Avatar użytkownika

Fundacja Joachima lelewela

1
patron
10 
miesięcznie
450 
łącznie
1
patron
10 zł 450 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Za wsparcie w wysokości 5 zł miesięcznie, Patron otrzyma podziękowanie mailem od Fundacji.
10 zł miesięcznie
Za wsparcie w wysokości 10 zł miesięcznie, Patron otrzyma podziękowanie mailem od Fundacji - i co najmniej raz na 2 miesiące otrzyma mailowo informację o nowych działaniach.
25 zł miesięcznie
Za wsparcie w wysokości 25 zł miesięcznie, Patron otrzyma podziękowanie mailem od Fundacji - i co najmniej raz na 2 miesiące otrzyma mailowo informację o nowych działaniach, ponadto jedną z książek autorów z Fundacji.
100 zł miesięcznie
Za wsparcie w wysokości 25 zł miesięcznie, Patron otrzyma podziękowanie mailem od Fundacji - i co najmniej raz na 2 miesiące otrzyma mailowo informację o nowych działaniach, ponadto jedną z książek autorów z Fundacji. Patron będzie też zapraszany na ważne wydarzenia Fundacji - np. spotkania fundacyjne, rekonstrukcje, tworzenie nowego filmu itd.
500 zł miesięcznie
Za wsparcie w wysokości 25 zł miesięcznie, Patron otrzyma podziękowanie mailem od Fundacji - i co najmniej raz na 2 miesiące otrzyma mailowo informację o nowych działaniach, ponadto jedną z książek autorów z Fundacji. Patron będzie też zapraszany na ważne wydarzenia Fundacji - np. spotkania fundacyjne, rekonstrukcje, tworzenie nowego filmu itd. oraz zostanie zaproszony do Rady Programowej Fundacji.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Joachima lelewela w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Fundacja zajmuje się przede wszystkim historią Kresów i Polaków na Wschodzie, pomaga naszym rodakom na tych terenachch - od Ukrainy po Kazachstan, w jej sferze zainteresowań jest też sytuacja w krajach b. ZSRR.
Powstała w 1990 r.

Fundacja powstała w 1990 r. jako Fundacja Rodacy-Rodakom.
Pierwszym przewodniczącym Rady Fundatorów był prof. Jan Janowski (1928-1998), wicepremier w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, a pierwszą prezes Zarządu – Lidia Smyczyńska (zm. 2003 r.), ostatnia redaktor naczelna „Tygodnika Demokratycznego”.

W ostatnich latach Fundacja Joachima Lelewela starała się przede wszystkim zapełnić "białe plamy" w historii Kresów Wschodnich.

Zrealizowaliśmy kilka filmów:

Wspólnie z TMHW Kalina Krasnaja - film "Przez czerwoną granicę" o deportacji Polaków z Ukraińskiej SRR do Kazachstanu 1 1936 r.

Razem z firmą LunarSix i Związkiem Polaków na Białorusi - "Krew na bruku. Grodno 1939", film o obronie Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r.

oraz samodzielnie - "Droga do Niepodległości. Warszawa - Grodno 1918", o wydarzeniach 11 listopada 1918 r. w obu tych miastach.

Stworzyliśmy stronę o obronie Kresów przed sowiecką agresją 17 września 1939 r., a także o dramatycznych następstwach tej agresji - Kresy 1939.

http://kresy1939.pl/

Kolejna nasza strona jest poświęcona polskim autonomiom w ZSRR przed II wojną światową i deportacjom Polaków do Kazachstanu.

http://marchlewszczyzna.pl/

Pomagaliśmy Polakom na Wschodzie, w tym - w Kazachstanie. 
W 2017 r. Fundacja zorganizowała akcję „Internet dla Polaków w Kazachstanie”; z zebranych środków zakupiliśmy cztery laptopy, które przedstawiciele fundacji zawieźli do polskich wiosek w Kazachstanie.
Na zdjęciu – we wsi Pierwomajka (100 km od Astany/Nur-Sułtana).

Pierwomajka - przekazanie laptopa

Oto nasza strona internetowa:

http://fundacjalelewela.pl/

I strona na Facebooku

https://www.facebook.com/fundacjalelewela

Cele Autora

Nowy film Fundacji Joachima Lelewela - i nie tylko
  • 500 zł miesięcznie
  • 490 zł brakuje
2%
Stworzyliśmy już trzy filmy - o wydarzeniach z 11 listopada 1918 r. w Warszawie i Grodnie, o deportacjach Polaków do Kazachstanu z Ukraińskiej SRR w 1936 r. i obronie Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r. Przed nami kolejne: filmy o obronie Wilna (Wilno 1939) i Lwowa (Lwów 1939).
Na ich realizację potrzeba wiele pieniędzy. My prosimy o wsparcie na prowadzenie prac przygotowawczych i studyjnych. 500 zł miesięcznie powinno na to pozwolić, choć tak naprawdę potrzeba dużo więcej.
Planujemy też inne działania, np. wsparcie dla Polaków na Wschodzie. Im więcej dostaniemy pieniędzy, tym więcej będziemy mogli zrobić.
Funkcjonowanie portalu Kresy 1939
  • 500 zł miesięcznie
  • 490 zł brakuje
2%
Minimalna kwota pozwalająca na funkcjonowanie portalu Kresy 1939 na minimalnym poziomie - http://kresy1939.pl/ - to 500 zł miesięcznie. Otrzymujemy (z rzadka) jakieś wsparcie (ostatnio od Fundacji LOTTO), ale pozwala ono na częściową tylko realizację naszych celów. Jeśli zrealizujemy ten cel, będziemy w stanie zapewnić stałe publikacje artykułów o przyczynach, przebiegu i następstwach sowieckiej inwazji na Polskę w 1939 r.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Fundacja Joachima lelewela już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
10 zł
Szymon Antosik
Szymon Antosik
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.