W Patronite od 22.06.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 3184

Liczba Patronów: 3212

Zostań Patronem
Kup na prezent
1 patron
10 miesięcznie
260 łącznie
Cześć! Mam na imię Loesje. Po polsku – Lusia lub Luśka. Teksty podpisane moim imieniem możesz widywać w internecie i na ulicach. Ich największy zbiór znajdziesz na Loesje.org, a dzięki Patronite możesz dołożyć cegiełkę do tworzenia nowych haseł po polsku i otwartych warsztatów kreatywnego pisania.

O Autorze

Cześć! 🙌 Mam na imię Loesje. 
Pochodzę z Holandii i użyczyłam imienia organizacji, której początki sięgają 1983 roku. Z czasem przekształciła się w sieć grup lokalnych aktywnych na całym świecie, a jedną z nich jest Loesje Polska, która od jesieni 2019 roku działa jako fundacja i organizuje kampanię na Patronite. 

Środki z kampanii pomagają w finansowaniu stałych, otwartych działań Fundacji – tworzeniu nowych plakatów i udostępnianiu ich online do niekomercyjnego użytku, organizacji wydarzeń otwartych – w tym warsztatów kreatywnego pisania, wysyłek newslettera z nowymi plakatami i ćwiczeniami pobudzającymi kreatywność. 

Wśród planów Loesje na rok 2021 jest też odnowa murali w Warszawie. Dzięki kampanii na Patronite możesz dołożyć cegiełkę do ich renowacji, a także innych inspirujących działań miejskich.

➡️ O szczegółach przeczytasz w punktach niżej.

Język polski / Loesje

 

➡️ Dlaczego Patronite?

W największym skrócie: nawet najmniejsze cegiełki wspierają nas w regularnych działaniach

Niewielkie organizacje, takie jak Loesje, bazują często na społecznej pracy osób zaangażowanych w ich tworzenie – wierzących w wartości i idee, na których opierają swoje działania i chcących nimi inspirować innych.
Loesje wierzy w sprawczość słów i od blisko 40 lat pisze teksty, które podkreślają konstruktywną i twórczą moc języka.

Swoją cegiełką pomagasz nam:

 • na bieżąco publikować nowe plakaty po polsku i nieodpłatne udostępniać je online,
 • organizować otwarte warsztaty kreatywnego pisania i inne otwarte wydarzenia – np. slajdowiska z plakatami,
 • wysyłać stały, comiesięczny newsletter z dawką kreatywnych inspiracji, 
 • zaś dzięki większym wpłatom będzie nam łatwiej odnowić już istniejące murale, a w dłuższej perspektywie – myśleć o innych większych działaniach w przestrzeni.

Zwłaszcza na działania takie jak odnowienie muralu trudno pozyskać np. granty ze środków publicznych – stąd pomysł włączenia ich w kampanię na Patronite. 

Szczegóły znajdziesz w zakładce ➡️ Cele

 

➡️ Cegiełki w serwisie Patronite mają charakter wpłat przez minimum kwartał, a kwotę możesz wybrać spośród już określonych cegiełek.  

Patronite ma świetnie opracowane FAQ, które przejrzyście wyjaśniają funkcjonowanie platformy – znajdziesz je w linku ➡️ Patronite.freshdesk.com/support/home

Nie rozmawiaj z nieznajomymi - mural Loesje na Targówku

 

➡️ Gdzie czekają plakaty Loesje? 

Największy zbiór plakatów – w kilkudziesięciu językach – znajdziesz na stronie www.loesje.org. W celach niekomercyjnych możesz z nich skorzystać w dowolnym momencie i bez dodatkowej konsultacji z Loesje. Wystarczy, że pobierzesz je jako pliki pdf
Możesz je powiesić na sąsiedzkiej tablicy ogłoszeń, użyć w pracy z młodzieżą, zrobić z nich naklejki czy zakładkę do książki, oprawić je w ramkę i podarować komuś w prezencie – ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

Możesz je nieodpłatnie pobierać i wykorzystywać na wszelkie niekomercyjne sposoby. Ich minimalistyczna, czarno-biała stylistyka podkreśla tekst i jego przesłanie. Zamiast pouczać, plakaty zachęcają do refleksji i dyskusji, a także krytycznego, ale konstruktywnego spojrzenia.

Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, w której mogłyby pojawić się plakaty Loesje i chcesz zorganizować z nami akcję, napisz: akcja@loesje.pl.

Kto decyduje / Loesje

 

➡️ Jak to się w ogóle zaczęło? 

Wróćmy do listopada 1983 roku i wspomnień Loesje: 

➡️ Pewnego popołudnia rozmawiałam ze znajomymi o wydarzeniach, którymi żyła ówczesna Holandia. O świecie podzielonym żelazną kurtyną i pesymistycznych wiadomościach. Byliśmy tym przytłoczeni. Ale już pół godziny później pisaliśmy teksty, w których szukaliśmy rozwiązań dla otaczających nas problemów. Następnego dnia w rodzinnym Arnhem rozwiesiliśmy nasze pierwsze plakaty. Później rozkleiliśmy je w Amsterdamie i kilku innych miastach w Holandii i Belgii. 

Po upadku muru berlińskiego zaczęliśmy jeździć po Europie i współpracować z osobami, które słowem chciały zmieniać świat.  

Dzięki ich energii i nieustannym działaniom, plakaty podpisane moim imieniem powstają w różnych językach, a w zasobach na stronach Loesje znajdziesz ich już kilkanaście tysięcy. 

Największy zbiór plakatów – w kilkudziesięciu językach, w tym po polsku – znajdziesz na ➡️ www.loesje.org.

Prz szłość - akcja miejska na Jazdowie, 2015

 

➡️ Masz pytania?

Zostaw nam wiadomość na Patronite albo napisz: akcja@loesje.pl 


Dziękujemy za każde wsparcie! 💙
Nawet najmniejsza cegiełka pomaga nam tworzyć nowe plakaty!

 

Plakaty Loesje


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Juliusz Bennich
Juliusz Bennich
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 5 zł
Anonimowy patron
Próg: 5 zł