Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Iza Michalewicz w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNagłaśniam i interweniuję.
Czytam dokumenty, akta, docieram do informacji, przepytuję i analizuję.
Reaguję, bo jest mnóstwo ludzi potrzebujących uwagi, której nie dostają nie tylko od systemu państwa. Wielu tematów nie podejmują media mainstreamowe, aż do chwili, kiedy się nie okaże, że Was one oburzają, wzbudzają zażarte dyskusje i sprzeciw.
Jednym słowem SIĘ KLIKAJĄ, bo to Wy nie przechodzicie obojętnie wobec ludzkiej krzywdy i cierpienia.
Wasza obecność tutaj to Wasz osobisty wkład w mój reporterski wysiłek. Potraktujmy to jako nasz wspólny społeczny projekt. Ja piszę - Wy dajecie mi poczucie, że będę mogła zapłacić rachunki i pomagać częściej i efektywniej.
Praca nad książkami zawłaszcza mój czas okrutnie, ale zawsze staram się znaleźć tę szczelinę, przez którą docieram do Was ze światłem.
Siłą reportera nie jest on sam, ale ci, którzy w niego wierzą. Dlatego dziękuję, że jesteście i oby tej wiary starczyło nam wszystkim jak najdłużej.
Iza Michalewicz, reporterka, pisarka, przez ponad dwadzieścia lat związana z największymi tytułami prasowymi w Polsce. Pisała m. in. dla Polityki, Newsweeka, Przekroju, Polska The Times, Gazety Wyborczej (Duży Format).
Jest mistrzynią reportażu. Laureatką wielu nagród, m. in. Grand Press (2011) za reportaż roku „Jolanta i ogień” (nominowana do tej nagrody jeszcze trzy razy), oraz finalistką Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki (2015).
Debiutowała znakomitą biografią Violetty Villas („Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia”, Świat Książki, 2011), która szybko stała się bestsellerem, wyprzedając się w nakładzie prawie 80 tysięcy egzemplarzy. Po latach książkę wzbogaconą o trzy rozdziały wznowiło Wydawnictwo WAB (2019).
Iza Michalewicz to też pierwsza reporterka w Polsce, która wyznaczyła trend popularności reportaży z gatunku true crime. Jej „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” (Znak 2018), kolejny bestseller, doczekały się wznowienia (Znak 2022), a w maju 2023 audiobook dla EMPiK Go przeczytał Paweł Małaszyński.
Michalewicz jest też pięknym przykładem na mariaż reportażu z filmem.
Od 22 listopada na Netflixie można oglądać dokument w reżyserii Agnieszki Bujas o seryjnym gwałcicielu z Wrocławia „Będziesz następna!”, którego jest narratorką.
True crime tej autorki czyli książka „Ballady morderców. Kryminalny Wrocław” rozpoczęła serię kryminalnych biografii miast. Ukazała się w październiku 2021 roku nakładem Wydawnictwa WAB. Jeden z reportaży - o miss Polski Agnieszce Kotlarskiej, zamordowanej we Wrocławiu przez stalkera stał się sensacją na początku 2023 roku, kiedy ktoś wypożyczył książkę z biblioteki, robiąc w tekście o tragicznie zmarłej modelce wymowne notatki.
Wszystko wskazuje na to, że zrobił je morderca.
Iza Michalewicz jest również autorką książki „Powstanie Warszawskie. Rozpoznani” (Agora 2015) o dotychczas bezimiennych bohaterach Powstania Warszawskiego, rozpoznanych po latach przez rodziny na zdjęciach z powstańczej kroniki filmowej. Do finału Nagrody im. Kapuścińskiego trafiła natomiast ze zbiorem reportaży „Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei” (Zwierciadło 2014). Zbiór ten doczekał się drugiego wydania (Znak 2022), w którym reporterka wraca m. in. do spraw wcześniej przez siebie opisywanych.
Książka zawiera 32 najwybitniejsze reportaże z siedemnastu lat jej pracy w ogólnopolskiej prasie.
Słuchaj Iza Michalewicz w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.