Anna i Karol Wilczyńscy / IslamistaBlog.pl

W Patronite od 14.07.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 248

liczba Patronów: 199

59 patronów
1 145 zł miesięcznie
3 270 zł łącznie
IslamistaBlog.pl - na spokojnie o islamie i muzułmanach. Informacje o sprawach arabskich, muzułmańskich i nie tylko.

O Autorze

Nazywamy się Anna i Karol Wilczyńscy. Tworzymy IslamistaBlog.pl, największą stronę poświęconą islamowi i muzułmanom w języku Polskim.

Ania: jestem arabistką i zawodowo zajmuję się islamem. Ukończyłam studia arabistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, podróżuję na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, znam język arabski, piszę reportaże.

Karol: jestem dziennikarzem i nauczycielem filozofii. Ukończyłem doktorat z filozofii arabskiej na Akademii Artes Liberales. Ania zabiera mnie ze sobą, gdy podróżuję. Interesuję się życiem religijnym i przemianami społecznymi. Piszę felietony i reportaże.

Nasze teksty o wojnie w Syrii, tzw. kryzysie migracyjnym czy sytuacji mniejszości ukazywały się między innymi w "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Onecie", "Wirtualnej Polsce" czy "Newsweeku". 

Islamista to jednak nie tylko teksty. To społeczność, dzięki której organizowaliśmy programy edukacyjne dla setek uczniów i uczennic; wydarzenia i konferencje dla tysięcy uczestników.

Współpracujemy m.in. ze społecznościami muzułmańskimi, żydowskimi i innymi mniejszościami etnicznymi, religijnymi czy seksualnymi. W Polsce działamy m.in. razem z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), programem Otwarty Kraków, uchodźcy.info, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej, Polskim Forum Migracyjnym, Dziećmi z Dworca Brześć czy IB Polska. Za granicą współpracujemy m.in. z programem World of Neighbours, fundacją Heinricha Bölla, Centrum Jadal for Knowledge w Jordanii, Tokyo Holocaust Education Resource Center, Caritas Syria oraz UNHCR.

 

 

Stworzyliśmy Islamistę z kilku powodów

Projekt Islamista zrodził się po to, aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem na temat islamu i muzułmanów. Im więcej politycznych przepychanek wokół islamu, im więcej wojen i tragicznych wydarzeń, im częściej religie są używane do celów politycznych, tym więcej pojawia się pytań na temat islamu, na które w mediach i codziennych rozmowach trudno znaleźć rzetelną odpowiedź.

Islamista jest miejscem, żeby na te wszystkie pytania odpowiadać – pytać specjalistów, polecać wartościowe źródła, promować kulturę spotkania i rozmowy na temat innej religii i kultury bez wrogości czy uprzedzeń.

Najlepszy podręcznik islamistyczny w języku polskim, który mógłby pomóc rozjaśnić niektóre zagadnienia związane z islamem, ma ok. 700 stron. Jest jak wielka, biała pigułka aspiryny – poradziłaby sobie doskonale z naszą chorobą pod tytułem niewiedza i niezrozumienie, ale na raz jest nie do przełknięcia. Jednak bez tej rzeczowej wiedzy, łatwo dajemy się wpędzić w chaos informacyjny i niepotrzebne emocje.

Islamista, jak w piosence Marry Poppins, ma być łyżeczką cukru, która sprawia, że lekarstwo daje się przełknąć – proponuje rzetelną wiedzę w przystępnej formie.

Serdecznie zapraszamy Was do rozmowy i wymiany doświadczeń na temat islamu oraz do poznawania muzułmanów i tworzenia społeczności spotkania z „innym” bez nienawiści.

  الى اللقاء

 

Wsparciem i członkiem redakcji jest suczka: mops Pączek

 

W ramach naszej pracy zapraszamy Was:

- na cotygodniową transmisję na żywo w formie Q&A (pytania i odpowiedzi) na naszym profilu na FB

- na cykliczne rozmowy z naszymi gośćmi (tutaj rozmowa z Nidalem Abu Tabaqiem, muftim Ligi Muzułmańskiej w RP)

- na codzienne porcje informacji na temat muzułmanów, społeczności arabskich, migracji lub praw człowieka / mniejszości (publikowane nie tylko na naszym FB, ale również na instagramie)

- na cyklicznie publikowane dłuższe opracowania dotyczące islamu czy życia codziennego muzułmanów i kultury arabskiej (tutaj np. o pielgrzymce do Mekki w czasach koronawirusa)

- na cykliczne wydarzenia i warsztaty organizowane przez nas dla otwartej publiczności (obecnie realizowane wirtualnie - np. iftar w czasie ostatniego Ramadanu)

- do dołączenia do naszych akcji społecznych i zbiórek na rzecz potrzebujących (np. akcji wsparcia Husejna)

 

Wieczór solidarności z krakowską społecznością muzułmańską po zamachach w Christchurch
UM Krakowa, Plac Wszystkich Świętych

 

Dlaczego potrzebne jest nam Wasze wsparcie?

Prowadzimy Islamistę od niemal pięciu lat bez żadnego wynagrodzenia. Wszystkie nasze teksty powstały pro bono. By odwiedzić Aleppo w lutym 2017 roku wzięliśmy urlop z pracy. Wiemy, że nasza praca - promowanie rzetelnej i sprawdzonej informacji o islamie, prawach człowieka czy migracji - to misja.

Chcemy realizować ją dalej. W obecnej sytuacji stajemy jednak przed wyborem - albo będziemy działać na rzecz tej misji, albo zaczniemy zarabiać. Wasze stałe wsparcie pozwoli nam dalej działać tak, by w polskim internecie codziennie pojawiały się rzetelne informacje o sprawach tak ważnych. Dzięki Waszej pomocy będziemy mogli zyskać poczucie bezpieczeństwa i niezależności w niepewnych czasach. Każde 5 czy 10 złotych to dla nas możliwość złapania oddechu i rezygnacji z dodatkowych zadań, które musimy na siebie brać jako niezależni twórcy (którzy chcą zachować swoją niezależność ;).

Bardzo zależy nam też na budowaniu naszej społeczności, a wiemy, że formuła patronatu pozwala na zawiązanie takich relacji, które przydadzą się w realizacji kolejnych fantastycznych projektów w Waszych miastach. 

 

Jesteśmy Wam ogromnie wdzięczni! 

Ania, Karol i Pączek 

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem