Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Joachima lelewela w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyFundacja powstała w 1990 r. jako Fundacja Rodacy-Rodakom.
Pierwszym przewodniczącym Rady Fundatorów był prof. Jan Janowski (1928-1998), wicepremier w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, a pierwszą prezes Zarządu – Lidia Smyczyńska (zm. 2003 r.), ostatnia redaktor naczelna „Tygodnika Demokratycznego”.
W ostatnich latach Fundacja Joachima Lelewela starała się przede wszystkim zapełnić "białe plamy" w historii Kresów Wschodnich.
Zrealizowaliśmy kilka filmów:
Wspólnie z TMHW Kalina Krasnaja - film "Przez czerwoną granicę" o deportacji Polaków z Ukraińskiej SRR do Kazachstanu 1 1936 r.
Razem z firmą LunarSix i Związkiem Polaków na Białorusi - "Krew na bruku. Grodno 1939", film o obronie Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r.
oraz samodzielnie - "Droga do Niepodległości. Warszawa - Grodno 1918", o wydarzeniach 11 listopada 1918 r. w obu tych miastach.
Stworzyliśmy stronę o obronie Kresów przed sowiecką agresją 17 września 1939 r., a także o dramatycznych następstwach tej agresji - Kresy 1939.
Kolejna nasza strona jest poświęcona polskim autonomiom w ZSRR przed II wojną światową i deportacjom Polaków do Kazachstanu.
Pomagaliśmy Polakom na Wschodzie, w tym - w Kazachstanie.
W 2017 r. Fundacja zorganizowała akcję „Internet dla Polaków w Kazachstanie”; z zebranych środków zakupiliśmy cztery laptopy, które przedstawiciele fundacji zawieźli do polskich wiosek w Kazachstanie.
Na zdjęciu – we wsi Pierwomajka (100 km od Astany/Nur-Sułtana).
Oto nasza strona internetowa:
I strona na Facebooku
Wesprzyj działalność Autora Fundacja Joachima lelewela już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.