i rozwijać się, dla przyszłych pokoleń. Z góry dziękuję za każdą wpłątę w imieniu obecnych oraz przyszłych użytkowników j.śląskiego. Każda osoba, która dokona wpłaty, zostanie dopisana do księgi patronów, o ile wyrazi na to zgodę, umieszczonej w widocznym miejscu na "Giskanie Fojermana". Osoba taka widniała będzie w wykazie patronów przynajmniej przez cały czas trwania patronatu. Ty także możesz pomóc w ratowaniu i rozwoju, j.śląskiego. Dziękuję

10 zł miesięcznie
Takich kilka wpłat pomogłoby mi nie nie martwić się zapłatą za serwery, ale zająć się pisaniem bajek dla" śląskich dzieci. Pisanie po śląsku jest moim hobby, ale każde hobby kosztuje. więc zmuszony jestem prosić o pomoc, nie dla siebie, tylko dla czytelników, głównie tych najmłodszych. Dziękuję za pomoc. Każda osoba, która dokona wpłaty, dopisania zostanie, o ile wyrazi na to zgodę, do księgi patronów na "Giskanie Fojermana", która umieszczona będzie w ogółnie dostępnym miejscu. Osoba takaumieszczona będzie we spisie przynajmniej tak długo jak długo trwał będzie okres wsparcia patronackiego.
25 zł miesięcznie
Wybierz 25 zł
16 dostępnych miejsc
Takie wpłaty pozwoliłyby mi nie myśleć o opłaceniu serwerów a zastanowić się nad przygotowaniem do druku kolejnej książki w j.śląskim, z materiałów, które czekają już napisane w szufladzie, ale potrzebują ilustracji, składu, korekty tekstu, projektu okładki, druku. Każda osoba, która dokona wpłaty w takiej wysokości i wyrazi taką chęć, będzie mogła wziąć udział w sesji fotograficznej z moim Velorexem, połączonej z krótką przejażdżką Velorexem. Każdy patron, po wyrażeniu zgody, zostanie także dopisany do spisu patronów na "Giskanie Fojermana"
50 zł miesięcznie
Wybierz 50 zł
9 dostępnych miejsc
Kilka takich wpłat pozwoli mi pomyśleć o wydaniu kolejnej książki, Każdy wpłacający taką kwotę będzie mógł zaprosić mnie z Velorexem do siebie na spotkanie, festyn lub inną uroczystość. Uwaga. Ze wzgędu na "kondycję" Velorexa taki wyjazd nie powiniem być dalej jak 50 km od Rybnika, bo dłuższy wyjazd wymagałby przewozu Velorexa na przyczepce. Każda ospba dokonująca wpłaty zostanie także, po wyrażeniu zgody, dopisana do spisu patronów na "Giskanie Fojermana"

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Stanisław Neblik w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Godej, czytej a pisz po ślōnsku. Do kupy uratujymy jynzyk ślōnski

Jestem emerytowanym strażakiem. Od urodzenia mieszkam w Rybniku na Śląsku. Moimi głównymi zainteresowaniami są: zabytkowy trzykołowy motocykl Velorex 16/350 z 1967, którym zwiedzam Polskę oraz Czechy. Najdalej byłem Velorexem w Pobierowie nad Bałtykiem wspólnie z kolegami z Czech i Polski w roku 2014. Moim marzeniem, ciągle niezrealizownym, jest wsiąść do Velorexa z plecakiem i śpiworem i pojechać gdzieś przed siebie na miesiąc, albo chociaż na dwa tygodnie. Drugą moją pasją jest Śląsk ogólnie, a głównie język śląski. Od prawie dwudziestu lat piszę po śląsku jako „Fojerman”, bo ”po polsku może pisać kożdy, a po ślōnsku yno niykerzi”, jak mi kiedyś powiedział jeden z kolegów. Swoje teksty zamieszczam głównie w internecie na swojej stronie „Giskana Fojermana” (www.fojerman.pl), ale wydałem także dwie książki pisane po śląsku: „Do rymu po naszymu, abo ślōnski miszmasz” (2016) oraz „Bojki Fojermana” (2021). Poza pisaniem na „Giskanę” zajmuję się ogólnie językiem śląskim, brałem udział w zespole kodyfikacyjnym języka śląskiego, uczestniczyłem kilkakrotnie w Diktandzie Godki Ślōnskij, który w 2015 roku wygrałem, a od kilku lat jestem w jego jury, jako członek Demokratycznej Unii Regionalistów Ślaskich. W DURŚ współpracujemy min. z Europosłem Łukaszem Kohutem, więc Posłowi także doradzam czasami w sprawach języka śląskiego. Pisuję także teksty dla portalu internetowego Wachtyrz.eu (www.wachtyrz.eu), gdzie przygotowywałem min. testy do nauki języka śląskiego. Drugą „moją” stroną w internecie jest „Dykcjōnorz Godki Ślōnskij” (www.dykcjonorz.eu), ogólniedostępny śląski słownik, którego jestem wspōłautorem z kolegą Wojtkiem Orlińskim.

 

Po co założyłem konto na Patronite? Państwo polskie nie uznaje, niestety, Ślązakōw, ani języka śląskiego oficjalnie, więc wszelkie działania wokół języka śląskiego są pracą hobbystyczną kilku zapaleńców. Ja prowadzę „Giskanę Fojermna” w obecnym kształcie od roku 2009, a „Dykcjonorz Godki Ślōnskij” prowadzimy wspólnie od 2018 roku. Jest to wszystko praca społeczna, hobbystyczna, wszystko opłacamy sami, ale ciężko ciągle płacić samemu za utrzymywnie  stron w internecie (domeny, serwery), więc pozostało mi albo poprosić o pomoc innych dobrych ludzi, albo zlikwidować strony z językiem śląskim z internetu. Wierzę, że znajdzie się grupka ludzi, którym leży na sercu przyszłość języka śląskiego a zechcą pomōc w utrzymaniu „Giskany” oraz „Dykcjonorza”. Z góry dziękuję za wszelką pomoc w imieniu swoim, Wojtka oraz czytelników i użytkowników dykcjonorza.

 

Stanisław Neblik - Fojerman

Cele Autora

Koszty utrzymania stron "Giskana Fojermana' oraz Dykcjōnorz Godki Ślōnskij
  • 1 000 zł
  • 120 zł brakuje
88%
Otrzymana kwota pomoże mi w opłaceniu kosztów utrzymania (domeny serwery) stron internetowych w j.śląskim; "Giskana Fojermana" (www.fojerman.pl) oraz internetowego słownika śląskiego "Dykcjōnorz Godki Ślōnskij" (www.dykcjonorz.eu)

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Stanisław Neblik już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
25 zł
Henryk Jaroszewicz
Henryk Jaroszewicz
10 zł
Paweł Szewczyk
Paweł Szewczyk
25 zł
Aleksandra Skrabel
Aleksandra Skrabel
25 zł
Arnold Tausewald
Arnold Tausewald
25 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.