Stanisław Neblik

W Patronite od 24.01.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2231

Liczba Patronów: 1837

Zostań Patronem
Kup na prezent
5 patronów
75 miesięcznie
1 355 łącznie
Godej, czytej a pisz po ślōnsku. Do kupy uratujymy jynzyk ślōnski

O Autorze

Jestem emerytowanym strażakiem. Od urodzenia mieszkam w Rybniku na Śląsku. Moimi głównymi zainteresowaniami są: zabytkowy trzykołowy motocykl Velorex 16/350 z 1967, którym zwiedzam Polskę oraz Czechy. Najdalej byłem Velorexem w Pobierowie nad Bałtykiem wspólnie z kolegami z Czech i Polski w roku 2014. Moim marzeniem, ciągle niezrealizownym, jest wsiąść do Velorexa z plecakiem i śpiworem i pojechać gdzieś przed siebie na miesiąc, albo chociaż na dwa tygodnie. Drugą moją pasją jest Śląsk ogólnie, a głównie język śląski. Od prawie dwudziestu lat piszę po śląsku jako „Fojerman”, bo ”po polsku może pisać kożdy, a po ślōnsku yno niykerzi”, jak mi kiedyś powiedział jeden z kolegów. Swoje teksty zamieszczam głównie w internecie na swojej stronie „Giskana Fojermana” (www.fojerman.pl), ale wydałem także dwie książki pisane po śląsku: „Do rymu po naszymu, abo ślōnski miszmasz” (2016) oraz „Bojki Fojermana” (2021). Poza pisaniem na „Giskanę” zajmuję się ogólnie językiem śląskim, brałem udział w zespole kodyfikacyjnym języka śląskiego, uczestniczyłem kilkakrotnie w Diktandzie Godki Ślōnskij, który w 2015 roku wygrałem, a od kilku lat jestem w jego jury, jako członek Demokratycznej Unii Regionalistów Ślaskich. W DURŚ współpracujemy min. z Europosłem Łukaszem Kohutem, więc Posłowi także doradzam czasami w sprawach języka śląskiego. Pisuję także teksty dla portalu internetowego Wachtyrz.eu (www.wachtyrz.eu), gdzie przygotowywałem min. testy do nauki języka śląskiego. Drugą „moją” stroną w internecie jest „Dykcjōnorz Godki Ślōnskij” (www.dykcjonorz.eu), ogólniedostępny śląski słownik, którego jestem wspōłautorem z kolegą Wojtkiem Orlińskim.

 

Po co założyłem konto na Patronite? Państwo polskie nie uznaje, niestety, Ślązakōw, ani języka śląskiego oficjalnie, więc wszelkie działania wokół języka śląskiego są pracą hobbystyczną kilku zapaleńców. Ja prowadzę „Giskanę Fojermna” w obecnym kształcie od roku 2009, a „Dykcjonorz Godki Ślōnskij” prowadzimy wspólnie od 2018 roku. Jest to wszystko praca społeczna, hobbystyczna, wszystko opłacamy sami, ale ciężko ciągle płacić samemu za utrzymywnie  stron w internecie (domeny, serwery), więc pozostało mi albo poprosić o pomoc innych dobrych ludzi, albo zlikwidować strony z językiem śląskim z internetu. Wierzę, że znajdzie się grupka ludzi, którym leży na sercu przyszłość języka śląskiego a zechcą pomōc w utrzymaniu „Giskany” oraz „Dykcjonorza”. Z góry dziękuję za wszelką pomoc w imieniu swoim, Wojtka oraz czytelników i użytkowników dykcjonorza.

 

Stanisław Neblik - Fojerman


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Marcin Petters
Marcin Petters
Próg: 5 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Paweł Szewczyk
Paweł Szewczyk
Próg: 25 zł
Anonimowy patron
Próg: 25 zł